Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wkładka stereo do gramofonu Bambino - podłączenie

Oximon 17 Cze 2018 00:20 762 15
  • #1 17 Cze 2018 00:20
    Oximon
    Poziom 27  

Witam szanownych forumowiczów

Moje pytanie jest dość prozaiczne, niestety nie znalazłem w internecie jednoznacznej odpowiedzi. Otóż, mój gramofon Bambino, posiada monofoniczną wkładkę oraz monofoniczny wzmacniacz lampowy. Chciałbym na nim posłuchać płyt stereo, dlatego muszę też wkładkę muszę wymienić na stereofoniczną. Tu więc rodzi się pytanie: Czy istnieje jakiś sensowny sposób na spięcie ze sobą kanałów wyjściowych wkładki, aby wzmacniacz mono odtwarzał oba kanały? Czytałem opinie, że wystarczy je po prostu zewrzeć (co wydaje się absurdalne), spiąć je rezystorem, a nawet małą cewką. Jednakże jak się powinno to poprawnie zrobić?

Zależy mi też, aby przyrost wagi był jak najmniejszy, ponieważ ramie samo w sobie już nie jest równoważone, a dokładanie kolejnych elementów to szybka droga do zeszlifowania płyt :)

Pozdrawiam

0 15
  • #2 17 Cze 2018 00:54
    mieszaczwcz
    Poziom 25  

kto Ci takich bzdur naopowiadał, chyba nie nie trzeba dowodzić że to są i MAJĄ być osobne kanały transmisyjne, chyba Ci chodzi o tzw PSEUDO STEREO ale z tym daj sobie spokój. Na tej mono wkładce pomimo "pająków " będziesz miał takie samo pseudo i ten sam odsłuch, Jeśli masz UCHO to zauważysz .

0
  • #3 17 Cze 2018 11:09
    zetdeel
    Poziom 38  

Zapis stereofoniczny na płycie jest tak pomyślany, aby był "kompatybilny wstecz" z przetwornikami monofonicznymi. Tu więc nie ma żadnego problemu.
    W przypadku gramofonu Bambino występuje inny problem - duży nacisk igły na płytę (z tego, co pamiętam około 15 gramów), co powoduje szybkie "wyfrezowanie" rowka na płycie i w efekcie szybkie zniszczenie płyty. Tak duży nacisk jest spowodowany budową ramienia tego gramofonu i nie daje się regulować.

0
  • #4 17 Cze 2018 11:25
    Oximon
    Poziom 27  

zetdeel napisał:
    Zapis stereofoniczny na płycie jest tak pomyślany, aby był "kompatybilny wstecz" z przetwornikami monofonicznymi. Tu więc nie ma żadnego problemu.

Niektóre płyty stereo, które posiadam, faktycznie mają oznaczenie o kompatybilności z wkładkami mono. Ale jest ich nieznaczna ilość. Igła mono, z tego co wiem, ma większy promień od igły stereo (1,0 mils vs. 0,5-0,7 mils), ponadto płyta mono jest modulowana tylko w płaszczyźnie poziomej, a płyta stereo w obu. Czytałem też sporo opinii, że wkładki mono po prostu niszczą płyty stereo.

zetdeel napisał:
    W przypadku gramofonu Bambino występuje inny problem - duży nacisk igły na płytę (z tego, co pamiętam około 15 gramów), co powoduje szybkie "wyfrezowanie" rowka na płycie i w efekcie szybkie zniszczenie płyty. Tak duży nacisk jest spowodowany budową ramienia tego gramofonu i nie daje się regulować.

