Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SZPERACZE

Żuraw 23 Aug 2005 18:36 12374 33
lampy.pl
  • Witam

Urządzenie które chciałem tutaj zaprezentować powstało rok temu ale jakoś do tej pory nie wpadłem na to aby je tu umieścić i wydać pod opinie forum. Właściwie chodzi o trzy jednakowe urządzenia które powstawały równolegle w tym samym czasie. Są to SZPERACZE

1. Jak zrodził się pomysł.

Pomysł zrodził się w mojej głowie gdy uznałem ze potrzebuje poprawic jakość swoich imprez dodatkowymi efektami wizualnymi ale niezbyt skomplikowanymi pod względem budowy. Wybór padł na SZPERACZE ponieważ mialem już wcześniej wykonane a raczej zmodyfikowane reflektory punktowe które może też kiedyś przedstawie w dziale DIY.

2. Opis urzadzenia.

Zarówno budowa jak i działanie urządzenia nie należa do zbyt skomplikowanych. Na budowe SZPERACZA składa się podsatawa[1] o długosci 30cm. Na jej końcu zamocowany jest korpus[2] wraz z silnikiem [3]i kołem ciernym [4] . Obok korpusu przymocowane jest gniazdo CZINCZ [5] :) za pomocą obejmy. W kole wywiercone są otwory z róznymi nastawami mimośrodu (regulacja zakresu szperania). Silnik przypomocowany jest przy pomocy blaszanej obejmy z dodatkowymi przekładkami z gąbki [6] absorbującymi drgania a także kompensujacymi doscisk wału (innym rozwiazaniem mialy byc sprezyny pod śruby mocujące i pewnie lepiej by się sprawdziły). W odleglosni 10 cm od końca podstawy zamocowane jest ramie[7] wraz z lustrem skanujacym[8] które może sie obracac dzieki nieruchomej osi[9]. Lustro przyklejone jest do blaszanej podkładki[10] osadzonej na wczesniej wspomnianej osi. W podkładce znajduje sie pięć otworów[11] sluzacych takze do zmiany zakresu szperania. Taka kombinacja daje wiekszy zakres nastaw. Lustro popychane jest za pomocą tłoczyska[12] połaczonego z kołem i podkładką. Po drugiej stronie podstawy znajduja sie dwie obejmy[13] do mocowania reflektora. Od spodu podstawy przymocowany jest uchwy montażowy [14] o dwoch stopniach swobody.

3. Troche o działaniu

Koło cierne napędzanie przez silniczek popycha podklładke z lustrem za pomocą tłoczyska. I to wszystko:)
    Różne nastawy mimośrodu i regulacja prędkośći silnika to jedyny wpływ na efekt działania.
    W odróznieniu od zwykłego SZPERACZA elementem dynamicznym jest lustro a statycznym reflektore gdzie w SZPERACZU zwykłym to właśnie on się porusza. Takie rozwiązanie dało pare WAD i ZALET

Zaczne od ZALET
    Lekki ustrój mechaniczny przyczynil sie do mniejszego poboru mocy (na bateri R6 dwie imprezy na bank) ale najwazniejszym i pierszym wnioskiem z obserwacji był brak efektów drgań w martwym polu (mała bezwładność) co bardzo często widze w zwykłych szperaczach. Jeszcze inną zaletą jest to że na lustro można rzucić naraz pare wiazek światła oraz zastosowac różne źródła, może to np być zmieniacz kolorów. Brak sprzeżenia z reflektorem umożliwia dowolne pozycjonowanie lustra.
    WADY:
    Wieksze gabaryty, straty związane z odbiciem światła i mniejsze pokrycie światłem niż w zwykłym SZPERACZU

4. O kosztach i samej budowie.

Jeśli chodzi wyłącznie o koszty wykonania to raczej poszły w to grosze. Najwiecej kosztowała mnie sama praca włozona w powstanie tego sprzetu i tak ostatecznie nie dokończonego ponieważ nie ma do niego sterownika który również był w planie. Na impreze w końcu były użyte tylko raz i świetnie to wyglądało w dymie! :)

