Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony STR-KSL500 - Charczenie głośnika centralnego i przegrzewanie się

19 Cze 2018 09:48 255 12
 • Poziom 4  
  Dzień Dobry mam problem z SONY STR-KSL500 charczy głośnik centralny , przegrzewa się wzmacniacz i przy mocnym podkręceniu vol w laptopie idzie smród z głośników .Tylko te rzeczy mnie dziwią dlaczego się tak się dzieje . Kino oprócz tych problemów gra świetnie . Ten sprzęcik dostałem od wujka i nie chce żeby się zmarnował.
  Przepraszam jeśli są jakieś błędy ortograficzne mam 13 lat .
 • Poziom 43  
  Pawlaczek2005 napisał:
  charczy głośnik centralny
  Sprawdzałeś czy to wina głośnika? Próbowałeś podłączyć pod inne wyjście/inny wzmacniacz?
  Pawlaczek2005 napisał:
  przegrzewa się wzmacniacz i przy mocnym podkręceniu vol w laptopie idzie smród z głośników
  Trzy sprawy:
  Pierwsza - jeżeli głośnik centralny ma zwarcie między-zwojowe (mniejszą oporność niż nominalna) będzie powodował większe obciążenie wzmacniacza tego kanału a to kończy się ; albo nadmierną temperaturą tego wzmacniacza (radiator, jeśłi wspólny, to możesz odnieść wrażenie że wszystkie wzmacniacze się grzeją nadmiernie), uszkodzeniem (spaleniem) układu wzmacniacza mocy tego kanału. Druga sprawa - nie piszesz jak z mocą. Jeśli doprowadzasz ze źródła (laptopa) zbyt wysoki poziom sygnału, to wszystkie wzmacniacze mogą pracować na przesterowaniu, co również objawia się silnym wzrostem temperatury i zwiększeniem ogólnych zniekształceń.I w końcu Trzecia - Ten zestaw KD to jednak tylko kino domowe (w dodatku średniej klasy). Nie służy do urządzania prywatek/domówek czy dyskotek. Może po prostu żądasz od niego zbyt wiele?
 • Poziom 38  
  Pawlaczek2005 napisał:
  przy mocnym podkręceniu vol w laptopie idzie smród z głośników .

  Pawlaczek2005 napisał:
  to tak jak podłącze głośnik centralny np. do wyjścia prawego to nie charczy

  Jeżeli głośnik pracował na przeciążeniu ,to raczej wątpliwa sprawa aby w pełni był jeszcze sprawny. Chyba, że kolegi określenie dotyczyło wydobywającej się woni z zakurzonego głośnika,a nie woni palącej się izolacji elektrycznej ( dość charakterystyczny zapach dla tworzyw sztucznych, żywic polimerowych, fenolowych)?
  Na początek należało by określić skąd dokładnie pochodziła opisywana woń.
 • Poziom 43  
  Pawlaczek2005 napisał:
  jak podłącze głośnik centralny np. do wyjścia prawego to nie charczy
  A na "swoim" kanale przy mniejszej głośności?
  Poza tym spróbuj zmniejszyć sygnał wyjściowy z laptopa a głośność ustawiaj potencjometrem KD. Może po prostu przesterowujesz wejście?
  Inna sprawa (co słusznie zauważyła Koleżanka aaanteka) to rodzaj tego "smrodu". Jeśłi KD było przechowywane w jakiś niezbyt odpowiednich warunkach zanim do Ciebie trafiło, może to być nawet zupełnie coś innego, niż woń przegrzanej izolacji drutu w cewkach głośników czy karkasu.
  Jedno jest pewne - pisałem zresztą to wcześniej - nie jest to wzmacniacz do "katowania" a oglądania filmów z lepszej jakości tłem muzycznym.
 • Poziom 43  
  Pawlaczek2005 napisał:
  na głośnik centranly idzie bass
  ??? Jesteś pewien? Może po prostu bez przesterowania gra jak powinien, tylko ma np. uszkodzony głośnik wysokotonowy (o ile jest) w kolumnie?Bo nagła zmiana zawartości sygnału w tym kanale wywołana zmniejszeniem sygnału z punktu widzenia technicznego jest nierealna.
 • Poziom 43  
  Wiesz co? Daj może zdjęcie tej centralnej kolumny bo się nie dogadamy... najlepiej ze zdjętą maskownicą.
 • Poziom 38  
  Na początek omomierz w rękę i zmierz dokładnie rezystancję głośnika. Zakładając, że woń o której pisałeś pochodziła od samego głośnika, to prawdopodobna jest sytuacja uszkodzenia ,przegrzania obwodu cewki głośnika ze zwarciami między zwojowymi. W takiej sytuacji głośnik o zmniejszonej impedancji faktycznie gra przy małym wysterowaniu z eksponowaniem basu, w szczególności uwypuklenie to jest słyszalne w głośniku o małej średnicy.

  Tego typu patent należy do firmy Bose ,która produkuje kolumny w oparciu o 8-16 głośników odpowiednio połączonych , których indywidualna impedancja cewki wynosi nie wiele więcej niż 1 om. Rezultat jest naprawdę dość imponujący i podoba się wielu, szczególnie dobrze brzmi na wokalu.

  Reasumując : na początek sprawdź czy nie masz uszkodzonych głośników, połączysz je ponownie do posiadanego wzmacniacza( szkoda byłoby uszkodzić zastosowanych tam LM3886 w oryginale).
 • Poziom 43  
  aaanteka -> Autor napisał, że:
  Pawlaczek2005 napisał:
  jak podłącze głośnik centralny np. do wyjścia prawego to nie charczy

  Czyli sam głośnik powinien być ok moim zdaniem?
  Wcześniej pisał:
  Pawlaczek2005 napisał:
  charczy głośnik centralny
  czyli jednak coś z końcówka?
  Bo jak inaczej to wytłumaczyć?
  Prosiłem o zdjęcie panela przedniego kolumny centralnej bez osłony - nie wiem jakie tam są głośniki i jak połączone; myślę, ze problem o którym pisze (ze zmianą brzmienia wraz ze zmianą głośności) może wynikać z uszkodzenia np. głośnika wysokotonowego - chociaż tak na prawdę to nadal mam wątpliwości.... Chyba, że to co pisał dotychczas nie jest prawdą.
 • Poziom 38  
  398216 Usunięty napisał:
  bo się nie dogadamy... najlepiej ze zdjętą maskownicą.
  aaanteka napisał:
  Na początek omomierz w rękę i zmierz dokładnie rezystancję głośnika.