Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Krups EA8080 - Elektronika zwariowala i ekspres do kawy odmówił posłuszeństwa.

3zeR 17 Cze 2018 10:03 306 11
  • #1 17 Cze 2018 10:03
    3zeR
    Poziom 10  

Witam szanowne Towarzystwo forumowe :)

Koszmar niedzielnego porabka sie ziscil :) ekspres do kawy odmówił posłuszeństwa, ale od poczatku, bo juz wczoraj wystapily pierwsze symptopmy:
    Podczas proby zrobienia kawy uruchomial sie program Para, ale tylko na wyswietlaczu bo sam w sobie nie startowal. Dalo sie to obejsc i kawa sie robila. Zrobilem w miedzyczasie czyszczenie, posprawdzalem czy ktorys z przyciskow sie nie zawiesil, ale wszystko ok. Dzisiaj rano to samo, w koncu udalo sie zrobic dwie kawki, ale juz mleka spienic sie nie udalo, przyciski po prawej stronie od wyswietlacza w ogole nie reagowały.

Stwierdziłem, ze elektronika zaczela swirowac i potrzebny twardy reset przez odpiecie od pradu. Ekspres postal sobie odpiety przez 10 min, a po podpieciu ponownym ekspres od razu sam sie wlacza i to w dodatku po francuzku :D nic wiecej nie da sie zrobic, normalna procedura startu nie dziala, przyciski nie reaguja.

Jak powazny jest problem i czy w ogole oplaca sie w tym babrac tudziez oddawac do serwisu czy bedzie to kosztowac majatek?

Pomozcie, bo zona bez kawy jest nie do wytrzymania :P

0 11
  • #2 17 Cze 2018 10:33
    nioop

Specjalista AGD

To tak jak pytać dlaczego auto nie chce odpalić ;)

Otworzyć , zweryfikować czy nie ma wycieków na płytkę, sprawdzić poprawność działania mikrowlacznikow multimetrem, sprawdzić poprawność ścieżek na płytce pod katem przebicia.

0
  • #3 17 Cze 2018 13:12
    3zeR
    Poziom 10  

Jasne,
    Nie pytam co sie zepsulo, tylko czy jak sie okaze ze poszedl uklad elektroniczny to czy taka naprawa to koszt 100 czy 1000pln? Bo jak sie okaze, ze np te ekspresy pod wzgledem elektronicznym sa nienaprawialne to nie bede sie bawil w rozbieranie tego.

0
  • Pomocny post
    #4 17 Cze 2018 13:45
    DarekTorun
    Poziom 10  

Wyciągnij pojemnik na wodę, pojemnik na fusy i szufladkę. Kombinacja [któryś z przycisków]+włączenie wtyczki do gniazdka wywołuje pytanie w języku francuskim "czy przywrócić do ustawień fabrycznych?" Wybierasz "oui" i zatwierdzasz. Być może jak się go zresetuje, to wróci na jakiś czas do normy. Najprawdopodobniej przycisk para+włączenie wtyczki do prądu da taki efekt, ale nie jestem pewien. Jeśli nie poskutkuje to próbuj z pozostałymi klawiszami po kolei

0
  • #5 17 Cze 2018 14:50
    3zeR
    Poziom 10  

Ok, mniej wiecej chyba okreslilem powod. Prawdopodobnie cos z plyta kontrolna na ktorej znajduja sie przyciski. Po jej wyjeciu i zamontowaniu ponownie ekspres sie wlaczyl, przez chwile dzialal normalnie, ale teraz znow przyciski same sie aktywuja, albo nie dzialaja w ogole. Nie doszedlem do glownego ukladu scalonego, bo rozbiorka tego ekspresu to jakis dramat, ale wydaje mi sie ze problem lezy w plytce kontrolnej. Moge miec racje? :)

Dodano po 2 [minuty]:

DarekTorun napisał:
    Wyciągnij pojemnik na wodę, pojemnik na fusy i szufladkę. Kombinacja [któryś z przycisków]+włączenie wtyczki do gniazdka wywołuje pytanie w języku francuskim "czy przywrócić do ustawień fabrycznych?" Wybierasz "oui" i zatwierdzasz. Być może jak się go zresetuje, to wróci na jakiś czas do normy. Najprawdopodobniej przycisk para+włączenie wtyczki do prądu da taki efekt, ale nie jestem pewien. Jeśli nie poskutkuje to próbuj z pozostałymi klawiszami po kolei

Darek, tak, wlasnie to bylo to, co po wlaczeniu do gniazdka sie pojawialo. Wydaje mi sie, razem z tym co napisalem przed chwila, ze gdzies na plycie kontrolnej jest zwarcie i przyciski sie same wciskaja, co powodowalo tez wywolanie tej komendy. Samo przywrocenie do fabrycznych nic nie dalo

0
  • Pomocny post
    #6 17 Cze 2018 16:09
    DarekTorun
    Poziom 10  

Do 200zl w internecie można kupić komplet elektroniki z demontażu. Należałoby kupić panel sterujący+główną płytkę. Bywa tak, że jeśli kupisz sam panel to nie zagra z płytką pomimo tego że w teorii są z tego samego modelu. Przełożenie tego to kilkanaście minut roboty i raczej nic skomplikowanego

0
  • #7 17 Cze 2018 16:38
    3zeR
    Poziom 10  

Wlasnie znalazlem nowa plytke sterujaca za ok 130pln, ale mowisz, ze lepiej komplet z glowna plyta od razu wymienic? Musze w takim razie poszukac takiego zestawu

0
  • #8 17 Cze 2018 16:56
    DarekTorun
    Poziom 10  

3zeR napisał:
    Wlasnie znalazlem nowa plytke sterujaca za ok 130pln, ale mowisz, ze lepiej komplet z glowna plyta od razu wymienic? Musze w takim razie poszukac takiego zestawu

Zaryzykować możesz, ale nie ma gwarancji, że zagada.

0
  • #9 17 Cze 2018 17:04
    3zeR
    Poziom 10  

nie znalazłem niestety nic na olxie i allegro. generalnie elektronika do tego ekspresu jest bardzo słabo dostepna. mechanicznych części od groma, ale elektronicznych jak na lekarstwo

0
  • Pomocny post
    #10 17 Cze 2018 18:57
    DarekTorun
    Poziom 10  

3zeR napisał:
    nie znalazłem niestety nic na olxie i allegro. generalnie elektronika do tego ekspresu jest bardzo słabo dostepna. mechanicznych części od groma, ale elektronicznych jak na lekarstwo

Może łatwiej będzie kupić uszkodzony ekspres w rozsądnych pieniądzach. Zdarzało mi się kupować te ekspresy po 150-200zl. Musisz tylko trafić okazję. Poza tym jeśli kupujesz komplet elektroniki to nie musisz brać koniecznie z tego modelu. W seriach XP i EA elektronika bywa podobna. Zdarza się nawet, że niektórzy modernizują modele bez wyświetlacza na modele z wyświetlaczem bez większych przeróbek

0
  • #11 18 Cze 2018 09:38
    3zeR
    Poziom 10  

Właśnie cieżko się połapać konkretnie z których modeli elektronika podejdzie. Znalazłem teoretycznie numery producenckie konkretnych modułów, ale sa w większosci przypadkow niedostepne lub wycofane ze sprzedaży. bede szukał...
    W north.pl napisali, ze modul zostal calkowicie wycofany ze sprzedazy przez producenta i przez to w ogole juz nie dostępny… Zostaje szukac uzywki albo śmietnik.

0
  • #12 08 Lip 2018 12:19
    3zeR
    Poziom 10  

Ktos w malopolsce podjal by sie sprawdzenia i ewentualnej naprawy modulu?

0