-Lustra zamówilem u sklarza, nie pamietam ile dokladnie ale cos ok 12zł
    -Blache mielem i nadal mam jej mnóstwo, szkoda ze ocynk, kiepsko sie trzyma na niej lakier co widac na zdjeciach
    - Silniki staralem sie wybrac trzy jednakowe, 2 miałem trzeci dał mi kuzyn ale coś nie tak z łozyskami ;(
    - ośki i tłoczysko wykonane są z szprych rowerowcyh, może 0,5zł :)
    - śrubki, powiedzmy 3zł
    - lakier też miałem i sam malowałem
    - folia termokurczliwa na mocowania, tulejki dystanoswe i kable 1zł
    - pleksa - z niej wytoczylem koła cierne mam swoje metody :)
    - uchwyt montazowy to jedynie kupilem w jakims sklepie z narzedziami itp pare złotych
    - jeszce klej do mozaiki cos w rodzaju wikolu, też gdzieś się znalazł
    - gniazdka CZINCZ na kabel 3zł
    - kawałek dętki na koło cierne od mechanika za PIWO

W SUMIE:
    Pare złotych i setki godzin ciezkiej pracyw warsztacie.

To chyba tyle. Troszke bardzo się rozpisałem ale po roku się należało :)

Pozdrawiam

P.S.
    Usunąłem na chwile post by zmienic zdjęcia na mniejsze

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Żuraw
    Level 17  
    Żuraw wrote 283 posts with rating 8, helped 15 times. Been with us since 2004 year.
  • lampy.pl
    Żuraw
    Level 17  
    DZIEKI ;)

Spoko, moge sie postarac o zdjecia. A najlepiej jakis krotki filmi bo to najelpiej odda charakter dzialania urzadzen.
    Pozdro
    Żuraw
    Level 17  
    Witam

Narazie tylko tyle. Samo urzadzenie w akcji. Filmik troche w kiepskiej jakosci i ciemno.
    Jak ustawie caly zestaw z oswietleniem to nagram kamerą.

P.S.

Nie wiem co ja poroiłem ze znikły dwa ostatnie posty :?:
    Attachments:
    chaka
    VIP Meritorious for electroda.pl
    No no:) Proste ale fajne:) Wydaje mi sie ze przelozenie jest zbyt male i lustra maja zbyt krotki okres, chyba ze silniki sa zasilane przez uklad z regularja obrotow. Ile trwa okres? Powiedz jeszcze co jest niezwyklego w samych reflektorkach:)
  • lampy.pl
    Żuraw
    Level 17  
    Witam

Rzeczywiscie okres jest dość krótki, zauwazalnie krószy niż w zwykłych szperaczach. Nie mierzyłem ale wynosi 10-15 sekund i cezko byloby go jeszcze bardziej zmniejszyc bo silnik pracuje na skrajnej granicy momentu obrotowego jeszcze możliwego do zastartowania. Jest za to szeroki zakres zmiany do góry ale ten już nie interesuje bo urządzenie tak "wariuje" ze staje sie to nie efektowne. Zatem przekładnie musi byc dwustopniowa. Kiedyś może to zmienie.

Reflektory..hmm. W suimie nic nadzwyczajnego. W tani sposób zrobiłem sobie do nich reflektory punktowe. Czasem na allegro widzialem w sprzedaży kolorofon model C-33 lub inny. W tym zestawie znajdowały sie trzy małe rozstawiane reflektory na bagnetowych żarówkach 7,2V one mialy tylko 3W i nie świeciły zbyt jasno.
    Kupiłem więć gniazda pod trzonek G5 i zamontowałem na cienkiej blaszce. Rozwierciłem troche zwierciadło bo sie nie mieściał żarówka. Z tyłu są śrubku do regulacji połozenia żarówki. Można ustawić dobry punkt. Do tego mam trafo elektorniczne miesci sie w malutkim pudeleczku na którym sa trz włączniki.
    Stosuje max 20W i to wystarczy. Daje niezła smuge światła w dymie.
    Przy tym są lekkie i małe.
    dee jay G
    Level 26  
    Mnie się pomysł bardzo podoba :) Konstrukcja i wykonanie też.
    Gdybyś jeszcze pochował te napędy, to powiedział bym, że to jakieś fabryczne urządzenia.