To prawda, bardzo mnie to martwi. Co prawda myślałem nad tym, żeby coś pokombinować z ramieniem, np. dorobić mu jakąś schludną przeciwwagę. Ale najpierw muszę dorobić się sensownej wagi, która poprawnie zmierzy nacisk :)

0
  • #5 17 Cze 2018 12:19
    zetdeel
    Poziom 38  

Ogólnie rzecz bioræc, zapis na płycie stereo możesz porównać do systemu M-S (Middle - Side). Składowa wboczna to sygnał M, składowa wgłębna to sygnał S. Sygnał M niesie informację o głośności, jest to więc suma kanałów; sygnał S niesie informację o kierunku (różnica kanałów). Ta sama zasada jest stosowana przy transmisji stereo w radiu.
    W starych wersjach Bambina była stosowana wkładka (UK3 lub UK8) z dwiema igłami: do płyt normalnorowkowych (78 obr/min) - przycisk zielony i do płyt drobnorowkowych - przycisk czerwony. W ostatnich seriach była wkładka UK4 z igłą do płyt drobnorowkowych.

0
  • #6 17 Cze 2018 17:24
    Oximon
    Poziom 27  

zetdeel napisał:
    W starych wersjach Bambina była stosowana wkładka (UK3 lub UK8) z dwiema igłami: do płyt normalnorowkowych (78 obr/min) - przycisk zielony i do płyt drobnorowkowych - przycisk czerwony. W ostatnich seriach była wkładka UK4 z igłą do płyt drobnorowkowych.

Posiadam aktualnie dwie wkładki do tego gramofonu, UK8 oraz UK4. Obie co prawda działają, ale lata świetności mają już dawno za sobą i igły są dość mocno zużyte. Stąd też pomysł, żeby zamontować zwykłą wkładkę stereo i spróbować spiąć oba kanały. Ale jeśli mówicie Panowie, że nie da się tego sensownie zrobić, zapewne zostanę w takim wypadku przy podpięciu tylko jednego z kanałów do wzmacniacza :(

0
  • #7 17 Cze 2018 23:20
    kaem
    Poziom 26  

Do prawidłowego monofonicznego słuchania płyt stereo opracowano później wkładkę Uk-4M (a do gramofonów na licencji Telefunkena: Uk-9). Ale ze względu na nadal dość duży nacisk (chyba ok. 7g) gramofony piezo nadal niszczyły płyty.

0
  • #8 18 Cze 2018 09:30
    zetdeel
    Poziom 38  

Wkładki UF50, czy UK9 są znacznie szersze niż te stosowane w Bambino. Obawiam się, że bez przeróbki głowicy ramienia się nie obejdzie. Poza tym, w dalszym ciągu pozostaje do rozwiązania problem nacisku. Te wkładki wymagają nacisku 6 gramów.
    Pamiętaj, że mechanizm był odziedziczony po starszych modelach i powstał ok. 1956 roku, a wtedy w Polsce płyta drobnorowkowa była nowością, za to w powszechnym użyciu i produkcji były jeszcze płyty "patefonowe" na 78 obr/min i nikt się nie przejmował problemem nacisku (i tak był znacznie mniejszy niż w gramofonie mechanicznym). Co do podłączenia wkładki stereo, zobacz schemat Mister Hit-a. Oba kanały trzeba połączyć równolegle (Mister Hit miał w komplecie zaślepkę z mostkiem wkładaną do gniazda diodowego z tyłu).

0
  • #9 08 Sie 2018 23:14
    Bogdan Iksowiecki
    Poziom 4  

Rozwiązania stosowane polskich gramofonach z lat 80-tych w przypadku ramion gramofonowychbnie było najlepsze. Ramię było ciężkie, co z tego że była przeciwwaga jak zupełnie zapomniano o bezwładności. Konieczny był anti scating, który w przypadku błędnie wykonanych płyt, pogarszał jeszcze sprawę. Najlepsza według mnie jest przeróbka ramienia ppolegająca na umocowaniu przy pomocy kleju wkładki z igłą z tych gramofonów. Wyjścia L i /P po prostu połączyć. Z drugiej strony ramienia zastosuj spręźynkę jako przeciwwagę. Ramię od Bambino jest lekkie więc nie ma problemu z bezwładnością. Nacisk igły możeszmierzyć przy pomocy małej wagi elektronicznej, ja taką kupiłem za 15zł. na giełdzie.. Kładziesz ramię zamiast na płycie na tej wadze.

