Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Citroen Xsara 1.9 TD \'99 - Wentylator wyłącza się po uruchomieniu silnika.

tose 16 Cze 2018 00:13 204 3
  • #1 16 Cze 2018 00:13
    tose
    Poziom 10  

Witam.
    Klimatyzacja automatyczna.

W moim samochodzie przestał działać wentylator (i nie jest to wina tranzystorów).
    Wentylator, właściwie to cała klimatyzacja, zaczęła się nietypowo zachowywać, a mianowicie:
    1. Przy wyłączonym zapłonie, cały czas działa czujnik temperatury kabiny (słychać go jak pracuje)
    2. Przy włączonym zapłonie na zgaszonym silniku wentylator pracuje prawidłowo (w tym czasie nie powinien działać). Można też włączyć ogrzewanie tylnej szyby co się również nie powinno wydarzyć.
    3. Przy zapalonym silniku wentylator gaśnie, można sterować obiegiem klimatyzacji, załącza się sprężarka, ale nie ma nawiewu.

Rozgrzebałem już pół auta, od stacyjki, bezpieczników, do alternatora.
    Alternator ma prawidłowe ładowanie, na przewodzie kontrolki pojawia się napięcie po uruchomieniu silnika, kontrolka gaśnie tak jak powinna.
    Ładowanie w normie.

Jeśli ktoś spotkał się z czymś podobnym proszę o jakąś podpowiedź gdzie szukać. Skąd takie odwrotne działanie?
    Mam wytypowanego sprawcę, myślę, że to sterownik klimatyzacji.
    Czy ktoś wie jak go najłatwiej wyciągnąć? Siedzi niemiłosiernie między plastikami.
    Co jeszcze mogę sprawdzić?

0 3
  • #2 16 Cze 2018 00:42
    Pawel wawa
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zrób test uruchom auto, wkręć na dwa, trzy tysiące obrotów, szybko wyłącz kluczyk do pozycji 0 i ponownie przełącz na zapłon, tak by silnik nie zdążył zgasnąć. Zobacz czy teraz wszystko działa prawidłowo.

0
  • #3 16 Cze 2018 15:44
    tose
    Poziom 10  

Test wykonany, dmuchawa jak nie działała tak nie działa na włączonym silniku. Na samym zapłonie działa pięknie jak nigdy :)

Nie wiem jak wyciągnąć moduł klimatyzacji, są tam jakieś zatrzaski? Wysuwa się go na dół jak się domyślam.

Na schemacie jest element "presostat" - gdzie to się znajduje? Do czego służy ten czujnik ciśnienia? Daje on sygnały do centralki klimatyzacji, może to on?

0
  • #4 16 Cze 2018 21:41
    tose
    Poziom 10  

Moduł wyciągnięty, po odłączeniu modułu czujnik temperatury w kabinie kręci się jak szalony. Czyli to nie on jest sprawcą zamieszania.

Brak pomysłów.

0