Pozdrawiam
    Żuraw
    Level 17  
    Witam

Punkty za filmik to oczywiscie pomyłka, zaraz to zmienie.

Pozdro

No niestety nie da sie tego zmienic... :(
    Wstawie jeszcze raz jak bede mial do dyspozycji swoj komputer.
    volter
    Level 19  
    No bardzo ciekawe. Chyba też coś takiego poskładam :lol:
    kacper_zet
    Level 11  
    Bardzo profesjonalne wykonanie.
    Ciekawa konstrukcja , moze sam zrobię coś podobnego.
    Pozdro.:D
    kozak13
    Level 16  
    Bardzo fajny pomysł Moze mógłbys podesłąc mi ten filmik na maila pawo13(malpa)wp.pl Byłbym bardzo wdzięczny.
    Podoba mi sie i bede chciał cos takiego zrobic Powiedz mi tylko jakiego światła do tego użyć. Jakis halogenek czy są moze jakies takie punktowe dosyc mocne lampki. Nie mam pojęcia. Pomóż mi jeśli moge o to prosić.
    Pozdrawiam
    matik_pl
    Level 14  
    Mi też się to bardzo podoba. Ja równoeż prosiłbym o filmik na maila matml(malpa)interia.pl, bo nie mam wystarczająco punktów aby go ściągnąć z tej strony.
    Pozdrawiam.
    ziomal_87
    Level 18  
    [Żuraw] za co te punkty ? zlikwiduj prowizje to jest DIY
    kozak13
    Level 16  
    Czemu zgasł temat. I gdzie jest autor tego tematu i szperaczy. Mam do niego kilka pytań. Odezwij sie jak bedziesz prosze. Pozdrawiam
    kozak13
    Level 16  
    Powiedzcie mi w jaki sposób moge regulować obroty w takim silniczku. Czy wystarczy zwykły potencjomter czy trzeba cos kombinowac jakimś układem. Mam taki zwykły silniczek z jakiegos gramofonu czy magnetofonu Ale śmiga troche za szybko zalezy mi na max małej pacy takiej jaka jest potrzebna do poprawnego działania tych szperaczy. Powiedzcie mi czy wogóle taki silnik sie nada. Dzieki pozdawiam
    BolzZ
    Level 26  
    a nie ma w pokrywie tego silnika dziurki ? wiekszosc silnikow z gramofonow i magnetofonow miala w obudowie uklad regulacji obrotow.
    potencjometr nie wystarczy.
    kozak13
    Level 16  
    W takim razie jakiego sliniczka mógłbym uzyc i jakiego sposobu regulacji aby uzyskac tak małe obroty a silnik pracował pomimo niewielkiego oporu jaki stawia koło cierne??
    Żuraw
    Level 17  
    Cześc

Przepraszam ze tak milcze ale w tygodniu nie mam dostepu do neta i na dodatek zero czasu, a wiec nie jestem w stanie sledzic wydarzen na elce. Jutro postaram sie odpowiedziec na wszystkie pytania.

Postu z filmem niestety nie moge edytowac bo ulegl przedawnieniu wiec punkty zostana ale postaram sie umiescic film na jakims serwerze. punkty jak wyzej napisalem to pomylka, nie chce brac z tan filmik punktow i probujcie go sciagac :)

Pozdrawiam
    Żuraw
    Level 17  
    Witam

1. Taki silniczek bedzie sie nadawał ale musi wspołpracowac z odpowiednim reduktorem. Jezeli chcialbys regulowac go w zakersie bardzo niskich obrotow to szybko go zdlawisz. Moment obrotowy nie zdola pokonac oporu ruchu. Zatem proponuje dorobic odpwiednia przekladnie, np taka aby silnik przy znamionowych obrotach po przelozeniu osciagal na wale przekladni gorna granice akceptowalnych obrotow. Czyli po prostu takie powyzej ktorych bedziesz ci sie juz wydawalo za szybko. Nie widac na tabliczce takiej informacji, ale powinno byc z drugiej storny. Jezeli nie ma, to da sie to wyznaczyc z niewielkim bledem.
    Inne napedy (bo o to pytales) to silniki krokowe, na pewno super by wygladalo. Przy zastosowani protokolu DMX dałoby sie dowolnie pozycnjonowac lustro. Ale to przeciez nie skaner tylko zwykly szperacz, nie ma sie co ladowac w zbedne komplikacje.

