Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Gry "freezują" komputer (czy dysk jest uszkodzony ? )

Wookiepuff 14 Cze 2018 22:15 204 12
  • #1 14 Cze 2018 22:15
    Wookiepuff
    Poziom 4  

Witam. Od jakiegoś czasu posiadam pewien problem. Polega on na tym że podczas grania w jakąkolwiek grę czasem zdarzy się ścinka która kompletnie "freezuję" grę i dopiero po jakimś czasie wszystko wraca do normy (ok. 2-3 min) lub po prostu należy zrestartować grę gdyż nie da się nic zrobić. W grach czasem nie ładuję mi nawet tekstur. Stwierdziłem że sprawdzę czy gry będą zachowywały się tak samo gdy przeniosę je na inny dysk (w tym wypadku SSD) Wszystko było w porządku. Sprawdziłem jeszcze czy procesor lub grafika się nie przegrzewa ale wszystko było w normie. Sprawdziłem więc dysk HD Tune i starałem się sprawdzić czy wartości się zgadzają w zakładce health niestety nie wiem czy na pewno zrozumiałem to dobrze. Tutaj zaczyna się moja prośba, może mi ktoś powiedzieć czy na screenie z HD Tune wszystko się zgadza lub co może być problemem takich zacięć ? Z góry dzięki za pomoc !

Gry "freezują" komputer (czy dysk jest uszkodzony ? )

0 12
  • #3 14 Cze 2018 22:30
    Wookiepuff
    Poziom 4  

Zrobiłem jeszcze benchmark w HD Tune i trochę interesująco to wygląda..

0
  • #4 14 Cze 2018 22:35
    lukaszd82
    Poziom 24  

Jakoś specjalnie nie wierzę HD Tune.
    Ale fakt że nie wygląda to dobrze wg tego testu.
    SMART póki co wygląda ok, nie widzę na razie powodów do większego niepokoju.
    Czy aby na pewno nic nie odwoływało się do dysku w czasie tego testu?
    Bo to wygląda podejrzanie. Trzeba by zobaczyć co i kiedy odwołuje się do dysku.
    Jaki masz system?

0
  • #5 14 Cze 2018 22:43
    Wookiepuff
    Poziom 4  

Używam Windowsa 10

Dodano po 4 [minuty]:

Najgorsze w tym wypadku jest to że dzieje mi się to tylko w grach oraz czasami gry normalnie działają przez dłuższy czas..

0
  • #6 14 Cze 2018 23:10
    lukaszd82
    Poziom 24  

System aktualny? Jaka to kompilacja? Jedna miała błąd objawiający się spadkiem szybkości odczytu danych z hdd... Najciekawsze, że zapis zawsze był ok.

Spoiler:
    "Jest na rzeczy - masz Win 10 :D

Link

pobierz to, zainstaluj. Po uruchomieniu: Customization - Windows10 - Privacy.

Na początek Disable: Telemetry, Aplication Telemetry, Update Sharing, Handwriting Data Sharing - chyba tyle.

Poza tym powchodź w ustawienia Kamery, Mikrofonu, Synchronizacji i powyłączaj ich powiązania z milionem różnych aplikacji, wyłącz synchronizację wiadomości SMS/MMS, z OneDrive (jeśli nie korzystasz) - jest wiele opcji w Win10, które non stop "mielą" dyskiem chcąc dzielić się zasobami z M$."

Nie sprawdzałem tego, ale taka porada była przy spadkach wydajności HDD na innym forum i podobno przyniosła oczekiwany efekt. Dziś już nie pomogę. Jakby co będę jutro. Może jeszcze ktoś inny pomoże.

Nic nowego nie instalowałeś? Sprawdzałeś czy nie masz wirusów itp.?

