Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zbiornik hydrauliczny w ciągniku typu "SAM"

Ryży Ćwok 14 Cze 2018 17:54 516 19
  • #1 14 Cze 2018 17:54
    Ryży Ćwok
    Poziom 13  

Witam. Zamontowałem pompę hydrauliczną zębatą NSZ32 do silnika 2.0D. Ze względu na zapotrzebowanie i dużą wydajność pompy muszę
    zamontować 7l zbiornik hydrauliczny, który najbardziej mi pasuję do założenia przy ramie nośnej ciągnika.
    Czyli dużo niżej niż założona w/w pompa.
    I tu moje wątpliwości czy takie rozwiązanie jest akceptowalne, czy pompa zassie olej?

0 19
  • Pomocny post
    #2 14 Cze 2018 19:21
    adversus
    Poziom 26  

Pytanie czy pompa jest nowa, jeśli tak to teoretycznie powinna dać radę, po drugie możesz założyć zawór zwrotny.

0
  • #3 14 Cze 2018 19:51
    Ryży Ćwok
    Poziom 13  

adversus napisał:
    Pytanie czy pompa jest nowa, jeśli tak to teoretycznie powinna dać radę, po drugie możesz założyć zawór zwrotny.

Tak pompa jest nówka sztuka.

0
  • #4 14 Cze 2018 19:52
    seweryn7701
    Specjalista Maszyny Rolnicze

Zakładaj.Póki pompa jest szczelna na wałku będzie chodzić. Zapewnij zasilanie pompy w olej odpowiedniej średnicy.

0
  • #5 14 Cze 2018 20:23
    adversus
    Poziom 26  

Będę niedługo coś takiego składał, wrzuć kilka zdjęć swojego Sama jak możesz, może jakaś inspiracja mnie najdzie :) ten silnik 2L to od czego masz ? I jaką skrzynie?

0
  • Pomocny post
    #6 14 Cze 2018 21:28
    LENIWIEC_PL
    Poziom 20  

Podobne rozwiązanie zastosowano między innymi w traktorze ursus c330 gdzie pompa hydrauliczna jest nad lustrem oleju i zdaje to egzamin dobrze choć czasami przy zbyt gęstym oleju w zimę tworzą się problemy z zasysaniem jak piszą użytkownicy.
    Ja w swoim pojeździe własnej konstrukcji zastosowałem pompę od c330 wzmocnioną gdyż mam tura i zbiornik jest nad pompą także problemu z zasysaniem nie miałem nigdy.
    Proponuję zastanowić się kilka razy zanim się wykona instalację.

0
  • #7 15 Cze 2018 07:01
    Ryży Ćwok
    Poziom 13  

adversus napisał:
    Będę niedługo coś takiego składał, wrzuć kilka zdjęć swojego Sama jak możesz, może jakaś inspiracja mnie najdzie :) ten silnik 2L to od czego masz ? I jaką skrzynie?

Silnik i skrzynia z Mercedes-Benz W123.
    Tylni most z reduktorem z jakiegoś wózka widłowego.
    Kupiłem takiego gotowca, teraz delikatnie go ulepszam ;)

Zbiornik hydrauliczny w ciągniku typu "SAM"Zbiornik hydrauliczny w ciągniku typu "SAM"Zbiornik hydrauliczny w ciągniku typu "SAM"

0
  • #8 15 Cze 2018 08:52
    adversus
    Poziom 26  

Piękna sprawa, wygląda jak fabryka... Ile to cudo kosztowało jeśli to nie tajemnica. Naprawdę świetna sprawa.

0
  • #9 23 Lip 2018 20:05
    Ryży Ćwok
    Poziom 13  

Zamontowałem pompę hydrauliczną NSZ32, rozdzielacz
    Badestnost, czterosekcyjny o przepustowości do 80L/min i wykonałem z gaśnicy zbiornik oleju 12L.
    Na powrocie zamontowałem filtr oleju.
    Na razie obsługuję tylko tylni siłownik dwu sekcyjny, który od początku delikatnie przeciekał i przepuszczał.
    Obecnie występuje taki problem jak na podnośniku podnoszę traktorka to idzie do góry,
    ale jak wracam do pozycji 0 to tracę ciśnienie na rozdzielaczu i ciągnik opada w dół.
    I już zgłupiałem co jest nie tak. Co zrobić żeby po powrocie drążka, który zawsze sprężynuje do pozycji
    neutralnej czyli "0" zachować ciśnienie na siłowniku?

