Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłączenie kompresora stycznik-wyłącznik-presostat

Agnieszkapet 19 Cze 2018 15:57 621 22
  • #1 19 Cze 2018 15:57
    Agnieszkapet
    Poziom 9  

Witam,
    mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak podpiąć silnik 3-fazowy 7,5 kw przez stycznik 3 fazowy z cewką 230v do presostatu i wyłącznika pkzm0-16 EA ?

podłączenie kompresora stycznik-wyłącznik-presostatpodłączenie kompresora stycznik-wyłącznik-presostatpodłączenie kompresora stycznik-wyłącznik-presostat

0 22
  • #2 19 Cze 2018 17:54
    gromleon
    Poziom 32  

Nie da sie, ponieważ masz tam silnik 7.5 kw skonfigurowany w trojkat. A jak juz wiem silnika o takiej mocy nie mozna uruchamiac w trojkacie a tylko przez gwiazda/trojkat. Aparaty , ktore posiadasz nie pozwalaja na zautomatyzowanie procesu rozruchu.

0
  • #3 19 Cze 2018 18:00
    Agnieszkapet
    Poziom 9  

silnik jest podpięty w trójkąt i działa normalnie przy bezpośrednim podłączeniu do gniazda

0
  • #4 19 Cze 2018 18:21
    ajpier
    Poziom 37  

Cyknij no zdjęcie tabliczki tego silnika. Tak z ciekawości jak możesz.

0
  • #5 19 Cze 2018 18:23
    Agnieszkapet
    Poziom 9  

Tabliczki nie cyknę bo zmieniłem położenie łap i teraz jest od spodu ;p

0
  • #6 19 Cze 2018 19:44
    Akrzy74
    Poziom 39  

To jest oryginalny kompresor czy zbudowany przez kolegę i dlaczego pominięto ochronę przeciwporażeniową?

0
  • #7 19 Cze 2018 19:53
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Akrzy74 napisał:
    To jest oryginalny kompresor czy zbudowany przez kolegę i dlaczego pominięto ochronę przeciwporażeniową?

To nie może być oryginalny kompresor. Aczkolwiek „coś tam” ma znamiona sensu, z tych klocków nic dobrego nie da się poskładać.

0
  • #8 19 Cze 2018 19:54
    Rezystor240
    Poziom 35  

Agnieszkapet napisał:
    silnik jest podpięty w trójkąt i działa normalnie przy bezpośrednim podłączeniu do gniazda

Na biegu jałowym, niczym nie obciążony może startować normalnie (choć nie zawsze).
    Weź pod uwagę to, że silnik przy rozruchu pobiera kilkukrotnie większy prąd od znamionowego (podczas pracy).
    Dorzuć do tego obciążenie i silnik pobierze taki prąd, że na pewno wyzwoli wyłącznik nadmiarowo prądowy.

Dlatego trzeba zastosować przełącznik (3 styczniki+ czasówka) aby w Y pobierał mniejszy prąd, a po rozruchu czasówka przełączy silnik w Δ.

0
  • #9 19 Cze 2018 19:55
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Ten silnik, dlaczego z jedną parą biegunów? W takiej aplikacji, w takim rozruchu, będą problemy przy tej mocy

0
  • #10 19 Cze 2018 19:59
    tos18
    Poziom 37  

Obwód sterowania:
    L1 (za wyłącznikiem głównym) - Bezpiecznik (np C2) - zabezpieczenie termiczne w silniku(biała kostka) - jeden styk wyłącznika ciśnieniowego - cewka stycznika - N

obwód roboczy (trzy fazy):
    L1,L2,L3 - wyłącznik główny - wyłącznik silnikowy (pkzm) - stycznik - silnik

Przewód ochronny PE:
    - zacisk na wyłączniku ciśnieniowym
    - zacisk w puszce silnika
    - jeżeli obudowa elementów sterowania jest metalowa to zacisk PE w obudowie oraz połączenie obudowy z drzwiczkami.

Moderowany przez Łukasz-O:

Porada szkodliwa. Silnik o tej mocy i rozruchu bezpośrednim nie powinien być przyłączony bezpośrednio do sieci publicznej.

0
  • #11 19 Cze 2018 20:31
    Akrzy74
    Poziom 39  

Ze względu na fakt, że duża wartość początkowego prądu rozruchowego powoduje duże spadki napięcia w sieci, do sieci publicznej o napięciu 400V mogą być łączone bezpośrednio (rozruch bezpośredni) silniki klatkowe o mocy nie większej niż 5,5kW.
    Należy też zapoznać się z dyrektywą maszynową odnośnie dostosowania maszyn do minimalnych wymagań.
    Post kolegi tos18 uważam za szkodliwy.

