Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe skrzynki dla głośników Tonsila.

EcstazY 23 Sie 2005 16:03 1110 10
  • #1 23 Sie 2005 16:03
    EcstazY
    Poziom 10  

Witam.
    Mam dwa stare klocki Unitra Tonsil, obudowa zamknięta, 50W 8Ω, konstrukcja 3 drożna, niecałe 30l. Głośnik niskotonowy to gdn 20/40, który zostanie wymieniony na 20/50 (zbutwiały resory). Chciałbym zrobić dla tych głośników nową skrzynę 40-45l. Opieram się tylko na mojej wyobraźni i nie wiem czy taka modyfikacja jest uzasadniona "akustycznie". Użył bym płyty mdf 20mm, a wymiary załączam na gifie. Proszę o wszelkie sugestie co do zasadności takiej modyfikacji.

Pozdrawiam.

0 10
  • #2 23 Sie 2005 18:34
    50146
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 23 Sie 2005 21:11
    EcstazY
    Poziom 10  

Rekonstruowałem te gdn'y, ale nie jestem zadowolony z ich dzwięku po tej profanacji. Dlatego jestem już posiadaczem gdn 20/50, które schodzą do 39Hz (20/40 schodziły do 45Hz). Jednak nie o to się pytałem. Zastanawiam się nad sensownością montowania nowych obudów DIY dla osprzętu (głośniki+zwrotnice), który aktualnie jest zamontowany w starych klockach- dokładny model ZgC-50-8-44.

0
  • #4 23 Sie 2005 22:01
    50146
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 23 Sie 2005 22:04
    EcstazY
    Poziom 10  

Produkt Tonsila, oto parametry:
    MOC MAKSYMALNA ---------------------------------------------------100 W
    MOC ZNAMIONOWA ----------------------------------------------------50 W
    IMPEDANCJA--------------------------------------------------------------- 8 Ohm
    SPRAWNOŚĆ------------------------------------------------------------ 90 dB
    PASMO PRZENOSZENIA----------------------------------------------- 39 - 5 Hz-kHz
    RODZAJ MEMBRANY ,--------------------------------------------------CELULOZA
    RODZAJ CEWKI ,---------------------------------------------------------ALUMINIUM ,NOMEX
    RODZAJ ZAWIESZENIA GÓRNEGO,-------------------------GUMA LUB PIANKA POLIURETANOWA
    RODZAJ KOSZA ,----------------------------------------------------------STALOWY
    RODZAJ I ŚREDNICA FERRYTU ------------------------------------- Y30-90 Y,mm
    REZYSTANCJA CEWKI ---------------------------------------------------7,4 Ohm
    ŚREDNICA CEWKI ---------------------------------------------------------25 mm
    WYSOKOŚĆ UZWOJENIA -----------------------------------------------10 mm
    LICZBA WARSTW UZWOJENIA ------------------------------------------2 /4
    RODZAJ I ŚREDNICA PRZEW. UZW.----------------------------------- 0,2 Cu,mm
    fs ----------------------------------------------------------------------------------42 Hz
    Vas --------------------------------------------------------------------------------33 L
    Qes-------------------------------------------------------------------------------- 0,51
    Qms------------------------------------------------------------------------------- 2,09
    Qts ---------------------------------------------------------------------------------0,41
    ŚREDNICA ----------------------------------------------------------------------204 mm
    ŚREDNICA MOCOWANIA ---------------------------------------------------194 mm
    WYSOKOŚĆ--------------------------------------------------------------------- 90 mm
    KOLOR MEMBRANY----------------------------------------------------------- CZARNY
    WAGA NETTO -------------------------------------------------------------------1,2 kg

0
  • #6 23 Sie 2005 22:14
    50146
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 23 Sie 2005 22:40
    EcstazY
    Poziom 10  

Głośniki po profesjonalej regeneracji w punkcie Diory (z oryginału pozostał kosz z magnesem) na zawieszeniu gumowym- mają z tyłu oryginalne oznaczenia GDN 20/50. Można by debatować co do oryginalności tych elementów, ale grają lepiej, to wyraźnie słychać. W każdym bądź razie model ten już widniał w różnych punktach i jestem pewien, że był obecny w różnych konstrukcjach. To jednak nadal nie trafia w moje pytanie, Barthezz. Zupełnie inna kwestia zajmuje mi głowę i skupmy się na pytaniu, ok?

Dodam jeszcze, że stare obudowy miały wymiary:
    wysokość x szerokość x głębokość
    57x29x21

0
  • #8 23 Sie 2005 23:05
    50146
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 23 Sie 2005 23:38
    EcstazY
    Poziom 10  

Strojoną? Chciałbym zagrać osobę, ktora wie o co chodzi, ale byłoby to ze statą dla mnie. Masz na myśli, że przy tym litrarzu (45) strojenie jest na 55Hz, czy wymaga to jakiś modyfikacji?

0
  • #10 24 Sie 2005 01:03
    50146
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 24 Sie 2005 14:55
    EcstazY
    Poziom 10  

Tzn. mam zrobić najzwyczajniejszy otwór w obudowie z tyłu o średnicy 60mm i nie wkładać żadnej rurki dla bass reflexu?

0