Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki SBC na start z takim "wish-list"? :)

16 Cze 2018 22:02 249 1
  • Poziom 29  
    Witajcie,
    po przygodach z różnej maści MCU chciałbym również do niektórych zastosowań wrzucić SBC. Nie miałem dotąd zbyt dużej styczności z linuxem, więc pewnie przyda się coś dobrze udokumentowane (jak krok po kroku to postawić i jak potem modyfikować do założeń) - stąd pierwsza myśl RPi 3B+, choć nie wiem czy słuszna. Docelowo rzeczy, których mógłbym potrzebować wymieniłem poniżej, więc znawców tematu i różnych SBC prosiłbym o ocenę, czy da się to zrealizować lub ewentualnie na co zmienić wybór, by się dało ;)

1. Routero-podobna funkcjonalność - możliwość użycia modemu LTE na USB (np. E3372) by mieć dostęp do internetu i udostępniać to połączenie dla sieci WiFi (AP) oraz LAN. Najlepiej, by dało się dodatkowo konfigurować, czy urządzenia WiFi i LAN się widzą wzajemnie, czy są w innych podsieciach (oba warianty pożądane w różnych zastosowaniach). Mile widziana separacja klientów WiFi (nie widzą się wzajemnie, tylko mają udostępniony internet).

2. Wyświetlacz/monitor + dotyk - możliwość zbudowania komputera panelowego, np. 10" z sensowną dla tej przekątnej rozdzielczością (bez pikselozy) - głównie dlatego raczej odpadają wypasione routery z jakimś OpenWRT / LEDE itp. bo nie spotkałem takiego z wbudowaną obsługą wyświetlacza, tylko SSH/Telnet czy interfejs webowy

3. Odtwarzanie MP3 + wyjście audio - nie musi być to hi-fi, ale dźwięk powinien być w jakości użytecznej dla informacji głosowych, podcastów itp. Może być też jakiś hat ze wzmacniaczem w klasie D, a nie tylko wyjście line-out.

4. Odtwarzanie dźwięku po Bluetooth [A2DP] - czyli poza pkt.3 możliwość połączenia się np. smartfonem i odtwarzanie przesyłanego dźwięku na wyjściu audio

5. Kilka(naście) GPIO + SPI/UART/I2C - to chyba ma prawie każda platforma, ale będzie potrzebne, to piszę ;)

6. Zarządzanie energią - jakieś tryby uśpienia, wstrzymania, żeby oszczędzać energię, a jednocześnie szybko "wstać" na żądanie użytkownika, a nie bootować się przez kilkadziesiąt sekund? Dość niepopularne chyba w SBC :-/

7. Watchdog - lub ostatecznie zrobię zewnętrznego nadzorcę ;)

8. Aplikacje bazodanowe - jeszcze nie wiem w czym się tworzy apki na te ustrojstwa, czy to po prostu C na bazie jakichś bibliotek, czy co? ;) Część tematów pewnie uda się zrobić na bazie Apache+MySQL, czyli webowo, ale samostartujące apki a'la kiosk (z blokadą wyjścia poza aplikację) też byłyby miłe :)

9. Temperatura pracy od -20.. - marzenie ściętej głowy ;) Czytałem jakiś odnośnik do FAQ, że RPi generalnie ma 0..70st.C, ale może jest coś innego specyfikowane niżej?

Chwilowo tyle przychodzi mi do głowy. Jak jeszcze coś mi się przypomni, to dodam.

Poradzicie coś? :)
  • Poziom 29  
    Zastanawiałem się też na BeagleBone, bo gdzieś znalazłem porównanie z Maliną i wypadał nieźle.. z tym że Maliny to chyba była jakaś wczesna wersja. Jak teraz trafiłem na to porównanie:
    https://www.board-db.org/compare/103,7,239,251/
    to albo coś z tymi danymi BeagleBone jest nie tak, albo trochę śmiech na sali ;)
    Ciekawie tu wypada ODROID, choć nie wiem jak ze wsparciem, no i ten konkretny model nie ma WiFi i BT :-/