0
  • #10 23 Lip 2018 20:22
    LENIWIEC_PL
    Poziom 20  

Witam kolego.
    Czy planujesz w przyszłości montować jakiegoś tura bądź koparkę? Jeśli nie to uważam, że pompa hydrauliczna nsz32 jest zdecydowanie zbyt duża do działania samego siłownika dwustronnego działania w którym siłownik zapewnę działa zbyt szybko. Szybkie działanie podnośnika jest dobre jeśli podnosisz pług czy brony ale gdy będziesz chciał podnieść na przykład coś co wymaga powolnego unoszenia to się zdziwisz bo się to raczej nie uda. U mojego kolegi jest pompa NSZ16 i według niego jest deczko przyduża.

Ryży Ćwok napisał:
    Na razie obsługuję tylko tylni siłownik dwu sekcyjny, który od początku delikatnie przeciekał i przepuszczał.

Koszt uszczelnień do siłowników to koszt od 3 do 20zł za jedno uszczelnienie do mniejszego siłownika. W dwustronnego działania masz dwa na tłoku i jedno lub dwa na dławicy. Warto wymienić i mieć spokój niż się denerwować, że ci podnośnik opada.
    Ryży Ćwok napisał:
    Obecnie występuje taki problem jak że jak na podnośniku podnoszę traktorka to idzie do góry,
    ale jak wracam do pozycji 0 to tracę ciśnienie na rozdzielaczu i ciągnik opada w dół.

Chodzi ci kolego o tak zwany docisk? Niewykluczone, że masz źle podłączoną hydraulikę lub uszkodzenie uszczelnień na siłowniku objawia się w ten sposób.
    W jaki sposób masz podłączoną hydraulikę? Pokaż zdjęcia.
    Jakie masz zakucia na przewodzie zasilającym rozdzielacz?
    Jakie przełożenie pompy hydraulicznej względem silnika?

0
  • #11 23 Lip 2018 22:09
    seweryn7701
    Specjalista Maszyny Rolnicze

Nie o docisk a o opadanie podnośnika gdy rozdzielacz jest w pozycji stop. Przeciek oleju na tłoczysku. Wymień uszczelnienie i będzie ok.

0
  • #12 25 Lip 2018 09:46
    Ryży Ćwok
    Poziom 13  

Co do wydajności pompy NSZ32 to faktycznie jest zbyt duża do precyzyjnej pracy siłowników ale od samego początku wykluczyłem taką potrzebę.
    Z tyłu będzie zamontowana hydrauliczna szufla do załadunku materiałów sypkich - już prawie gotowa.
    A z przodu będzie TUZ na pług hydrauliczny do odśnieżania i hydrauliczny agregat tnący.
    I właśnie pod ten agregat tnący jest dobrana ta pompa NSZ32.
    Zbiornik hydrauliczny w ciągniku typu "SAM"Zbiornik hydrauliczny w ciągniku typu "SAM"Zbiornik hydrauliczny w ciągniku typu "SAM"Zbiornik hydrauliczny w ciągniku typu "SAM"Zbiornik hydrauliczny w ciągniku typu "SAM"Zbiornik hydrauliczny w ciągniku typu "SAM"Zbiornik hydrauliczny w ciągniku typu "SAM"Zbiornik hydrauliczny w ciągniku typu "SAM"Zbiornik hydrauliczny w ciągniku typu "SAM"

0
  • #13 26 Lip 2018 22:02
    LENIWIEC_PL
    Poziom 20  

Witaj kolego.
    Po sposobie zamontowania hydrauliki muszę ci powiedzieć, że nie zdzierasz pomysłów żywcem z internetu a myślisz i to bardzo dobrze myślisz. Największy plusik wedle mnie za dodanie manometru do rozdzielacza co pozwoli ci kontrolować stale ciśnienie pracy hydrauliki. Wedle mnie tylko wąż powrotu oleju z rozdzielacza musiałby być większej średnicy gdyż zapewne dławi ci przepływ oleju. Jest tam zamontowany przewód z zakuciami M18?
    Widzę, że zadbałeś również o łożyskowanie pompy hydraulicznej a także filtr oleju wzięty zapewne z internetu(kupiony).
    Wszystko metodą prób i błędów ale wyszło bardzo ładnie :)

0
  • #14 27 Lip 2018 16:44
    Ryży Ćwok
    Poziom 13  

@LENIWIEC_PL Jest jeszcze kilka rzeczy do poprawy. Po pierwsze to pasek,
    który ślizga się przy 100bar. Muszę ten system napędowy wymienić na łańcuch.
    Ale jeszcze się wstrzymuję, bo chcę to sprawdzić pod realnym obciążeniem.
    Nie założyłem odpowietrznika zbiornika hydraulicznego co doprowadziło do podciśnienia wewnątrz
    zbiornika. No i wymiana w/w przez Ciebie przewodu zakutego M18.

