Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire One ZG5 Instalacja Win XP zamiast Win 10

andrz6 14 Cze 2018 14:40 1023 83
  • #1 14 Cze 2018 14:40
    andrz6
    Poziom 14  

Witam
    Chciałbym zainstalować Win XP zamiast zainstalowanego Win 10 na komputerze Acer Aspire One ZG5. Mam przygotowany dysk bootowalny USB z Win XP, w menu f12 ustawiam start z tego dysku, jednak znów wskakuje Win 10 i próbuje automatycznie naprawiać ten system.
    Czy istnieje możliwość by powrócić na tym komputerze do oryginalnie zainstalowanego Win XP?

0 29
  • #3 14 Cze 2018 15:50
    andrz6
    Poziom 14  

To stary komputer i oryginalnie mial zainstalowany XP, ma naklejkę z kluczem do XP i chcę wrcić do stanu pierwotnego, bo z nowszymi windowsami nie daje rady. Zrobiłem format c z wiersza polecenia, mam nadzieje, ze czegoś nie sknociłem...

0
  • #5 14 Cze 2018 17:56
    andrz6
    Poziom 14  

A czy mógłbyś mi podrzucić namiar na odpowiednią wersję XP do tego komputera do pobrania oraz sposób na stworzenie działającego bootowalnego pendriva? Pobralem już jakąś paczkę z XP w różnych wersjach, próbuję zrobić pendriva ale nie działa...

0
  • #7 14 Cze 2018 18:22
    andrz6
    Poziom 14  

Rufusa mam ale wersji windowsa jakiego mam nie rozpoznaje. Naściągałem się już tego sporo, coś mi nawet w kompie głównym poprzestawiało i rozkładam ręce. Szukam konkretnego i sprawdzonego zródła z win xp w odpowiedniej wersji.

0
  • #9 14 Cze 2018 18:51
    andrz6
    Poziom 14  

Oryginalnie był tam win XP. Potem ktoś wgrał win 10 ale nie działa to stabilnie. Chcę wrócić do win XP tak jak fabryka dała. Komputer nie posiada napędu CD.

0
  • #11 14 Cze 2018 19:09
    andrz6
    Poziom 14  

Już skasowany poprzez format c z wiersza polecenia.

0
  • #13 14 Cze 2018 19:32
    andrz6
    Poziom 14  

Mam drugi komputer, normalny laptop. Ten drugi chcę reanimować.

0
  • #15 14 Cze 2018 19:45
    andrz6
    Poziom 14  

Piterrr dzięki za zainteresowanie i poświęcony czas ale chyba nie czytasz od początku. Już opisałem co to za komp i w czym problem.
    Acer Aspire One ZG5.
    To chyba nie jest tak, że się obraz iso po prostu nagrywa na pendrive i to można odpalić. Bootowalny pendrice trzeba stworzyć a z win xp to ponoć jest problematyczne, stąd moje pytanie.

0
  • #19 14 Cze 2018 20:29
    andrz6
    Poziom 14  

Mam płytę Fujitsu Siemens Product Recovery CD-ROM Windows XP Home Edition SP2.
    Czy to jest jakaś specjalna i dedykowana wersja, czy z tego mogę pobrać obraz?

0
  • #21 14 Cze 2018 20:58
    andrz6
    Poziom 14  

No właśnie sam jestem ciekaw, czy to jest czysty win xp sp2, tyle że z etykietą Fujitsu Siemens.

0
  • #23 15 Cze 2018 06:47
    Gelip
    Poziom 28  

andrz6 napisał:
    No właśnie sam jestem ciekaw, czy to jest czysty win xp sp2, tyle że z etykietą Fujitsu Siemens.

To nie jest czysty system. Zawiera on dodatkowe oprogramowanie takie jak Acrobat Reader, Java itp. instalowane za pomocą katalogu $OEM$. Po za tym nie zainstalujesz na tym komputerze bo system jest przeznaczony dla komputerów FUJITSU SIEMENS, które mają w BIOS'ie zaszyty odpowiedni znacznik.

0
  • #24 15 Cze 2018 07:40
    strucel
    Poziom 28  

Nie ma sensu, ten acer nie zadziała poprawnie bez sp3 a instalowanie xp sp2 i póżniej dociąganie reszty z windows update potrwa wieki. Poza tym przy instalacji xp z sp2 nie ma możliwości pominięcia wpisywania klucza i działaniu "testowo" przez 30dni a klucz z xp sp3 nie koniecznie zostanie rozpoznany przez płytkę z sp2. Szukaj odpowiedniej językowo wersji xp sp3 home oem najlepiej czystej jak ją microsoft stworzył i na pewno pójdzie.

0
  • #25 15 Cze 2018 18:54
    Gelip
    Poziom 28  

strucel napisał:
    Nie ma sensu, ten acer nie zadziała poprawnie bez sp3 a instalowanie xp sp2 i póżniej dociąganie reszty z windows update potrwa wieki.

Piszesz głupoty. XP-ek na tym sprzęcie to dobre rozwiązanie - nawet fabrycznie zainstalowany był ten system, o czym wspomniał autor tematu w pierwszym poście. Jeśli chodzi o aktualizacje to też jest sposób np. WUMT - Windows Update Mini Tool 20.12.2016:
    Acer Aspire One ZG5 Instalacja Win XP zamiast Win 10

0
  • #26 18 Cze 2018 17:10
    andrz6
    Poziom 14  

Udało mi się stworzyć bootowalny pendrive z win xp pro. Udało się odpalić instalatora, sformatowałem partycję C: ( NTFS szybkie), załadowały się pliki. I tu zaczął się problem: Nie można uruchomić systemu Windows z powodu sprzętowego błędu konfiguracji.
    Nie można dokonać odczytu ze wskazanego dysku startowego. Sprawdz ścieżkę oraz dysk. Sprawdz w dokumentacji systemu Windows oraz w isntrukcji obsługi sprzętu dodatkowe informacje na temat konfiguracji sprzętu.
    Co robić?

0
  • #28 18 Cze 2018 20:35
    andrz6
    Poziom 14  

Zrobiłem bootowalny dysk jeszcze raz, za pomocą Wintoflash. Intslator ruszył, pousuwałem partycje, stworzyłem nową, formatowanie NTFS tym razem nie szybkie. W trakcie ładowania plików szereg było takich, które meldował jako uszkodzone. Gdy doszedł do końca, stwierdził, że nie da się uruchomić systemu bo brakuje jakiegoś pliku... Nie wiem teraz jakiego, bo robię bootowalny pendrive od nowa, tym razem za pomocą Rufusa. Zobaczymy.

0
  • #30 18 Cze 2018 20:50
    andrz6
    Poziom 14  

Przed chwilą był na nim zainstalowany win 10, potem win 7, wszedł bardzo gładko. Z XP są problemy. Bootowalny dysk także tworzy się znacznie dłużej, mimo że jest znacznie mniejszy, niż w przypadku win 7. Zatem raczej wykluczam problemy z dyskiem.

0