Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie deszczownią przez moduł GSM

17 Cze 2018 10:15 555 5
  • Poziom 2  
    Witam potrzebuję zrobić sterowanie do deszczowni poprzez tzw. sms czyli sterowaną modułem gsm na listwe din. I tu moje pytanie jaki moduł zastosować ilu kanałowy i jakiej mocy. Moduł ma załączać pompę głębinową 8kW. Czy można to zrobić poprzez sam moduł czy trzeba przez przekaźnik. Proszę o podesłanie ewentualnych linków do modułów i przekaźnika. Obok przekaźnika ma się także znaleźć wyłącznik tej pompy manualny czyli ręczny. Dodam że nie jestem elektrykiem ale podstawy i zasady znam także może sobie poradzę. Pozdrawiam i z góry dzięki.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 33  
    Oczywiście, że moduł GSM nie załączy silnika 8kW, tzn. załączy go ale tylko raz :)
    Potrzebny będzie układ rozruchowy do silnika, który robi sekwencję gwiazda trójkąt. Można kupić gotowe układy rozruchowe z opóźniaczem czasowym i mechanicznym zabezpieczeniem między stycznikami. Ewentualnie można jeszcze zastosować falownik jeśli potrzeba płynnej zmiany pracy pompy i spiąć go z modułem GSM po RS485.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 2  
    Dzięki kolego ale nic mi to za bardzo nie mówi. Chyba będę musiał wziąć do tego elektryka, żeby nic nie spalić. Myślałem ze będzie to prostsze.
  • Poziom 27  
    Witam. Jak najbardziej możesz sterować przez taki moduł. Sam swego czasu miałem tak zrobione sterowanie podlewaniem trawnika na działce. Hydrofor o mocy 2,2kW sterowany był z modułu GSM przez stycznik mocy (przekaźniki mimo że 8A w module długo by nie wytrzymały cyklicznego sterowania taką mocą - ciężki rozruch pompy). Sterowanie odbywało sie właśnie za pomocą komend sms. Używałem modułu Conrada, GX101, ma on 2 wyjścia przekaźnikowe sterowane za pomocą komend sms, oraz 2 wejścia cyfrowe (stan 0/1) u mnie jedno z wejść podawało informację zwrotną czy pompa pracuje. Moduł jest bardzo prosty w konfiguracji (dokonuje się go tez przez komendy sms). Do działania potrzebuje zasilacz 4,8-6V, wystarcza standardowy 5V, 1A np od ładowania telefonu, dobrze też jako rezerwę podłączyć baterie (akumulator) li-po (ma dedykowany zaciski). Co ciekawe cena ze strony Conrada to 700 pln więc drogo, na alledrogo można dostać od około 200pln, ale często występuje w licytacjach końcówek magazynowych od 1 złotówki. I ja tak właśnie wylicytowałem swój za 49 pln.

Generalnie do sterowania nada się każdy moduł GSM sterowany komendami sms, ale na pewno sterować musisz przez stycznik mocy i to w dodatku 3 fazowy, aby to miało jakiś sens (przy tej mocy co piszesz to raczej nie z jednej fazy i to obowiązek aby działało niezawodnie).
    Producentów, a w zasadzie modułów do wykorzystania masz od groma, Elmes GSM2 lun GSM2000, Satel (tu kilka modeli), Ropam, itd. Osobiście polecam Satela albo Elmesa ze względu na łatwą konfigurację i niezawodność. Unikał bym wynalazków klepanych w garażu bo takie tez się trafiają na alledrogo, ze względu na to że w takich układach niezawodność jest najważniejsza, a nieznane produkty raczej nie są dostatecznie przetestowane, co jest ryzykowne.

https://www.conrad.pl/p/system-gsm-zdalnego-p...larmowy-gx101-gx101-alarmsystem-196800-196800

http://www.elmes.pl/pl/produkty/uniwersalny-modul-gsm

https://www.satel.pl/pl/cat/357#cat42

Radzio M. napisał:
    Oczywiście, że moduł GSM nie załączy silnika 8kW, tzn. załączy go ale tylko raz :)
    Potrzebny będzie układ rozruchowy do silnika, który robi sekwencję gwiazda trójkąt. Można kupić gotowe układy rozruchowe z opóźniaczem czasowym i mechanicznym zabezpieczeniem między stycznikami. Ewentualnie można jeszcze zastosować falownik jeśli potrzeba płynnej zmiany pracy pompy i spiąć go z modułem GSM po RS485.

Myślę że nawet raz nie załączy, bo pompa głębinowa przy tej mocy jest na siłę własnie, a żaden moduł raczej nie ma takich rozwiązań. Co do ułatwienia rozruchu pompy nie jestem pewien czy przełącznika trójkąt/gwiazda jest tu niezbędny, ale nie będę się upierał, bo na pewno w danych katalogowych pompy taka informacja jest zawarta.

Kolego jaki moduł GSM ma komunikację rs485 ? No i poza tym sterowanie z falownika to chyba już przesada. Bo za chwilę koszty sterownika przerosną koszty wcale nie taniej pompy.

Jak widać temat jest z jednej strony prosty (dla kogoś kto się zna) ale z drugiej strony jeśli nie czujesz się na siłach to raczej poproś kogoś kto ma doświadczenie a najlepiej jak wspomniał właśnie kolega, po prostu elektryka (tyle że powinien się znać na modułach GSM bo elektryk nie jest równy elektrykowi).
  • Poziom 33  
    Są pompy z wbudowanymi falownikami. Myślisz, że silnik 8kW załączysz z instalacji prawdopodobnie domowej (autor nie wskazał) wyłącznie za pomocą jednego stycznika?
  • Poziom 27  
    Radzio M. napisał:
    Są pompy z wbudowanymi falownikami. Myślisz, że silnik 8kW załączysz z instalacji prawdopodobnie domowej (autor nie wskazał) wyłącznie za pomocą jednego stycznika?

Radzio M. napisał:
    Ewentualnie można jeszcze zastosować falownik jeśli potrzeba płynnej zmiany pracy pompy i spiąć go z modułem GSM po RS485.

Tak, masz racje, pompa głębinowa z wbudowanym falownikiem i sterowaniem przez rs485 :). Do tego sterownik GSM ze sterowaniem po rs485. To co proponujesz to typowe rozwiązania przemysłowe, i raczej poza zasięgiem użytkownika domowego. Raczej w domowej instalacji takich rozwiązań nie uraczysz (zbyt drogie).

Jak napisałem wcześniej ktoś kto to będzie to uruchamiał tę pompę powinien posiadać wiedzę, i sprawdzi jaki układ uruchamiania pompy zastosować (czy jest potrzeba stosowania rozruchu typu gwiazda/trójkąt). Nie upieram się że taki układ jest niepotrzebny, ale też może nie być niezbędny.