Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BU-808B: Co sprawia, że ogniwa litowo-jonowe ulegają zużyciu?

20 Cze 2018 10:30 4989 13
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Użytkownik usunął konto napisał 0 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Jest z nami od 1978 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    szeryf3
    Poziom 19  
  • Computer ControlsComputer Controls
    Owiec_
    Poziom 6  
    Super art!
    Marek_Skalski napisał:
    apięcie ogniwa 3,92 V wydaje się być neutralne dla trwałości i pojemności.

Zatem wszędzie opisywane magiczne napięcie 3.7V (czasem 3.6) na celę jest już nieaktualne jeśli mamy akumulatory przygotować na długie leżakowanie?
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Sabre
    Poziom 18  
    Marek_Skalski napisał:
    tworzenie mostków miedziowych na taśmie.

Zaraz zaraz, mostki miedziowe tworzą się tylko i wyłącznie w pakietach akumulatorowych gdzie nie ma balansera i tylko gdy ogniwo zostaje przebiegunowane na skutek mniejszej pojemności niż pozostałe ogniwa w pakiecie. Takie zjawisko nie występuje na skutek samorozładowania.
    kkknc
    Poziom 43  
    Tylko tak nie do końca wszystko wiadomo. Bo nie ma ilości energii całkowitej. Więc co mi daje to że utrzymując reżim napięciowy ogniwa ( rozładowanie - ładowanie )na poziomie 3,7-4,0V i uzyskam trwałość 2000 cykli. A jak będzie 3-4,3V to mam trwałość 500 cykli jak w jednym i drugim wypadku łącznie uzyskam z ogniwa sumaryczna pojemność powiedzmy 1000Ah.
    Czyli w pierwszym wypadku dla dużej niby trwałości ograniczam zakres napięcia użytecznego tym samym roku ilość zgromadzonego ładunku i uzyskuje z każdego cyklu tylko 0,5Ah. A w drugim przypadku 2Ah.
    Więc zamiast podawania tylko ilości cykli chciałbym bym zobaczyć wykres gromadzonego łącznie ładunku.
    Co było by bardziej bliższe prawdy.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Owiec_
    Poziom 6  
    Aż poszedłem do piwnicy sprawdzić napięcia moich lipoli, wszystkie od 3.80 do 3.82V na cele w zależności od sztuki. Zatem nie było tak strasznie jak myślałem na początku (3.7V).
    Jeszcze raz dzięki za art i odpowiedź.
    bendziol
    Poziom 11  
    kkknc napisał:
    A jak będzie 3-4,3V to mam trwałość 500 cykli

Nie można za bardzo generalizować. Typów ogniw nawet oznaczonych jako ta sama chemia jest mnóstwo, ale w zależności od dodatków w elektrolicie moga inaczej się zachowywać (dla cykli prowadzonych tak samo). co więcej, nawet identyczna chemia inaczej sformatowana w fabryce będzie na całe swoje życie miała inne właściwości.
    Oczywiście mechaniczne parametry się liczą również - grubości warstw w elektrodach i ich wpływ na prądy, impedancje wewnętrzna itd.
    Super szczegółów nie znam (tajemnice producentów) nam jako użytkownikom pozostaje testować to co oni wypuszcza na rynek.

Generalnie można przyjąć:
    cykle 0%-100% tj. 2,5V-4,2V -> 300 cykli
    cykle 20%-80% tj. 3,0V-4,1V -> 4x standardowa ilość cykli
    można cyklować wyżej do 4,3V -> ale tutaj w zależności od chemii może być mniej lub bardziej szybka dekompozycja elektrolitu, ale niektóre typy da sie pocyklować tak np. 100 cykli.
    każde podwyższenie temp. pracy o 10*C -> ilość cykli * 1/2

ale i tak można znaleźc ogniwa 2500mAh 18650 (o takich wiem najwięcej) którym w temperaturze podwyższonej nie zmniejsza sie ilośc cykli aż tak bardzo (LG HE2/4 2500mAh 18650).
    a są też ogniwa że nawet dla pełnych cykli 0%-100% wytrzymują 600 cykli, a przy 20-80% prawie 2000 (SONY VTC5 18650 2500mAh).
    Co jest tak naprawde w środu - to nikt nie wie. Ale działa.
    na końcu tylko jedno jest pewne: każda bateria w końcu padnie - prędzej czy później.