0
  • #10 10 Sie 2018 01:10
    TELEWIZOREK52
    Poziom 26  

Oximon napisał:
    Czytałem opinie, że wystarczy je po prostu zewrzeć (co wydaje się absurdalne), spiąć je rezystorem, a nawet małą cewką. Jednakże jak się powinno to poprawnie zrobić?
    Po prostu zwiera się dwa kanały. W niektórych gramofonach były specjalne gniazda ze zworą. Oczywiście odbiór będzie mono.

0
  • #11 10 Sie 2018 07:38
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Potwierdzenie napisanego kolega TELEWIZOREK52! Wkładka stereo do gramofonu Bambino - podłączenie

0
  • #12 10 Sie 2018 20:30
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

TELEWIZOREK52 napisał:
    Oximon napisał:
    Czytałem opinie, że wystarczy je po prostu zewrzeć (co wydaje się absurdalne), spiąć je rezystorem, a nawet małą cewką. Jednakże jak się powinno to poprawnie zrobić?
    Po prostu zwiera się dwa kanały. W niektórych gramofonach były specjalne gniazda ze zworą. Oczywiście odbiór będzie mono.

Precyzując - nie było żadnych gniazd ze zworą, tylko normalne wyjście stereo w postaci 5-pinowego gniazda DIN do podpięcia gramofonu pod zewnętrzny wzmacniacz stereo. Dodatkowo w wyposażeniu gramofonu była zwora do wpięcia w to gniazdo, zwierająca ze sobą jego styki L i P, konieczna w przypadku odsłuchu muzyki z wewnętrznego wbudowanego w gramofon wzmacniacza mono. Bez tej zwory wbudowany wzmacniacz odtwarzał wyłącznie lewy kanał. Ten patent stosowano np. w gramofonach Mister Hit '71 czy WG-414.

0
  • #13 12 Sie 2018 22:02
    TELEWIZOREK52
    Poziom 26  

thereminator napisał:
    nie było żadnych gniazd ze zworą, tylko normalne wyjście stereo w postaci 5-pinowego gniazda
    To miałem na myśli. Niepotrzebnie napisałem " specjalne". Pozdrawiam.

0
  • #14 12 Sie 2018 22:46
    Jakub Urban
    Poziom 17  

pWitam!
    Na allegro jest wysyp chińskich gramofonów"retro" i "wszystkomających"
    Siedzą tam chińskie klony wkładek Sanyo MG-05. Jest to wkładka stereo,z igłą diamentową, piezoceramiczna. Nacisk rzędu 3g. Tych wkładek jest pełno i grają one nie gorzej od MF-ek. Wystarczy zmostkować kanały L-P i umocować w ramieniu gramofonu. Ja mam trochę staroci do przeróbek i będę robił jak tylko budowa dobiegnie końca.
    Ja wychowałem się w latach 80-90-tych i dobrze pamiętam "wieże" z gramofonem na górze. Straszny szajs to był ale gramofony były OK-psuły się kaseciaki. Były tam takie właśnie wkładki.Naprawdę polecam.

0
  • #15 15 Sie 2018 11:54
    Vic384
    Poziom 19  

Cześć
    Tak przy okazji, to w latach 60 - 70, były dostępne niemieckie ceramiczne wkładki stereo typu KSS 0160 oraz KSS 0162, które dobrze pracowały przy nacisku 2.5 do 3 g. Stosowane były, między innymi, w gramofonach Zipfona. Próbowałem przy nacisku poniżej 2 g, ale brakowało basu. Z sentymentu trzymam kilka.
    Pozdrowienia

0
  • #16 15 Sie 2018 17:04
    vodiczka
    Poziom 42  

Vic384 napisał:
    Tak przy okazji, to w latach 60 - 70, były dostępne niemieckie ceramiczne wkładki stereo typu KSS 0160 oraz KSS 0162
    Potem opracowali wkładkę ceramiczną CS 24, bardzo udaną. Naszą odpowiedzią była Uf -70 i przyznaję, że nie osiągnęliśmy lepszych parametrów niż sąsiedzi zza Odry.

0