Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka antena zewnętrzna dla Orange w Lubuskim

majerosell 14 Cze 2018 15:38 114 6
  • #1 14 Cze 2018 15:38
    majerosell
    Poziom 2  

Cześć,

cierpię na brak internetu na działce letniskowej. Działkę mam w okolicy miejscowości Silna w gminie Pszczew. Posiadam modem Huawei E3372 oraz karty od dwóch operatorów - Play i NJU (Orange). Z Play raczej nic nie będzie bo to jest karta typu data, więc z tego co czytałem łączy się tylko z nadajnikami Play. Jednak dla Orange mam 3 nadajniki w okolicach (Pszczew, Bobowicko i Lewice). I teraz moje pytanie - jaką antenę zewnętrzną najlepiej wybrać w takiej sytuacji? Czy próbować złapać LTE na np. Antena Dualna LTE/4G 15dBi MIMO od Cybertech

czy odpuścić sobie LTE i próbować gdzieś się podłączyć do 3G.
    Polecacie jakiś konkretny model anteny?

dzięki za info

pozdrawiam

0 6
  • #2 14 Cze 2018 16:54
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Tu kluczowe jest pytanie czy na BTS-ie Pszczew działa LTE800 Orange i jakie pasma działają na BTS-ie Play w tej lokalizacji. Orange ma na nim LTE1800netWorks ale warunki są trudne. Z kolei Play ma tam pozwolenia na LTE1800, LTE2100 i LTE800, jakieś działa tylko które ? Na BTS-ach NetWorks Łowyń, Lewice i Siercz działa LTE800 t-Mobile i może jest i Orange. Ewentualnie w Orange zasięg na 3G z wolnego UMTS900 NetWorks i Pszczewa. Szanse w tej lokalizacji raczej na pasmach 800/900MHz więc antena na te pasma. Skąd E3372 i jaka wersja? Robiłeś jakieś testy Orange, Play na zewnątrz na telefonie z aplikacją Network Cell Info? Lokalizacja nie jest łatwa. W Pszczewie Plus ma LTE1800Aero2 i LTE800Sferii( do końca roku) oraz 3G z UMTS900 Aero2.

0
  • #3 15 Cze 2018 12:06
    majerosell
    Poziom 2  

Jutro postaram się to zweryfikować Network Cell Info jeśli cokolwiek będę umiał wyczytać z tej aplikacji ;-) Na pewno sprawdzę dla Orange bo w telefonie ma kartę NJU. Gorzej będzie z Play - mam tylko kartę typu data i nie wiem czy taka karta zarejestruje mi się w telefonie. Plusa miałem kilka lat temu i też było słabo.
    Zrobię jakieś zrzuty ekranu z aplikacji jak będę na miejscu. Ja bym celował w BTS w Pszczewie bo na pewno tam jest najbliżej (w prostej linii jakieś 6-7 km). Z tego co widzę na stronie BTSsearch to jest tam LTE w 1800. W Bobowicku jest maszt Orange, ale LTE ma na 800, więc żeby sprawdzić i jedno i drugie potrzebowałbym dwóch różnych anten:-(
    Zobaczę co mi pokaże aplikacja i po weekendzie wrzucę zrzuty ekranu.
    Dzięki za ekspresową odpowiedź.

0
  • #4 21 Cze 2018 15:15
    majerosell
    Poziom 2  

Zrobiłem kilka zrzutów ekranu z aplikacji na działce. Wygląda na to, że w zależności w którym miejscu na działce stoję, telefon łączy się z innym BTS. Załączam wszystkie zrzuty ekranu, które wykonałem. Robiłem je na karcie NJU. Jeśli karta z telefonu była w modemie Huawei E3372h - 153 z podłączoną małą anteną (wygląda jak mała antena od CB radia, coś w tym typie -http://allegro.pl/antena-wzmacniacza-gsm-dookolna-zewnetrzna-wtyk-n-i7154568790.html) to w konkretnym miejscu na działce zasięg i jakoś była na tyle dobra, że mogłem płynnie oglądać mecz na sport.tvp.pl (nie udało mi się sprawdzić z poziomu kompa do jakiego BTS byłem wtedy podłączony). Na razie zamówiłem kartę internetową w NJU i będę robił dalsze testy na zestawie, który mam - czyli modem plus antena. Może się okaże, że w bliżej domku letniskowego też będzie dobra jakość. Jak nie, to mam nadzieję, że jakaś antena kierunkowa rozwiąże ten problem. Najgorsze, że poszczególne BTS są na różnych częstotliwościach, więc jedną anteną nie da się przetestować każdego dostępnego BTS.

0
  • #5 21 Cze 2018 15:37
    matek451

Połączenie na LTE800 Orange z BTS-a Dormowo. Działają też BTS-y LTE800 Orange w Sierczu, Łowryniu i Lewicach. Pozostałe połączenia to 3G z UMTS900 oraz 2G z GSM900. Tu nie ma żadnego problemu z doborem anteny bo jest on oczywisty, czyli na pasmo 800-900MHz. Do LTE800 polecane to 2xATK-20 lub 2x ATK-10/800-980, do 3G z UMTS900 wystarczy pojedyńcza. anteny kierunkowe więc można popróbować ustawic je na BTS-y LTE800 po kolei i wybrać optymalny.

0
  • #6 21 Cze 2018 16:05
    majerosell
    Poziom 2  

Wielkie dzięki za pomoc. To tylko jeszcze jedno pytanie. Bo oczywiście, że wolałbym spróbować złapać LTE. Ale czy to nie będzie tak, że kupię antenę na pasmo 800-900 MHZ a okaże się, że jednak sygnał przy domku letniskowym jest za słaby? I trzeba będzie kupić jakąś na UMTS900 bo sygnał będzie mocniejszy?

Dodano po 3 [minuty]:

Aha i jeszcze jedna rzecz - wedle BTS search w Dormowie, Sierczu i Łowyniu są tylko BTS Plus i T-mobile. To znaczy, że karta NJU korzysta też z innych sieci?

0
  • #7 21 Cze 2018 16:31
    matek451

W tych czterech lokalizacjach działają BTS-y NetWorks, 3 z nich na pozwoleniu Orange a ten w Łowryniu na T-Mobile. Korzystają z nich partnerzy NetWorks czyli Orange i T-Mobile i każdy z nich ma na nich swoje LTE800 z 10MHz pasma w MIMO2x2. Anteny ATk-20 i ATK-10/800-980 pracują w paśmie 800-900MHz i służą do LTE800, 3G z UMTS900 i 2G z GSM900. Ponieważ LTE800 korzysta z MIMO2x2 potrzebne sa dwie anteny , ustawione pod kątem prostym do siebie, w polaryzacji pion-poziom. Do 3G czy 2G wystarcza pojedyńcza.

1
  Szukaj w 5mln produktów