Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie ogniw Li-ion 18650

17 Cze 2018 14:17 717 9
  • Poziom 5  
    Witam, posiadam pakiet ogniw 3S2P oraz taki oto BMS, który ma pełnić funkcję zabezpieczającą mój pakiet przed rozładowaniem oraz przed zbyt dużym poborem prądu.
    Ładowanie ogniw Li-ion 18650

Do ładowania pakietu będę używał ładowarki modelarskiej z balanserem. Czy ładowarkę w takim przypadku podłączać do pinów P+ P- BMS'a i odczepy do balansera oczywiście, czy pomijając ten układ i podpiąć się przewodami prądowymi ładowarki do B+ i B- ?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Ładowarkę i obciążenie podpina się do pinów P+, P-.
    Ten układ również ma balanser, czyli wystarczy podpiąć dwa punkty zasilające.
  • Poziom 5  
    A nie mogę ładowarki podpiąć do B+ B- ,a tylko obciążenie do P+ P- ? Może i jakiś balanser tam ma ten moduł, ale chodzi o to, że wolałbym mieć całą kontrolę nad ogniwami na ekranie ładowarki. Czy podłączając ją do B+ B- oraz odczepy do balansera ladowarki było by błędem?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Myślę, że nie powinno być problemu. Wtedy nie musisz w ogóle podpinać balansera tego układu.
  • Poziom 5  
    Czyli w moim przypadku do tego BMS'a wystarczy podłączyć pakiet tylko pod B+ i B- , a wyjścia B1 oraz B2 zostawić wolne, a jego funkcja ochrony pakietu przed rozładowaniem oraz popraniem zbyt dużego prądu będzie działała?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Witam - tu jest ten układ zabezpieczający HX-3S-01 jest rysunek jak podłączyć poszczególne
    akumulatory oraz schemat całego układu .
    Skoro posiadasz ładowarkę modelarską z balanserem to proponuję właśnie ją wykorzystać .
    Uważam że ta płytka ma zabezpieczenia natomiast brak jej balansera -
    na schemacie go niema .
    https://abc-rc.pl/modul-ladowania-ochrony-ogniw-li-ion
  • Poziom 5  
    Jak, podłączyć BMS'a z balanserem do ogniw to ja wiem, ale jeżeli używałbym ładowarki modelarskiej to czy jest sens podłączać poszczególne ogniwo pod wyjście balansera w tym module pod B1 i B2, czy trzeba aby moduł działał?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    wojtek 9007 napisał:
    Uważam że ta płytka ma zabezpieczenia natomiast brak jej balansera

Masz rację, balansera nie ma, ten scalak kontroluje tylko napięcia poszczególnych ogniw. Widać to na schemacie wewnętrznym S8254A.
  • Poziom 5  
    Mhm, rozumiem, to wszystko już jasne.
  • Poziom 37  
    Jak już pisaliśmy w Twoim poprzednim temacie, wszystko, czyli obciążenie oraz prądowe zaciski ładowarki podłączasz pod zaciski "P", jeżeli podłączysz ładowarkę pod zaciski "B" i ona "zgłupieje" - uszkodzisz sobie ogniwa.
    Ponawiam również propozycję odczytania dokładnego oznaczenia układu na płytce i sprawdzenia jakie dokładnie napięcia OVC i OVD są ustawione w tym konkretnym układzie i czy "pasują" do Twoich ogniw.