Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Konserwator Urządzeń Dźwigowych
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamiana medium z wody na olej termalny lub inny czynnik wysokotemperaturowy

18 Cze 2018 22:28 447 4
  • Poziom 2  
    Witam Panowie,

Chciałbym otworzyć dyskusję na temat potencjalnej możliwości przerobu pieca na paliwo stałe/ciekłe/gazowe z czynnika przenoszącego ciepło wody na inny wysokotemperaturowy - olej termalny, glikole lub inne. Nie chciałbym wchodzić w kwestie samego przepływu i zmiany pompy bo to oczywiste, natomiast bardziej zależy mi na Waszych opiniach odnośnie wytrzymałości temperaturowej pieców oraz innych problemach/zagrożeniach.
    Założenia które chodzą mi po głowie to uzyskanie w medium grzewczym temperatury na wyjściu min. 110 C (optymalnie 120 C) dla którego z przyczyn oczywistych woda nie nadaje się. W przypadku zastosowania odpowiedniego nośnika ciepła byłby on także niepalny.
    Czy ktoś z Was ma dane dotyczące założeń projektowych pieców a mianowicie ich wytrzymałości temperaturowej w granicach wymienionych powyżej? Czy z punktu widzenia bezpieczeństwa widzicie jakiekolwiek zagrożenia? (ewentualne rozszczelnienia i pożar to fakt, natomiast myślę również o niepalnym nośniku).

Będę wdzięczny za opinie w temacie.

Pozdrawiam,
    PP
  • Konserwator Urządzeń Dźwigowych
  • Poziom 33  
    Witam

Woda też może działać przy 120°C. Wystarczy podnieść ciśnienie.

Pozdrawiam
  • Konserwator Urządzeń Dźwigowych
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Woda jest bardzo dobrym nośnikiem energii cieplnej.

Mam kotłownię gdzie temperatura na kotle wodnym ustawiona jest na 140*C

Potrzebujesz takiej temperatury do jakiegoś procesu technologicznego?

• Poziom 18  
    Witam. Z mojego doświadczenia wynika iż glikol nie nadaje się do większości współczesnych kotłów kondensacyjnych na gaz. Mała pojemność wodna w większości tych kotłów i zwiększona lepkość glikoli powoduje iż w wymienniku ciepła spaliny-woda po stronie wodnej, szczególnie w miejscach narażonych na największą temperaturę czyli przy palniku, z czasem powstaje osad, który skutecznie izoluje termicznie metal od glikolu. Na skutek miejscowego przegrzania materiału, z którego jest wykonany wymiennik powstają silne naprężenia, które potrafią doprowadzić do pęknięć w komorze spalania na wymienniku. Miałem już kilka takich przypadków na kotłach różnej mocy i różnej konstrukcji. Zawsze kończyło się to na drogiej wymianie wymiennika spaliny-woda. Raz miałem przypadek że czynnik grzewczy (mogła być tylko woda uzdatniona) okresowo miał osiągnąć 130 stopni na kotle, więc po długich poszukiwaniach, zastosowano kondensacyjny kocioł grzewczy o dopuszczalnym ciśnieniu roboczym 6 bar. Ciśnienie wstępne ustawiono na 3,5 bara, wymieniono STB kotła na takie do 140 stopni, serwis fabryczny wgrał nowy soft do automatyki umożliwiający pracę kotła w takich warunkach. Takie zabiegi spowodowały że kocioł pracował stabilnie do temperatury wyłączenia przez STB. Z tego co pamiętam takie temperatury były okresowo potrzebne do celów sterylizacji lini produkcyjnej (branża spożywcza). Co do olei termalnych to się nie wypowiem bo z takowymi się nie spotkałem na kotłach.
  • Poziom 2  
    Wysoka temperatura jest właśnie potrzebna do procesu technologicznego. Oczywiście, temperatura wrzenia wody zależy od ciśnienia jednak z obawy przed "wyższym ciśnieniem" odrzuciłem ten sposób. Nie mniej jednak warte rozważenia z uwagi na przewagi tego medium nad innymi. Obawiam się jednak tutaj (do sprawdzenia oczywiście) czy ciśnienie takie wytrzyma płaszcz grzewczy w ogrzewanym zbiorniku (nie mam posiadam jego dokumentacji). Moje obawy odnośnie podnoszenia ciśnienia biorą się również z innego powodu - czy nie konieczne wtedy jest UDT takich urządzeń? Wolałbym tego uniknąć...