Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alarm w garażu na ATiny2313

Oxiden17 20 Cze 2018 16:40 1392 0
 • Alarm w garażu na ATiny2313

  Alarme-garage.

  Właściwie sygnalizacja nieautoryzowanego wejścia do garażu.
  To urządzenie powiadamiające zbudowane jest z kilku podzespołów elektronicznych.

  Alarm w garażu na ATiny2313 Alarm w garażu na ATiny2313

  Tworzą go :
  -centralka - ATtiny 2313

  Alarm w garażu na ATiny2313

  -dwa sygnalizatory zewnętrzne SV-101
  -sygnalizator wewnętrzny SV-102

  Alarm w garażu na ATiny2313

  -radioodbiornik jednokanałowy MINI 1

  Alarm w garażu na ATiny2313

  -wewnętrzna czujka dualna PIR + mikrofala np. CROW
  -płytka bezpiczników

  Alarm w garażu na ATiny2313

  -zasilacz 3 amperowy PULSAR do zasilania kamer bez podtrzymania bateryjnego
  -płytka diod LED (G,B,Y,R,R)
  -obudowa

  Powiadomienie o alarmie przez telefon GSM lub wysłanie SMS-a nie jest wymagane, a linie nie są parametryczne.
  Sygnalizatory SV to tanie produkty chińskie. Cena SV101-39,00zł. SV102- 19,00zł. Czujka dualna w cenie do 100,00zł. Zasilacz 40,00zł. Odbiornik bez pilota 100,00zł. Obudowa do 20 zł. Centralka i płytka bezpieczników, wykonanie własne.

  Odbiornik radiowy MINI 1 ma tę zaletę, że współpracuje z każdym pilotem znanych producentów radiolinii i producentów sterowników do bram garażowych i t.p. Piloty do bramy garażowej firmy KEY sterują bramą i centralką.

  Do płytki centralki podłączone są sygnalizatory, odbiornik radiowy, czujka i płytka LED. Zasilacz dostarcza napięcia 12VDC i prądu 3A. Zasila centralkę, czujkę, sygnalizatory, LED-y i odbiornik radiowy. Zasilacz nie jest zasilaczem buforowym. Nie ma zatem podtrzymania awaryjnego.
  Na pokrywie czołowej zamocowana jest płytka z diodami wskazującymi stan urządzenia. Dioda zielona wskazuje obecność napięcia 12VDC, niebieska-dozór, żółta-uszkodzenie czujki, dwie czerwone-linie dozorowe.

  Alarm w garażu na ATiny2313

  Opis działania.
  Po załączeniu czuwania pilotem, przekaźnik odbiornika rozwiera masę uaktywniając procesor. Włącza się dioda niebieska i miga przez 10s, sygnalizując czas potrzebny na uspokojenie czujki po zamknięciu bramy garażu. Ruch bramy naruszy czujkę i spowoduje zaświecenie czerwonej diody przez czas aktywacji czujki. Dioda gaśnie, gdy czujka przestaje być aktywna.
  Po 10s dioda niebieska przestaje migać i zaczyna świecić, a centralka przechodzi w stan czuwania.
  W tym samym czasie pojedyncze diody czerwone, znajdujące się w sygnalizatorach zewnętrznych (oryginalnie montowane), wysterowane przez centralkę, zaczynają migać z różnymi czasami błysku i gaśnięcia. To zewnętrzna wiadomość o załączeniu centralki.
  W przypadku wyłączenia centralki, pilotem z dozoru, diody te migną dwa razy, gdy nie było alarmu, albo trzy razy, gdy był alarm. Potem gasną.
  Dioda niebieska na obudowie zostaje wyłączona i także gaśnie. To wiadomości o wyłączeniu centralki z dozoru.
  Gdyby wystąpił alarm z czujki, po wyłączeniu centralki z dozoru, dodatkowo zamontowana czerwona dioda w sygnalizatorze wewnętrznym, zaczyna świecić. Jest to pamięć alarmu. Gaśnie automatycznie po 45s lub po ponownym załączeniu centralki.
  Alarm trwa 30s. Załączane są wszystkie sygnalizatory dźwiękowe i optyczne. Dioda czerwona w sygnalizatorach zewnętrznych zmienia częstotliwość migania. Po alarmie dioda przechodzi w tryb czuwania, a urządzenie jest gotowe do ponownego przyjęcia sygnału z czujki i wywołania alarmu itd. Ewentualna awaria czujki w czasie dozoru, spowoduje jednokrotne włączenie alarmu i miganie diody żółtej oraz świecenie czerwonej diody linii na obudowie, uszkodzonej czujki.
  Wyłączenie centralki z dozoru nie gasi żółtej oraz czerwonej diody linii uszkodzonej czujki.
  Diody przestaną świecić od momentu przywrócenia sprawności czujki/ek. Gdyby uszkodzenie czujki nastąpiło w czasie załączania centralki w dozór, po 10s dioda żółta zacznie migać, czerwona dioda linii świecić, a centralka nie przejdzie w stan czuwania. Alarm nie nastąpi. Centralka przechodzi w stan oczekiwania. Dioda niebieska świeci.
  Gdyby jednak uszkodzenie czujki w tym czasie ustąpiło, centralka automatycznie przechodzi w stan dozoru. Teraz naruszenie czujki wygeneruje alarm.
  Załączenie centralki w dozór lub jej wyłączenie z dozoru, albo wyłączenie alarmu, następuje po naciśnięciu tego samego przycisku pilota. W stanie rozbrojenia świeci tylko dioda zielona, naruszenie czujki zaświeci diodę linii czujki, a wyłączy diodę po powrocie czujki do stanu spoczynku. Każda z linii może być albo linią sabotażową, albo napadową.
  Te linie nie są potrzebne, gdyż sygnalizatory zewnętrzne mają własne tampery. Generują alarm w momencie zdejmowania pokrywy lub odrywania sygnalizatora od ściany. Warunkiem jest to, by były pod napięciem. Każdy z sygnalizatorów zewnętrznych, obwody zasilania centralki, czujki i odbiornika radiowego, zabezpieczone są osobnymi bezpiecznikami topikowymi, warystorami i diodami LED wskazującymi, że bezpiecznik topikowy określonego obwodu jest przepalony.
  Sygnalizator wewnętrzny i sygnał wyzwalający alarm w sygnalizatorach zewnętrznych, zabezpieczone są bezpiecznikiem polimerowym.
  Zwarcie w jednym z sygnalizatorów zewnętrznych nie spowoduje eliminacji drugiego z tego powodu. Zwarcie w dwóch sygnalizatorach zewnętrznych nie wyeliminuje sygnalizatora wewnętrznego i odwrotnie.
  Zasilacz na wyjściu także chroniony jest bezpiecznikiem topikowym chociaż ma swoje zabezpieczenia.


  Poprawiłem błędy na schemacie elektrycznym.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Oxiden17
  Poziom 11  
  Offline 
  Oxiden17 napisał 110 postów o ocenie 122, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście na Pomorzu. Jest z nami od 2009 roku.
 • IGE-XAOIGE-XAO