0
  • #15 27 Lip 2018 16:57
    LENIWIEC_PL
    Poziom 20  

Ryży Ćwok napisał:
    Po pierwsze to pasek,
    który ślizga się przy 100bar. Muszę ten system napędowy wymienić na łańcuch.

Nie uważam tego dobry pomysł. Owszem łańcuch może przenieść duży moment obrotowy lecz przy niskich obrotach. Przy większych obrotach łańcuch ten będzie ci bardzo hałasował oraz może szybcjej ulec zużyciu. Pompa zamontowana przez ciebie przy max wydajności i ciśnieniu 150bar potrzebuje silnika około 12 kW więc jeden pasek zdecydowanie będzie się ślizgał. Ja zastosowałbym 2 paski klinowe 17mm lub 3 paski klinowe 13mm.
    Co do odpowietrznika ja u siebie w jakimś urządzeniu zrobiłem wiertłem 1mm. Pamiętaj, że im mniej powietrza w zbiorniku tym wolniej starzeje ci się olej.
    Jak dla mnie pompa jest zdecydowanie zbyt duża, wystarczyłaby swobodnie NSZ16(do tura nawet). Mam znajomego który ma łuparkę hydrauliczną z taką pompą i silnikiem 2800obr. o mocy 11kW to mówi, że ta pompa przy większym ciśnieniu potrafi spowolnić ten silnik. Siłownik ma zaś o tłoku wynoszącym 100mm i chodzi dosyć szybko jak na taki siłownik.
    Wszystko inne u ciebie wygląda bardzo profesjonalnie.

0
  • #16 22 Wrz 2018 13:08
    Ryży Ćwok
    Poziom 13  

Zapytam jeszcze odnośnie manometru zamontowanego na rozdzielaczu, który podczas pracy silnika pokazuje 0 bar.
    Ciśnienie pokazuje natomiast tylko w tedy gdy wychylę manetkę obciążając daną sekcję.
    Wydaje mi się że powinien pokazywać na wolnych obrotach jakieś ciśnienie.
    Czy należy coś ustawić przy zaworze przelewowym, który jest jak pamiętam ustawiony fabrycznie na 170bar?

0
  • #17 22 Wrz 2018 14:19
    Grzegorz_madera
    Poziom 31  

Jeżeli dobrze widzę, to manometr masz wstawiony w przewód powrotny. Jeżeli tak, to ciśnieniem jakie Ci pokaże jest to wynikające z oporów przepływu w tymże przewodzie, czyli praktycznie w okolicach 0 bar. Dlatego odpowiedź brzmi nie, nic nie należy ustawiać.

0
  • #18 22 Wrz 2018 15:35
    Ryży Ćwok
    Poziom 13  

Grzegorz_madera napisał:
    Jeżeli dobrze widzę, to manometr masz wstawiony w przewód powrotny. Jeżeli tak, to ciśnieniem jakie Ci pokaże jest to wynikające z oporów przepływu w tymże przewodzie, czyli praktycznie w okolicach 0 bar. Dlatego odpowiedź brzmi nie, nic nie należy ustawiać.

Z tej strony nanometra, jest podpięte zasilanie P.
    A z drugiej strony podpięty jest przewód do zbiornika, czyli T.

0
  • Pomocny post
    #19 22 Wrz 2018 15:35
    LENIWIEC_PL
    Poziom 20  

Jeśli masz dobrze wpięty manometr to podczas gdy jest nie uruchomiona żadna sekcja to olej idzie cały czas na przelew czyli krąży pomiędzy pompą, a zbiornikiem(tak jak byś rozdzielacz zastąpił zwykłą rurką). W momęcie użycia danej sekcji(na przykład wysów siłownika) na pompie hydraulicznej robi się opór a co za tym idzie pokazywane jest na manometrze ciśnienie jakie w danej chwili panuje w układzie. Im większy jest opór przepływu(im więcej siłownik podnosi) tym większe ciśnienie zobaczysz na manometrze.

0
  • #20 25 Wrz 2018 11:51
    Ryży Ćwok
    Poziom 13  

Zamontowałem pług skrętny do odśnieżania.
    Wyszedł bardzo pływająco i zastanawiam się czy to jeszcze
    zaleta czy już wada? Przetestowałem go na 5 kubikach ziemi,
    które rozplantowałem sobie na działce.
    Wszystko całe nic nie pourywałem :D

0