0
  • #7 15 Cze 2018 06:19
    Wookiepuff
    Poziom 4  

Link coś nie działa, powyłączałem wszystkie powiązania które wymieniłeś ale tego powyżej z linkiem nie zrobiłem. Poprosiłbym o podanie linku jeszcze raz :)

A co do systemu: system jest aktualny wszystkie update porobione, Windows 10 Pro ostatnio własnie instalowałem go na nowo, pobierałem z oficjalnej strony producenta.

0
  • #8 15 Cze 2018 06:50
    lukaszd82
    Poziom 24  

Napisz jeszcze od jak dawna masz taki problem.
    Wydaje mi się że coś się silnie odwołuje do HDD. Czekam na zrzut odwołań do dysku z Menadżera zadań w chwili gdy masz taki problem.
    Przy okazji podaj pełną konfigurację PC.
    Zrób skan programem Link i zamieść log w załączniku.
    Mamy na forum kilku speców, którzy zinterpretują skan i dadzą ci listę "napraw"

0
  • #9 15 Cze 2018 14:42
    Wookiepuff
    Poziom 4  

Problem mam od ok. 1,5 tygodnia
    Specyfikacja PC:
    •Intel Core i5- 3350P
    •Asrock p67 pro3
    •MSI GTX 970
    •Pamięć HyperX FURY DDR3 8GB 1600MHz 2x 4GB
    •SSD HyperX 3K 120GB
    •HDD Seagate ST500DM002
    •Zasilacz Aerocool VP-650Gry "freezują" komputer (czy dysk jest uszkodzony ? )Gry "freezują" komputer (czy dysk jest uszkodzony ? )

EDIT
    Poprawcie mnie jeśli się mylę. Z tego co widzę głównym winowajcą jest dysk. Gry na drugim dysku (SSD) działają bez problemu. Od dawna też miałem taki plan żeby następnym razem nie kupować już dysku HDD tylko SSD pod gry (240 GB na spokojnie mi starczy gdyż jestem oszczędny co do miejsca na dysku) Jest sens myśleć już nad kupnem czy nadal walczyć z aktualną sytuacją ?

Scaliłem. RADU23

0
  • #10 15 Cze 2018 18:13
    lukaszd82
    Poziom 24  

Tak, coś jest nie tak przy odczycie z niego. Tyle że SMART wygląda prawidłowo. Szukałbym powodu chwilowego obciążenia. Na zrzutach posegreguj wg ilości odczytywanych danych na sek bo inaczej noe widać co jest na liście.
    Czy problem masz z jedną grą czy kilkoma. Może reinstalacja tej gry pomoże...
    Na razie za dużo niewiadomych. Wiemy tylko że narzut na dysk powoduje lagi.

0
  • #11 15 Cze 2018 19:14
    Wookiepuff
    Poziom 4  

Gry "freezują" komputer (czy dysk jest uszkodzony ? )Aktualnie testowałem to w 2 grach i w jednej gdy otworze ekwipunek zaczyna się freeze a w drugiej podczas dołączania do meczu czasem po prostu zatnie grę. Reinstalacja gier niestety nie pomaga.

0
  • #12 15 Cze 2018 21:47
    lukaszd82
    Poziom 24  

Sprawdź jeszcze tasiemki sata od dysku, najlepiej przepnij na inną(np zamień na próbę tasiemki hdd i ssd). Niestety ale jest jakiś problem pomimo braku sygnalizacji tego problemu w SMART HDD.

0
  • #13 16 Cze 2018 11:46
    Wookiepuff
    Poziom 4  

Jutro w takim razie podepnę nowy kabelek SATA do HDD i sprawdzę czy coś się zmieni, jeśli nie no to pozostaje mi kupić nowy dysk w tym wypadku SSD (i tak miałem to w planach od jakiegoś czasu) Dzięki wielkie za pomoc :)

Dodano po 13 [godziny] 26 [minuty]:

Wymieniłem kabel SATA na nowy i wszystko śmiga jak należy ;) Znalazł się winowajca ;D Dzięki raz jeszcze za pomoc!

0