2
  • #13 20 Cze 2018 09:06
    vcc
    Poziom 33  

Wszelakie skośnookie 3090 maja na silniku 10HP i startują "na raz"

0
  • #15 20 Cze 2018 17:55
    kortyleski
    Poziom 41  

Do tego te skośne konie bywają jakby mniej rącze niż nasze. Wystarczy wziąć cęgi i pomierzyć prądy faz takiego 10HP

0
  • #17 20 Cze 2018 19:10
    Agnieszkapet
    Poziom 9  

Elektryk przyjechał i podłączył w 10 min więc nie było tematu.
    A i co najważniejsze, wbrew niektórym opinią na tym setupie działa bez zarzutu.
    Pozdrawiam.
    Temat do zamknięcia,

1
  • #18 20 Cze 2018 19:23
    Akrzy74
    Poziom 39  

Kłaniam się serdecznie. Najważniejsze że działa, nie ważne co dzieje się u sąsiada.
    To jest tak jak z lokalnym klimatem czy samochodem diesla starej generacji i uszkodzonym. Jedzie z prędkością ustabilizowana 70. km/h ale gdy przyspiesza wali z rury na 100m.
    Inaczej- ktoś pali w piecu delikatnie- tym co trzeba, ale jeśli dowali do pieca, niestety wszyscy muszą zamykać okna. Czy w tym dziale najważniejsza jest dewiza- najważniejsze że działa kliknij pomógł jest najważniejsza?
    Wszyscy do piekła! Waże są rzeczy ważne i ważniejswze, a najważniejsze są te, wpojone z mlekiem matki (czyli Admina czy modereatora). Mam krótkie łapki...
    Czyli czilałcik, trzymamy poziom.
    Jest mi wstyd za elektryka, jest mi przykro, że ktoś macha świadectwami kwalifikacji a jest zwyczajnie głupi jak but. Niech poda nr konta, wyślę mu pieniądze na bułki lub chleb, niech nie przynosi wstydu mojemu zawodowi.
    Może konfrontacja firmy elektrycznej z nazwą, jego PKD i ze mną na forum? Może wyjaśni dlaczego to było tak łatwe zadanie? A może chodziło o zwykły zysk a nie o inwestora?
    Zapraszam "miszcza" elektryka do dyskusji. :|

0
  • #19 20 Cze 2018 20:38
    vcc
    Poziom 33  

Ma być tanio i podpięte. Niestety bodaj 2 styczniki i czasówka kosztuje a jak nie będzie chciał startować w gwieździe i trzeba dołożyć elektrozawór na odprężenie, zaś koszty. Co do "skośnookich" 3090 to "nasze" 5.5kW dają radę z ta pompą.

P.S Pisałem z tel.

0
  • #20 20 Cze 2018 20:42
    Rezystor240
    Poziom 35  

vcc napisał:
    Ma być tanio i podpięte. Niestety bodaj 2 styczniki i czasowka kosztuje a jak nie będzie chciał startować w gwiezdzie i trzeba dolozyc elektrozawor na odprężenie. Zaś koszty. Co do skosnookie 3090 to "nasze" 5.5kW dają radę z ta pompą.

Do automatu Y/Δ są potrzebne trzy styczniki, wcześniej o tym pisałem.
    I oczywiście sam automat- czasówka.

0
  • #21 21 Cze 2018 08:08
    vcc
    Poziom 33  

Rezystor240 napisał:
    Do automatu Y/Δ są potrzebne trzy styczniki

Na 2 stycznikach da się zrobić i widziałem takie rozwiązania, z tym że wcześniej jest wył. główny. Tak mam rozwiązane w swoim wanie.

0
  • #22 21 Cze 2018 08:19
    Rezystor240
    Poziom 35  

vcc napisał:
    Rezystor240 napisał:
    Do automatu Y/Δ są potrzebne trzy styczniki

Na 2 stycznikach da się zrobić i widziałem takie rozwiązania, z tym że wcześniej jest wył. główny. Tak mam rozwiązane w swoim wanie.

A tutaj właśnie jeden stycznik robi za wyłącznik główny.

Tak czy inaczej wiadomo o co chodzi.

0
  • #23 21 Cze 2018 10:01
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Agnieszkapet napisał:
    Elektryk przyjechał i podłączył w 10 min więc nie było tematu.
    A i co najważniejsze, wbrew niektórym opinią na tym setupie działa bez zarzutu.
    Pozdrawiam.
    Temat do zamknięcia,

Kwestia czasu...

0
  Szukaj w 5mln produktów