Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pilot do wentylatora Westinghouse na podczerwień - dziwne zachowanie

14 Cze 2018 13:01 984 17
  • Poziom 10  
    Zakupiłem używany pilot do wentylatora firmy Westinghouse
    dokładnie pilot to model:
    https://klimasklep.pl/images/westinghouse_bendan_add2.jpg

Dziwnie się zachowuje:
    Czasem działa ok czyli wciskam jakiś klawisz zaświeca się na chwile czerwona dioda sygnalizacyjna i wiatrak startuje itd.
    Ale bardzo często ok 7 razy na 10 po wciśnięciu jakiegokolwiek klawisza dioda świeci się cały czas i komenda do wiatraka nie dochodzi, i moge później wciskać cokolwiek i nic się nie dzieje ta synganlizacyjna dioda się cały czas pali.
    Nawet jak baterie usunę na chwilę i włoże z powrotem to jest to samo.
    Ale nie wiadomo dlaczego po jakimś czasie jak wykonuję tą operację to pilot zaczyna poprawnie znowy działać przez krótki okres i po chwili znowu to samo.

Czy ktoś mógłby podpowiedzieć gdzie szukać przyczyny ? Ewentualnie posiada schemat takiego pilota bym mogł pomierzyć wszystkie elementy i zobaczyć co siadło ?
    Zakup nowego pilota to koszt ok 180 zł więc jak dla mnie bardzo duży (ale pewnie jest on taki wysoki bo jest w komplecie z odbiornikiem Irda do wentylatorów samego pilota nie można zakupić)

Proszę o pomoc.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Albo uszkodzonego kwarcu. Miałem 2 dni temu taki przypadek w pilocie od dekodera-zatrzymywał się kwarc 455kHz.
  • Poziom 10  
    Ale też taki były objawy że po jakimś czasie np na wyjętych bateriach a następnie włożenie baterii i np. jakiś czas chodził ok ? Bo to tutaj jest dziwne że to raz działa raz nie działa.
  • Poziom 33  
    U mnie właśnie tak było. Mało tego, pilot miał diodę potwierdzającą wciśnięcie przycisku i ta dioda raz się zapalała na stałe, raz w ogóle, innym razem mrugała prawidłowo.
  • Poziom 10  
    U mnie właśnie na ten dodatkowej diodzie sygnalizującej wciśniecie - takie rzeczy się dzeiją więc może to podobny problem.
    A jak rozpoznać który element to kwarc - tak bym mógł zczytać oznaczenia i gdzieś go zakupić - wymienić ?
    Chyba jedynie zdjęcie płytki tutaj by Wam pomogło mi go namierzyć ?
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Zrób zdjęcia albo wpisz w google "kwarc 455kHz" to zobaczysz jak wygląda, choć wykonania bywają różne.
  • Poziom 33  
    To ten pomarańczowy prostopadłościan.
  • Poziom 10  
    Ok to mam jeszcze dwa pytania:
    czy po wylutowaniu tego elementu jest jakaś 100 % metoda by pomierzyć go i stwierdzić czy na 100 % sie sprawny lub nie ?
    I drugie pytanie jest jakiś sklep online gdzie jestem w stanie kupić ten element ?

Pozdrawiam
    haryb
  • Poziom 33  
    Pomierzyć to można jak się ma miernik częstotliwości o odpowiednim zakresie lub chociażby oscyloskop przed wylutowaniem w pracującym układzie. Ale skoro działanie jest nieprzewidywalne to ciężko go będzie złapać. Poza tym wprowadzenie pojemności sondy oscyloskopu do układu może zaburzyć jego pracę. Szkoda czasu przy cenie kwarcu 1zł/szt. A sklepów na pewno jest multum.
  • Poziom 10  
    Niestety ostyloskopu nie mam w chacie, wiec faktycznie nie ma co tylko trzeba wymienić.
    Mam jeszcze dwa pytania dla pewności:
    szukałem dokładnie takiego oznaczenia CRB 455E który jest na tej części jednak nie znalazłem go w sklepie online za to znalazłem w wielu sklepach oznaczenie Rezonator ceramiczny 455kHz CSB
    np:
    https://sklep.avt.pl/rezonator-ceramiczny-csb-455khz.html
    Czy taki będzie ok - to jest to samo pod kątem parametrów?

Drugie pytanie to czy ten element ma polaryzację ? czy wszytko jedno jak go w lutuję?
    I ostatnie mam stacje lutowniczą - jaka jest odpowiednia temperatura lutowania takiego elementu by go nie uszkodzić - przegrzać ?

Pozdrawiam
    haryb
  • Poziom 33  
    Tak, taki będzie ok. Jeśli chodzi o temperaturę lutowania to ustaw najniższą odpowiednią dla używanego stopu lutowniczego. A jak nie masz wprawy to możesz dla bezpieczeństwa uchwycić nóżkę elementu z drugiej strony płytki pęsetą. A tak w ogóle to istnieje pogląd, że bardziej szkodliwe są ewentualne ładunki elektrostatyczne (kiedyś rezonatory miały fabrycznie zwarte cienkim drutem nóżki, który przecinało się po wlutowaniu). Polaryzacji nie ma.
  • Poziom 10  
    Kwarc przelutowany - na razie pilot śmiga ok zobacze jak w dłuższym czasie - ale mam nadzieję że to faktycznie było to :)
    Dzięki - dam znać za jakiś czas jak poużywam go dłużej czy problem zniknął.
  • Poziom 10  
    Niestety dzisiaj pojawił się ten sam problem, więc przelutowanie kwarcu nic nie pomogło :(
    Zastanawiam sie nad zakupem wszystkich elementów i ich przelutowaniu - nie powinny być drogie bo ich za dużo na tej płytce nie ma - tylko nie wiem czy tam ten układ scalony lub inny element nie jest "programowalny" że jak przelutuję na nowe elementy to i tak nie będzie działał bo nie będzie umiał sie skomunikować i wysyłać odpowiednie sygnały do odbiornika w wiatraku ?
  • Poziom 29  
    Witam.
    Jeżeli posiadasz komórkę z aparatem to włącz ją jak do wykonania zdjęcia.
    Następnie skieruj w obiektyw komórki pilota i naciskaj przyciski pilota, powinieneś widzieć błyski w komórce,jeżeli są wysyłane z pilota.
    Jeżeli są widoczne to znaczy,że pilot jest sprawny.
    Być może,że szwankuje odbiornik podczerwieni.

Oczywiście mówimy pilocie IR czyli na podczerwień.
  • Poziom 10  
    Odbiornik na 100 % nie ponieważ mam dwa wentylatory z odbiornikami i na obu tak samo sie zachowuję. Więc na bank gdzieś jest problem z pilotem, tym bardziej że mam drugiego pilota w innym pokoju i on działa ok, a ten drugi w drugim pokoju właśnie tak się dziwnie zachowuje.
    Więc myślę że jedynie najszybciej i najtaniej by bylo przelutować wszystkei elementy - tylko nie wiem czy to jakoś sie później programuje czy cus ?