Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Program Foton 2, czy można zmienić dokładność prezentacji wyniku pomiarów

BB95 16 Jun 2018 00:05 1053 12
    BB95
    Level 14  
    Problem zrobił mi audytor. Mianowicie. Luxomierz Sonel LXP-1 na najniższym zakresie wykonuje pomiar z dokładnością 0,1 lux. Program Foton 2 prezentuje wyniki z dokładnością do 0,01lux więc gdy wynik na luxomierzu jest np 2,4 to w programie jest przedstawiany jako 2,40. Audytor uważa to za błąd pomiaru. Czy ktoś z was wie czy w programie można to jakoś zmienić lub eksportować wyniki do excela i tam to sobie obrobić?

Druga sprawa ten, że sam audytor uważa że określenie środek i pas środkowy używane w programie foton 2 są niezgodne z wytycznymi normy i prosi abym opisał co autor miał na myśli? Jakiś pomysł jak z tego wybrnąć? Dodać załącznik ze sposobem wykonania pomiarów i tworzenia siatki? Nigdy nie miałem do czynienia z takim zapytaniem ? Pierwszy raz ktoś zakwestionował protokół z tego programu.
    User removed account
    User removed account  
    BB95
    Level 14  
    Oczywiście. Od poniedziałku do piątku 8-16. Jednak muszę w poniedziałek rano złożyć poprawiony protokół i szukam pomocy wśród innych użytkowników.
    elezibi
    Level 17  
    Twój miernik ma chyba rozdzielczość 0,1 a nie dokładność ?
    Przy takiej rozdzielczości jaki będzie błąd pomiaru przy 0.5 lux mierzonego ?
    Czy nie oto chodzi audytorowi?

Poszukałem karty katalogowej dla LXP1
    Błąd podstawowy = +/- (3%wartość mierzona + 0,5%zakresu)
    Najniższy zakres 400Lx > 0,5%=2Lx!!
    Dla pomiaru 0,5 LX błąd +/- (0,015+2) > +/- 2,015Lx
    BB95
    Level 14  
    Nie o to chodzi audytorowi, i zdecydowanie nie jest to odpowiedz na pytanie zawarte w poście.
    elezibi
    Level 17  
    BB95 wrote:
    Nie o to chodzi audytorowi, i zdecydowanie nie jest to odpowiedz na pytanie zawarte w poście.

Tak na wprost to na mierniku z rozdzielczością 0,001
    Może być wskazanie 2,400Lx i foton pokaże 2,40Lx
    Czy według twojego audytora to byłby błąd?
    Bo nie łapię.
    BB95
    Level 14  
    Audytorowi chodzi o to, że prezentacja wyniku powinna być zgodna z rozdzielczością miernika. Moj ma rozdzielczość 0,1lux wiec wyniki powinny być prezentowane do pierwszego miejsca po przecinku. Program natomiast w każdej pozycji dodał zero na miejscu setnych co w efekcie daje, że każdy pomiar kończy się cyfra „0” i to zdaniem audytora jest błąd. Czyli miernik wskazuje pomiar 2,4lux w tabelce jest zapisany jako 2,40lux
    User removed account
    User removed account  
    elezibi
    Level 17  
    BB95 wrote:
    Audytorowi chodzi o to, że prezentacja wyniku powinna być zgodna z rozdzielczością miernika. Moj ma rozdzielczość 0,1lux wiec wyniki powinny być prezentowane do pierwszego miejsca po przecinku. Program natomiast w każdej pozycji dodał zero na miejscu setnych co w efekcie daje, że każdy pomiar kończy się cyfra „0” i to zdaniem audytora jest błąd. Czyli miernik wskazuje pomiar 2,4lux w tabelce jest zapisany jako 2,40lux

To chyba masz audytora typu "czegoś bym się czepił (nie koniecznie się znam)"
    Wiesz co powinien zakwestionować Ci audytor.
    Jawi_P
    Level 35  
    BB95 wrote:
    Audytorowi chodzi o to, że prezentacja wyniku powinna być zgodna z rozdzielczością miernika.

Nie wiem jaki to audyt. Jestem też audytorem ISO9001. Co prawda "nie praktykującym" od dłuższego czasu.
    Przedmiotem audytu, przynajmniej dla ISO9001 jest zgodność z normami, deklaracją i dokumentacją.
    Jeżeli Wasza dokumentacja mówi o wyniku do setnych części to audytor ma rację. Jednak, jeżeli mówi o o dokładności do dziesiętnych, to wystarczy, że osoba analizująca/odczytująca te dane będzie tego świadoma i będzie to stosowała.
    User removed account
    Level 1  
    JacekCz
    Level 39  
    Robiłem kiedyś dokumentację operacyjną do wdrożenia dotyczącego pomiarów, pieniędzy i podatków.
    W załącznikach przywołanie dokumentacji wszystkich czujników, przetworników, ich klas, dokładności, warunków termicznych itd... jako .... chron (najprostsze określenia są na Elektrodzie moderowane), w tekście kilkakrotne wzmiankowanie na te załączniki.

Może tekst okraszony paragrafami i punktami na każdej stopce jest pomocny?
    Nie jest to recepta jaka mnie jako inżyniera (a tym się czuję) by zadowalała, ale czasem trzeba w papierach trochę biurokracji

Na marginesie: masowo na sterownikach urządzeń produkcyjnych jest więcej cyfr, niż dokładność pomiaru by pozwalała, i nikogo to głowa nie boli, woltomierze pokazują 231V itd...
    BB95
    Level 14  
    Dobiłem się do pomocy Sonela i Pan powiedział, że to nie jest błąd a program nie ma możliwości zmiany sposobu prezentacji wyniku pomiaru.