pozdrawiam.
    kkknc
    Poziom 43  
    Nie generalizuję. Po prostu chciałbym wiedzieć ile energii odzyskam. A nie ile cykli zrobi ogniwo bo to może być fałszywy osąd.
    bendziol
    Poziom 11  
    Miałem na myśli coś innego: zwiększenie zakresu pracy o 10% powoduje nieliniowy wzrost "zużycia" powyżej pewnego progu napięcia.
    więc generalnie twój pomysł z przeliczeniem całościowo energii jest dobry, tylko ostatecznie większość aplikacji (użytkowników) potrzebuje pojemności (użytecznej) oraz ilości cykli.

btw znam takie aplikacje gdzie podaje sie użytkownikowi pojemność zaprojektowaną zgodnie z pojemnością ogniw uzytych, ale juz ładowarka ładuje tylko do 80% - aby zwiększyć ilośc cykli. Znana marka, ale kto by to wszystko mierzył ...
    Mierzycie pojemność akumulatora do samochodu po zakupie ...?
    sprawdzacie czy alternator zawsze ładuje do 100%...?
    podobnie jest z litówkami.

Pozdrawiam.
    kkknc
    Poziom 43  
    Tu właśnie bo to nie się rozchodzi. Kupujesz 2 auta w jednym jest tryb oszczędzania ogniw a w drugim nie. Jedno i drugie do wymiany ogniw przejedzie 250 tyś km. Tyle że jadąc nad morze z Zakopanego pierwsze auto będziesz ładował 12 razy a drugie 3.
    Więc co mi po 1000cykli.
    bendziol
    Poziom 11  
    Odpowiem po inżyniersku: ilość energii odczytuje się z wykresu, Poniżej przykład wyliczony dla 2000mAh, obrazek akurat dla 3500Ah.
    BU-808B: Co sprawia, że ogniwa litowo-jonowe ulegają zużyciu?

Ograniczając z góry ładowanie z 4,2 do 4,1 ile pojemności tracisz?
    Ok. 15%-20%. czyli 300-400mAh.
    Ograniczając z dołu rozładowanie z 2,5 do 3,0V, ile to pojemności?
    Ok. 15%-20%.
    Z tym że ograniczanie dołu jest bardziej użyteczne - bo tylko nieliczni jeżdżą ciągle na rezerwie. Zazwyczaj tankujesz (ładujesz) wcześniej.
    No i oprócz napięcia liczy się czas - jak długo ogniwo pozostawało w stanie >4,1 lub <3,0V. Jeśli krótko, to w zasadzie nie zdąży się dobrze zdegradować.

Z ogniwa 2Ah uzyskasz 1,2Ah x 1600 cykli = 1920Ah przy cyklowaniu 20-80%
    a standardowo 0-100% 2Ah x 400 cykli = 800Ah

oczywiście zależy to jeszcze od konkretnego typu ogniwa, większość tak właśnie będzie wyglądać.

btw: nie wiem czy kojarzycie Tesla PowerWall - były dwie wersje, 7kW i 10kW. 10kW się nie przyjęło.
    Oprócz pojemności i ceny różniły się % ładowania ogniw. Jedno było do "doraźnego" zasilenia domu wieczorem, drugie do regularnego ładowania i rozładowania.

źródło
    http://batteryuniversity.com/learn/article/discharge_characteristics_li
    vodiczka
    Poziom 43  
    Marek_Skalski napisał:
    O ile w laptopach i telefonach komórkowych można zaakceptować akumulatory o czasie życia 3 lata i wytrzymujące ~500 cykli ładowania, o tyle w przypadku akumulatora pojazdu elektrycznego wymagany jest dłuższy czas życia, przynajmniej 8 lat.
    Wymagana jest relatywnie niska cena akumulatora, niewżne czy kupowanego do telefonu czy do samochodu.
    Z ekologicznego punktu widzenia akumulator powinien żyć jak najdłużej. Z punktu widzenia użytkownika liczącego dutki, lepszy jest akumulator żyjący 3 lata ale czterokrotnie tańszy od tego żyjącego 8 lat.