Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka średnica rury tłocznej między pompą a zbiornikiem przeponowym?

pmaslany 20 Jun 2018 21:02 2469 1
    pmaslany
    Level 10  
    Szybkie pytanie do bardziej doświadczonych.
    Wymieniam hydrofor w domu, do tej pory lepiej lub gorzej sprawdzał się jeden z najtańszych zestawów omnigeny, ale zbiornik mały i często się załącza.
    Wymieniam zbiornik na większy (150 l), pompa będzie zamontowana osobno obok zbiornika pionowego.

Pompa daje wg specyfikacji około 70 l/m, w realnych warunkach pewnie mniej.
    Chciałem wyprowadzenie od pompy do zbiornika i dalej przyłączenie do instalacji pociągnąć miedzianą 28 mm.
    Wejście na zbiorniku to 5/4
    Wyjście na pompie (tłoczny) tak jak na większości dostępnych obecnie to 1 cal więc przewężenie jest na samym początku.

Warto robić połączenie początek rurą 35 mm czy starczy 28? Nie sądzę żebym w przyszłości potrzebował bardziej wydajną pompę.
    W teorii przepływność rury calowej to nominalnie 60 l/m, max 113 (wyczytałem tutaj: https://intelio.com.pl/artykuly/pokaz/jaki-jest-przeplyw-wody-przez-dana-srednice-rury/)
  • Helpful post
    dylus1
    Level 16  
    Witam, z moich osobistych doświadczeń 1 cal wystarcza mi przy pompie o wydajności max 95l/min.
    Większa średnica jest raczej zbędna.

Proszę pamiętać, że na częstotliwość załączania się pompy znaczący wpływ oprócz wielkości zbiornika ma ciśnienie powietrza w zbiorniku.
    Przykład:
    Jeśli pompa jest załączana przy ciśnieniu 1,5 Bara to najlepiej jeśli przed napełnieniem zbiornika wodą napełnimy go powietrzem do ciśnienia trochę mniejszego np 1,3 Bar.
    Spowoduje to maksymalne wykorzystanie pojemności zbiornika.
    To dotyczy zbiorników z przeponą i bez.
    W bez-przeponowych powietrza szybciej ubywa w skutek rozpuszczania się w wodzie i trzeba uzupełniać.

Pozdrawiam. :idea: