logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Krups EA8080 - Elektronika zwariowala i ekspres do kawy odmówił posłuszeństwa.

3zeR 17 Cze 2018 10:03 3525 11
REKLAMA
  • #1 17280341
    3zeR
    Poziom 11  
    Posty: 57
    Ocena: 18
    Witam szanowne Towarzystwo forumowe :)

    Koszmar niedzielnego porabka sie ziscil :) ekspres do kawy odmówił posłuszeństwa, ale od poczatku, bo juz wczoraj wystapily pierwsze symptopmy:
    Podczas proby zrobienia kawy uruchomial sie program Para, ale tylko na wyswietlaczu bo sam w sobie nie startowal. Dalo sie to obejsc i kawa sie robila. Zrobilem w miedzyczasie czyszczenie, posprawdzalem czy ktorys z przyciskow sie nie zawiesil, ale wszystko ok. Dzisiaj rano to samo, w koncu udalo sie zrobic dwie kawki, ale juz mleka spienic sie nie udalo, przyciski po prawej stronie od wyswietlacza w ogole nie reagowały.

    Stwierdziłem, ze elektronika zaczela swirowac i potrzebny twardy reset przez odpiecie od pradu. Ekspres postal sobie odpiety przez 10 min, a po podpieciu ponownym ekspres od razu sam sie wlacza i to w dodatku po francuzku :D nic wiecej nie da sie zrobic, normalna procedura startu nie dziala, przyciski nie reaguja.

    Jak powazny jest problem i czy w ogole oplaca sie w tym babrac tudziez oddawac do serwisu czy bedzie to kosztowac majatek?

    Pomozcie, bo zona bez kawy jest nie do wytrzymania :P
  • REKLAMA
  • #2 17280385
    nioop

    Specjalista AGD
    Posty: 3359
    Pomógł: 503
    Ocena: 3330
    To tak jak pytać dlaczego auto nie chce odpalić ;)

    Otworzyć , zweryfikować czy nie ma wycieków na płytkę, sprawdzić poprawność działania mikrowlacznikow multimetrem, sprawdzić poprawność ścieżek na płytce pod katem przebicia.
    Konto firmowe:
    Kawa i Naprawa - Serwis AGD
    Powstańców Śląskich 63, Warszawa, 01-355 | Strona WWW: https://www.kawainaprawa.eu
  • REKLAMA
  • #3 17280676
    3zeR
    Poziom 11  
    Posty: 57
    Ocena: 18
    Jasne,
    Nie pytam co sie zepsulo, tylko czy jak sie okaze ze poszedl uklad elektroniczny to czy taka naprawa to koszt 100 czy 1000pln? Bo jak sie okaze, ze np te ekspresy pod wzgledem elektronicznym sa nienaprawialne to nie bede sie bawil w rozbieranie tego.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #4 17280757
    DarekTorun
    Poziom 11  
    Posty: 29
    Pomógł: 6
    Ocena: 9
    Wyciągnij pojemnik na wodę, pojemnik na fusy i szufladkę. Kombinacja [któryś z przycisków]+włączenie wtyczki do gniazdka wywołuje pytanie w języku francuskim "czy przywrócić do ustawień fabrycznych?" Wybierasz "oui" i zatwierdzasz. Być może jak się go zresetuje, to wróci na jakiś czas do normy. Najprawdopodobniej przycisk para+włączenie wtyczki do prądu da taki efekt, ale nie jestem pewien. Jeśli nie poskutkuje to próbuj z pozostałymi klawiszami po kolei
  • #5 17280904
    3zeR
    Poziom 11  
    Posty: 57
    Ocena: 18
    Ok, mniej wiecej chyba okreslilem powod. Prawdopodobnie cos z plyta kontrolna na ktorej znajduja sie przyciski. Po jej wyjeciu i zamontowaniu ponownie ekspres sie wlaczyl, przez chwile dzialal normalnie, ale teraz znow przyciski same sie aktywuja, albo nie dzialaja w ogole. Nie doszedlem do glownego ukladu scalonego, bo rozbiorka tego ekspresu to jakis dramat, ale wydaje mi sie ze problem lezy w plytce kontrolnej. Moge miec racje? :)

    Dodano po 2 [minuty]:

    DarekTorun napisał:
    Wyciągnij pojemnik na wodę, pojemnik na fusy i szufladkę. Kombinacja [któryś z przycisków]+włączenie wtyczki do gniazdka wywołuje pytanie w języku francuskim "czy przywrócić do ustawień fabrycznych?" Wybierasz "oui" i zatwierdzasz. Być może jak się go zresetuje, to wróci na jakiś czas do normy. Najprawdopodobniej przycisk para+włączenie wtyczki do prądu da taki efekt, ale nie jestem pewien. Jeśli nie poskutkuje to próbuj z pozostałymi klawiszami po kolei

    Darek, tak, wlasnie to bylo to, co po wlaczeniu do gniazdka sie pojawialo. Wydaje mi sie, razem z tym co napisalem przed chwila, ze gdzies na plycie kontrolnej jest zwarcie i przyciski sie same wciskaja, co powodowalo tez wywolanie tej komendy. Samo przywrocenie do fabrycznych nic nie dalo
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #6 17281042
    DarekTorun
    Poziom 11  
    Posty: 29
    Pomógł: 6
    Ocena: 9
    Do 200zl w internecie można kupić komplet elektroniki z demontażu. Należałoby kupić panel sterujący+główną płytkę. Bywa tak, że jeśli kupisz sam panel to nie zagra z płytką pomimo tego że w teorii są z tego samego modelu. Przełożenie tego to kilkanaście minut roboty i raczej nic skomplikowanego
  • #7 17281096
    3zeR
    Poziom 11  
    Posty: 57
    Ocena: 18
    Wlasnie znalazlem nowa plytke sterujaca za ok 130pln, ale mowisz, ze lepiej komplet z glowna plyta od razu wymienic? Musze w takim razie poszukac takiego zestawu
  • #8 17281128
    DarekTorun
    Poziom 11  
    Posty: 29
    Pomógł: 6
    Ocena: 9
    3zeR napisał:
    Wlasnie znalazlem nowa plytke sterujaca za ok 130pln, ale mowisz, ze lepiej komplet z glowna plyta od razu wymienic? Musze w takim razie poszukac takiego zestawu

    Zaryzykować możesz, ale nie ma gwarancji, że zagada.
  • #9 17281141
    3zeR
    Poziom 11  
    Posty: 57
    Ocena: 18
    nie znalazłem niestety nic na olxie i allegro. generalnie elektronika do tego ekspresu jest bardzo słabo dostepna. mechanicznych części od groma, ale elektronicznych jak na lekarstwo
  • Pomocny post
    #10 17281314
    DarekTorun
    Poziom 11  
    Posty: 29
    Pomógł: 6
    Ocena: 9
    3zeR napisał:
    nie znalazłem niestety nic na olxie i allegro. generalnie elektronika do tego ekspresu jest bardzo słabo dostepna. mechanicznych części od groma, ale elektronicznych jak na lekarstwo


    Może łatwiej będzie kupić uszkodzony ekspres w rozsądnych pieniądzach. Zdarzało mi się kupować te ekspresy po 150-200zl. Musisz tylko trafić okazję. Poza tym jeśli kupujesz komplet elektroniki to nie musisz brać koniecznie z tego modelu. W seriach XP i EA elektronika bywa podobna. Zdarza się nawet, że niektórzy modernizują modele bez wyświetlacza na modele z wyświetlaczem bez większych przeróbek
  • #11 17281322
    3zeR
    Poziom 11  
    Posty: 57
    Ocena: 18
    Właśnie cieżko się połapać konkretnie z których modeli elektronika podejdzie. Znalazłem teoretycznie numery producenckie konkretnych modułów, ale sa w większosci przypadkow niedostepne lub wycofane ze sprzedaży. bede szukał...
    W north.pl napisali, ze modul zostal calkowicie wycofany ze sprzedazy przez producenta i przez to w ogole juz nie dostępny… Zostaje szukac uzywki albo śmietnik.
  • #12 17317873
    3zeR
    Poziom 11  
    Posty: 57
    Ocena: 18
    Ktos w malopolsce podjal by sie sprawdzenia i ewentualnej naprawy modulu?

Podsumowanie tematu

✨ Ekspres do kawy Krups EA8080 przestał działać, co objawiało się problemami z uruchamianiem programu parzenia oraz brakiem reakcji przycisków. Użytkownik próbował resetować urządzenie, ale po ponownym podłączeniu ekspres włączał się samoczynnie i wyświetlał komunikaty w języku francuskim. W odpowiedziach zasugerowano sprawdzenie elektroniki, w tym mikrowłączników oraz płyty kontrolnej, a także możliwość zakupu używanych części zamiennych. Użytkownik rozważał wymianę całego zestawu elektroniki, ponieważ dostępność części do tego modelu jest ograniczona. Wskazano również na możliwość zakupu uszkodzonego ekspresu w celu pozyskania potrzebnych komponentów.
REKLAMA