Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie akumulatorów żelowych połączonych szeregowo

Starystefana 16 Cze 2018 01:14 237 6
 • #1 16 Cze 2018 01:14
  Starystefana
  Poziom 2  

  Witam serdecznie wszystkich forumowiczów, jestem tu nowy i raczej początkujący w kwestiach elektrycznych a zwłaszcza związanych z ładowaniem akumulatorów. Po pierwsze to nie za bardzo mogę się połapać na forum i nie wiem czy finalnie piszę w dobrym dziale. Jeśli nie to bardzo mocno przepraszam i proszę o przeniesienie w odpowiednie miejsce.

  Czytałem podobne tematy lecz żaden nie zaspokaja mojej potrzeby. W zasadzie mam 3 pytania przy czym to każde kolejne poniekąd jest zależne od odpowiedzi na poprzednie. Chodzi o ładowanie 2 akumulatorów "żelowych" połączonych szeregowo, 12V 4.5Ah każdy. Jest to bateria skutera elektrycznego wiec nie jest to układ pracujący jak przeczytałem w innym temacie "bufurowo", lecz raczej do rozładowania a przynajmniej do stanu w którym skuter przestaje już reagować na manetkę.

  Pierwsze pytanie:
  Jaka jest specyfikacja takiej baterii? Od zawsze wiem że połączenie szeregowe zsumuje napięcia czyli powinno być 24V i to się zgadza z naklejką na skuterze natomiast wydawało mi się zawsze że pojemność w tej sytuacji nie wzrośnie natomiast naklejka głosi iż jest to układ 24V 9Ah. Która wersja jest prawidłowa?

  Z góry dziękuję za pomoc

  0 6
 • #2 16 Cze 2018 05:49
  arturdip
  Poziom 26  

  Jeśli są połączone szeregowo to łączna pojemność(całego zestawu) to pojemność najsłabszego akumulatora.Nie sumuje się

  0
 • #4 16 Cze 2018 15:14
  beam_beer
  Poziom 18  

  Reasumując:
  Przy idealnych akumulatorach miałbyś 4,5 Ah 24V.
  9 Ah 12V miałbyś przy równoległym połączeniu.

  9 Ah i 24V jest w tym przypadku niemożliwe.

  0
 • #5 17 Cze 2018 02:40
  Starystefana
  Poziom 2  

  Dzięki za odpowiedzi. Muszę zauważyć ze ranne z was ptaszyny, zwłaszcza przy sobocie, wstaje o 7 a tam już 2 odpowiedzi :)

  Czas zatem na ciąg dalszy moich rozterek.

  Drugie pytanie:
  Skoro wiemy już że jest to układ 24V 4,5Ah i jak wspomniałem na samym początku pracować będzie raczej do rozładowania. Która wersja ładowania będzie prawidłowa? Trochę poczytałem i niewiele mi to dało gdyż opinii osób uważających się za fachowców w tym temacie jest sporo i jak to zwykle bywa nie wszystkie się ze sobą pokrywają, a co gorsze nie zauważyłem żeby któraś z odpowiedzi pojawiała się dużo częściej niż pozostałe.
  Więc czy ładowanie powinno się odbywać przy użyciu 28.8V i prądu nie więcej niż 10% pojemności nominalnej akumulatora, czy może jednak zastosować 27,4V i prądu rzędu 30% nominalnej pojemności, czy też stosować metodę dwuetapową albo jednak z racji tego iż są to 2 akumulatory 12V a nie jeden 24V powinienem ładować napięciem jak dla akumulatora 12V czyli odpowiednio 14.4V albo 13.7V. Trochę mnie od tego wszystkiego głowa już rozbolała i dlatego właśnie proszę o pomoc.

  Kilka faktów na koniec (zapewne niezbyt przydatnych). Oryginalna ładowarka wedle naklejki miała output: 24V 1.6A. A czas ładowania przewidziany przez producenta to minimum 12h przed każdym użyciem. Dodatkowo sprawdziłem że silnik nie rusza przy 22.2V na układzie a zatem akumulatory aż tak bardzo głęboko rozładowywać się nie będą.

  Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc.

  0
 • #6 17 Cze 2018 08:10
  jack63
  Poziom 42  

  Starystefana napisał:
  Więc czy ładowanie powinno się odbywać przy użyciu 28.8V i prądu nie więcej niż 10% pojemności nominalnej akumulatora, czy może jednak zastosować 27,4V i prądu rzędu 30%

  Jedno i drugie jest niemożliwe!
  Nie da się utrzymać prądu i napięcia równocześnie.
  Poczytaj o CC i CV.
  Powyższe poziomy napięć odpowiadają napięcu na aku pod koniec ładowania dla pracy cyklicznej i buforowej.
  Cykliczna, to np. aku w samochodzie, a buforowa w UPSie.

  0