2. Sterowac mozna jakims odpowiednim regulatorem impulsowym ale to i tak malutkie prady wiec mozna wykorzystac potencjomer i nie powinno byc problemu.

3. Reflektory to juz kwestia indywidualna, ale nie trudno sie domyslic ze raczej zwykla zarowka sie nie nadaje, najlepiej zeby to byla dobrze skupiona wiazka swietlna. Tutaj najlepszymy reflektorkami beda PAR36, ale jesli cchesz zeby to bylo tanie to poszukaj jakis odblaskow okolo 10cm srednicy - wiem ze bedzie ciezko znalezc, kup do tego zarowki halogenowe z trzonkiem G5 na tyle mocne na ile pozwoli trafo i przede wszystkim material odblasku i z tego zrob reflektory punktowe. Popatrz na allegro, moze znajdziesz takie colorofony c-33 stary sprzet za grosze nie musi byc sprawny, tylko zeby mialy te 3 reflektory z odblaskami w dobrym stanie. na poczatek takie wlasnie zastosowalem, trafo nie bedzie drogie do trzech takich reflektorow. Pytanie tylko, co chcesz oswietlac? na niewielkie imprezki takie reflektory z zarowką do max 20W beda ok.

Zumo:
    O jakim dysku mówisz bo nierozumiem?

pozdro
    kozak13
    Level 16  
    No tak a powiedz mi jakiego ty użyłeś silniczka ze nie masz problemu z regulacją obrotów i nie musisz uzywac zadnych przekładni. Moze mozna kupic taki odpowiedni albo z czegos wymontowac. Z jakiegos cd-romu czy cóś. O silniku krokowym myslałem ale nie bardzo wiem jak sterowac takim silnikiem przez LPT. Moze narusuje mi ktos jak to zrobić Mam taki od zwykłej stacji dyskietek (nie od starej ale od takiej nowszej obecnie uzywanej). No nie wiem Licze na waszą pomoc Co radzicie
    Żuraw
    Level 17  
    Ja użyłem silnika pradu stałego i jest zblokowany z przekladnia cierna, przeciez to widac. Nie możesz podac napedu bezposrednio. Polecam silniki np z jakiegos decka. Najlepiej o jaknajmnijeszych obrotach znamionowych. silnik z cdromu absolutnie nie nadaje do tego zastosowania. Najlepiej aby to byly 3 jednakowe silniki, poszukaj na allegro, czasem widzialem aukcje z masowa sprzedaza.
    Jezeli mozesz wiecej zainwestowac, to zobacz na oferte firmy disco-tech. oni sprzedaja silniki juz z wbudowana przekladnia.
    DJ_Swierszczu
    Level 17  
    Mam pytanko do fachowca... jak obrobiłeś tą plexę że jest okrągła?? Zdradź metodę?? bo ja mam jej pod dostatkiem i chcę zrobić taki szperacz :)
    Muszę tylko jakoś zwolnić tą prace silniczka :P Albo będzie zwolniona poprzez zębati (odpowiednie przełożenia) albo coś z jakimś reduktorem się pobawię. :idea:
    Żuraw
    Level 17  
    Witam

