Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ sterowania kilkoma przekaźnikami na wspólnym zasilaniu

rsv6 27 Cze 2018 11:08 804 30
 • #31
  _jta_
  Specjalista elektronik
  Trochę ten układ jest zagmatwany - rozumiem, że realizuje on jeszcze parę innych funkcji, dla przesyłania istotne jest połączenie, nad którym jest wykres przebiegu i strzałka - ale przede wszystkim, jego odbiornik nie jest selektywny. I do czego innego jest przeznaczony - do tego, żeby proste podłączenia zasilania do układu wykonawczego nie pozwoliło uruchomić samochodu.

  W module wykonawczym warto zauważyć diodę D7 i kondensator C8 - te elementy są niezbędne, na kondensatorze mamy tylko zasilanie, sterowanie przechodzi przez C7 i D8/D9 (do układów cyfrowych CMOS wypadałoby zamiast C7 dać opornik ze 100k, i z niego sygnał wprost na wejście układu cyfrowego).

  Istotne cechy układów scalonych cyfrowych, to przy jakim zboczu następuje zmiana stanu (H->L, czy L->H?), i czy układ działa prawidłowo, jeśli to zbocze jest niezbyt szybkie. 1-2 inwertery z układu 40106 mogą posłużyć do poprawienia sygnału, jeśli układ wymaga innego, niż dostaniemy z przewodu.

  Co do Wojciechowskiego, to kolega pokazał mi taki cytat "Tranzystor jest trójelektrodowym przyrządem półprzewodnikowym, tak przynajmniej możemy przeczytać w fachowej literaturze", oraz sugestię, że dobrym pomysłem jest zamienić emiter z kolektorem. Autor miał bardzo mizerne pojęcie o tym, o czym pisał. I pewnie, jeśli nawet zamieścił czyjś solidnie zaprojektowany schemat, to robił wiele błędów i ciężko było dojść, o co chodzi - można było tylko poszukać oryginału, czy choć podawał, gdzie go szukać?

  Ciekawą robotę w tamtych czasach zrobił Zbigniew (?) Faust - w kilku książkach (tytuł bodajże "Przewodnik radioamatora" z kolejnymi numerami) zamieścił wiele setek opisów układów, na ogół zbyt skrótowych, żeby móc według tego coś robić, ale z informacją, skąd je zaczerpnął - żeby czytelnik mógł znaleźć pełny opis.

  Natomiast konkurencja jak najbardziej była - dział "Na warsztacie" w "Młodym Techniku" (dość często trafiało się coś z elektroniki, zwykle prostego, czasem błędne koncepcje, ale i tak dużo lepsze od Wojciechowskiego, "Radioamator i krótkofalowiec" zwykle miał bardziej zaawansowane - po nich poziom Wojciechowskiego raził.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze