Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ładowanie ogniw Li-ion 18650

17 Jun 2018 14:17 1110 9
  • Level 5  
    Witam, posiadam pakiet ogniw 3S2P oraz taki oto BMS, który ma pełnić funkcję zabezpieczającą mój pakiet przed rozładowaniem oraz przed zbyt dużym poborem prądu.
    Ładowanie ogniw Li-ion 18650

Do ładowania pakietu będę używał ładowarki modelarskiej z balanserem. Czy ładowarkę w takim przypadku podłączać do pinów P+ P- BMS'a i odczepy do balansera oczywiście, czy pomijając ten układ i podpiąć się przewodami prądowymi ładowarki do B+ i B- ?
    [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    Level 29  
    Ładowarkę i obciążenie podpina się do pinów P+, P-.
    Ten układ również ma balanser, czyli wystarczy podpiąć dwa punkty zasilające.
  • Level 5  
    A nie mogę ładowarki podpiąć do B+ B- ,a tylko obciążenie do P+ P- ? Może i jakiś balanser tam ma ten moduł, ale chodzi o to, że wolałbym mieć całą kontrolę nad ogniwami na ekranie ładowarki. Czy podłączając ją do B+ B- oraz odczepy do balansera ladowarki było by błędem?
  • Helpful post
    Level 29  
    Myślę, że nie powinno być problemu. Wtedy nie musisz w ogóle podpinać balansera tego układu.
  • Level 5  
    Czyli w moim przypadku do tego BMS'a wystarczy podłączyć pakiet tylko pod B+ i B- , a wyjścia B1 oraz B2 zostawić wolne, a jego funkcja ochrony pakietu przed rozładowaniem oraz popraniem zbyt dużego prądu będzie działała?
  • Helpful post
    Level 39  
    Witam - tu jest ten układ zabezpieczający HX-3S-01 jest rysunek jak podłączyć poszczególne
    akumulatory oraz schemat całego układu .
    Skoro posiadasz ładowarkę modelarską z balanserem to proponuję właśnie ją wykorzystać .
    Uważam że ta płytka ma zabezpieczenia natomiast brak jej balansera -
    na schemacie go niema .
    https://abc-rc.pl/modul-ladowania-ochrony-ogniw-li-ion
  • Level 5  
    Jak, podłączyć BMS'a z balanserem do ogniw to ja wiem, ale jeżeli używałbym ładowarki modelarskiej to czy jest sens podłączać poszczególne ogniwo pod wyjście balansera w tym module pod B1 i B2, czy trzeba aby moduł działał?
  • Helpful post
    Level 29  
    wojtek 9007 wrote:
    Uważam że ta płytka ma zabezpieczenia natomiast brak jej balansera

Masz rację, balansera nie ma, ten scalak kontroluje tylko napięcia poszczególnych ogniw. Widać to na schemacie wewnętrznym S8254A.
  • Level 5  
    Mhm, rozumiem, to wszystko już jasne.
  • Level 39  
    Jak już pisaliśmy w Twoim poprzednim temacie, wszystko, czyli obciążenie oraz prądowe zaciski ładowarki podłączasz pod zaciski "P", jeżeli podłączysz ładowarkę pod zaciski "B" i ona "zgłupieje" - uszkodzisz sobie ogniwa.
    Ponawiam również propozycję odczytania dokładnego oznaczenia układu na płytce i sprawdzenia jakie dokładnie napięcia OVC i OVD są ustawione w tym konkretnym układzie i czy "pasują" do Twoich ogniw.