Plekse wytoczyłem, ale nie na tokarce, tylko przy pomocy wiertarki. Mam swoja specjalną metode :)
    Potrzebna jest do tego szprycha od roweru i nypel, oraz kluczyk, przyda sie takze cienka sklejka lub jakis kawalek plastiku sluzacego za podladki. Mocujemy w wrzecionie kawalek ucietej szprychy, tak aby czesc gwintowana wystawala na zewnatrz, nastepnie nakladamy kolejno podkladke, toczona plekse, znowu podkladke i nypel. Dobrze dokrecamy, uruchamiamy wiertarke i ogień! :)
    Pleksa-półwyrob powinna byc oczywiscie jaknajbardzije symetryczna (nie musze chyba tlumaczyc, dlaczego), np kwadrat a w nim wpisane wytaczane koło. Najlepiej wykreslic je jakims markerem aby dobrze było widac kontur okregu podczas wirowania pleksy. Do tego delikatnie przykladamy koncowke cyrkla lub gwozdzia. Obrobka nastepuje przez nadtopienie i powstanie żłobka, w kotyrm pleksa wylamuje sie pod lekkim naciskiem, nastepnie obrabiamy wykancajaco papierem sciernym. Dobrze aby wiertarka byl sztywno umocowana i nie miala luzu w łożyskach co mogloby pogorszyc geomterie wykonanej tarczy.
    Zalecam także uzycie okularow ochornnych, ja w zasadzie nigdy tego nie robilem :) i nigdy nie zdarzyło mi sie aby jakiś odłamek trafił mnie w głowe, ale lepiej zachowac ostroznosc. Nie chcialbym miec nikogo na sumieniu jesli skorzysta z tej metody. Jeśli coś jest niejasne, prosze pisac, moge ewentualnie zamiescic jakis rysunek.

Pozdrawiam
    DJ_Swierszczu
    Level 17  
    Dzięki. Tylko obrysuj jak zamontować tą plexę na wiertarce... chodzi mi z tymi szprychami itp. Oczywiście jeśli moge prosić :) Na foto widziałem że i na plexie i na mocowaniu lustra jest kilka dziurek. Do czego one dokładnie służą??
    ksomi
    Level 11  
    Witam,
    do przekładni można wykorzystać płyty CD, mają one odpowiedni kształt, należy tylko dopracować zamocowanie na trzpieniu.
    Żuraw
    Level 17  
    Witam

Przepraszam że tak późno odpisuje ale w tygodniu jestem tak jakby niedostępny. Montaż jak na rysunku, jak widac obrócz przekładek usztywniających jest jeszcze zwykła podkładka (dopasowac do nypla). Jeszcze jedna uwaga. Nypel musi byc wykrecony ze szprychy na tyle, aby mozna bylo wywrzec nacisk po zamocnowaniu w uchwycie wiertarki, po prostu musimy miec zapas na dokrecenie nypla po zamocnowaniu całego zestawienia w wiertarce. W tym celu mozna zrobic jeszce inaczej. Bierzemy kawalek ucietej szprychy, nakrecamy nypel, ale nie do konca tylko tak aby zostalo np 2,3 mm widocznego gwintu, teraz od drugiej strony zakladamy wszystkie elementy w kolejnosci jak na rysunku. Teraz calosc montujemy w uchwycie wiertarki (wsuniete do konca) a na koncu dokrecamy nypel wywierając nacisk. i do dzieła...

Powodzenia
    DJ_Swierszczu
    Level 17  
    1.Dzięki za pomysł z płytą
    2. A to tak sie to "obrabia" :D Dzięki, przyda się na przyszłość
    ksomi
    Level 11  
    DJ_Swierszczu wrote:
    Na foto widziałem że i na plexie i na mocowaniu lustra jest kilka dziurek. Do czego one dokładnie służą??

Opisując położenie punktu zaczepienia dzwignii w funkcji czasu, zauważymy dwa ekstrema, które obliczymy przez różniczkę sinusa od kąta obrotu tarczy, co przekłada się na obrót lustra poprzez rachunek całkowy... :D
    a poważnie - jeśli zaczepisz dźwignię bliżej osi obrotu lustra, to będzie ono poruszać się w większym zakresie kąta, im dalej od isi, tym mniejszy kąt.

trzeba przyznać że projekt bardzo pomysłowy i solidne wykonanie.
    pozdrawiam
    Żuraw
    Level 17  
    Dokłądnie tak...

A tarczy tyczy sie to samo, tylko na odwrót (zmiana mimośrodu). Zapomniałem o tym napisac.

Pozdrawiam