Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lenovo T440p - Podłączony nie ładuje

16 Jun 2018 22:31 2079 19
  • Level 10  
    Witam koledzy potrzebuje porady w sprawie baterii w moim laptopie - jest to T440p z baterią 57++ (45n1153) . Ładowarka podłączona a nie ładuje baterii w Lenovo power manager wyświetla mi stan baterii poor . Załączam screen .
    Pytanie do znawców tematu czy jestem w stanie coś sam ogarnąć w temacie, reset sterownika baterii sprawdzić stan ogniw czy po prostu kosz(nowa bateria 440pln :/). Pozdrawiam.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 10  
    Sprawdź koniecznie baterie. Oczywiście możesz znaleźć identycznego laptopa i spróbować ładowania w nim, przy okazji naładować baterię obcego laptopa w swoim sprzęcie - generalnie obstawiam sam akumulator.
  • Level 1  
  • Level 10  
    Koledzy dziękuję za rzetelną odpowiedź jeżeli mogę wiedzieć to ile kosztuje taki rekonesans baterii u pana Wiesława ( chodzi o strone re-comp.pl ??) Czy jestem w stanie zrobić reset w domowych warunkach ? Pozdrawiam.
  • Level 1  

• Level 28  
    Niestety nie masz racji. Ten parametr nie ma znaczenia - chodzi mi o first used date. Baterie po regeneracji nie mają wykasowanego tego parametru a działają bardzo dobrze. Winne w omawianej baterii są ogniwa. Wg mnie padła zupełnie jedna sekcja ogniw. Producentem baterii jest LGC czyli są w środku ogniwa LG. Stawiam na model LGDABD11865, inaczej lg d1, różowe. Mogą być też inne, w każdym bądź razie są one o podwyższonym napięciu, ładowane do 4,35 V na ogniwo. Ogniwa, które ładują się do 4,35 V są mało trwałe jeśli chodzi o żywotność.
    Jeśli chodzi o te baterie co podałeś w linku, to one będą działać, tylko pytanie jak długo. Parametr first used date również nie ma wg mnie tu nic do rzeczy. Są nieużywane, ale są leżakami magazynowymi. Po 5 latach od produkcji mogła wzrosnąć rezystancja wewnętrzna. Miałem do czynienia już kilka razy z takimi bateriami. Jeśli napięcia między sekcjami są równe to taka bateria może prawidłowo działać jak nowa.
    Co do omawianej baterii, po co od razu kosz - za połowę tych 440 zł można ją zregenerować.
  • Level 1  
  • Level 10  
    Ogniwa to ogniwo LGABD11865 czyli jak kolega pisał wcześniej ;) Napięcie trochu niskie więc pewnie by wymienić wszystkie ogniwa .

• Level 28  
    Kolego, mierzysz napięcie całego pakietu, je już mniej więcej znamy ze screena. Bardziej interesujące są napięcia trzech sekcji ogniw. Masz trzy ogniwa połączone równolegle i trzy takie trójki są połączone szeregowo. Podaj napięcia każdej trójki, pomiędzy każdym szeregowym połączeniem.
  • Level 10  
    Dwie skrajne sekcje mają 3.89V i czy 3.79V natomiast srodkowa tylko 1.03V

• Level 28  
    Czyli moje przypuszczenia się sprawdziły. Ogniwa o napięciu 1,03 V nadają się tylko do kosza. Bateria zapewne jest już zablokowana, sam raczej nic nie zrobisz.
  • Level 10  
    Czy jestem w stanie sam zresetować pamięci bo z lutowaniem zgrzewaniem ogarnę temat .Wiem że są tutaj użytkownicy co mają takie rzeczy w małym palcu ;) Pozdrawiam .

• Level 28  
    Jeśli masz odpowiedni interfejs i oprogramowanie to tak. Przyjrzyj się jeszcze elektronice, bo nie piszesz jaki kontroler na niej jest, możesz zrobić zdjęcia.
    Stawiam na układ 51f51 lub r2j.
  • Level 10  
    Kontroler 51f51. Niestety po zapoznaniu się z cenami licencji programów i sprzętu do programowania temat odpuszczam ;) Lepiej kupić baterię .
    Dziękuję i pozdrawiam.

• Level 28  
    Możesz oddać baterię do regeneracji.
  • Level 1  
  • Level 1  

• Level 28  
    Tylko nie bierzesz jednej rzeczy pod uwagę. Jest coś takiego jak pojemność design capacity (pojemność wzorcowa) i pojemność full charge capacity (fcc, pojemność pełnego naładowania). Statusy baterii zielony, żółty i czerwony, nie pamiętam jak one są dokładnie nazwane, chyba good, normal, poor są obliczane na podstawie poziomu zużycia - wear level. Poziom zużycia jest natomiast obliczany na podstawie stosunku pojemności full charge capacity do design capacity. Taki przykład - jeśli pojemność design capacity (dc) wynosi 2000 mAh (jest on stały) to dla nowej baterii full charge capacity (fcc) wynosi również 2000 mAh. Wraz ze zużyciem spada pojemność ogniw załóżmy do 500 mAh, czyli mamy 75% zużycia, bateria ustawia status czerwony poor (ogniwa się zużywają, taka pojemność zostanie pokazana w programie, a także przez ładowarkę gdy zrobimy test ładowania/rozładowania samego pakietu ogniw bez elektroniki). Następnie resetujemy elektronikę, ustawiamy pojemność fcc na 2000 mAh, resetujemy cykle i datę produkcji. Mamy status green, kondycja good, no tak ale te ogniwa mają faktycznie 500 mAh. Po 2 - 3 cyklach pojemność spadnie do tych 500 mAh, ustawi się znowu status poor i to bez względu jaką masz ustawioną datę produkcji czy ilość cykli. Co należy zrobić ? Trzeba by ustawić design capacity na te 500 mAh.
    Jest jeden problem - niektóre baterie nie lubią jak się zmienia design capacity - nie są rozpoznawane lub nie można ich naładować. W innych bateriach nie można design capacity zmienić.
  • Level 1  
  • Level 10  
    Witam bateria zregenerowana u pana Wiesława. Tylko jak ją kalibrować i czy jest potrzeba kalibracji?.Full charge capacity wskazuje około 64000mWh.(szybko obniża się z ponad 70000mWh po 3 ładowaniach)
    Bateria wytrzymuje około 5 godzin pracy( po pierwszym ładowaniu ponad 6h)