Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Diora AS642 - nie działa wskaźnik poziomu sygnału.

21 Cze 2018 19:51 783 23
  • Poziom 6  
    Witam
    Mam 2 uszkodzone tunery AS642. W obu przypadkach występuje ten sam problem. Nie działają wskaźniki poziomu sygnału, nawet na falach długich i średnich. Warto dodać, że uszkodzenia nastąpiły podczas nieudolnego przestrajania. W jednym właściciel poprawił serwis (odbierał za mało stacji), a w drugim po prostu chciał go przestroić. W obu przypadkach kręcenie potencjometrem R235 i 236 nic nie daje. Jeden z tunerów ma problem z czułością po dostrojeniu się do stacji, dźwięk staje się bardzo cichy, a drugi ma uszkodzony tranzystor T205 (brak odbioru stereo). Przycisk ARC/wycisz powoduje, że dźwięk jest bardzo cichy.
    Jak będę w domu wyślę schemat tunera.

Pozdrawiam piotr
  • Testo
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Trudno uszkodzić wskaźnik podczas przestrajania chyba, że się zwarło jego wejście z masą.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Sprawdź diody.
  • Poziom 6  
    Zapomniałem o napisaniu jednej ważnej rzeczy, wskaźnik poziomu sygnału w tym tunerze służy także jako skala do przycisków programowalnych. I ta funkcja działa, więc uszkodzenie samego panelu diodowego odpada. Pomiar potencjometra r235 wskazał iż jest on sprawny.
  • Testo
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Piszesz "nie działa wskaźnik poziomu sygnału." a teraz piszesz o "wskaźnik poziomu sygnału w tym tunerze służy także jako skala do przycisków programowalnych" a tak to nie działa.

Wskaźnik poziomu sygnału nie jest połączony z "skala do przycisków programowalnych"
  • Poziom 6  
    W tym tunerze panel z diodami podczas programowania ręcznego śłuży jako wskaźnik mocy sygnału, lecz podczas wybrania stacji z przycisków zamiast mocy sygnału pokazuje on częstotliwość, na której są ustawione przyciski, a ponieważ to działa eliminuje to możliwość uszkodzenia przedniego panelu.
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    A no tak, jako skalę zrozumiałem wskaźnik 8xLED wyboru potencjometru programatora a nie skalę 5xLED 65 -74MHz, która też spełnia rolę wskaźnika poziomu sygnału.

Na początek zająć się tunerem AM, dokonać pomiaru na PP21, dostrajając się do 225kHz
  • Poziom 6  
    Udało mi się uruchomić wskaźnik na falach długich i średnich urwanie były kable od anteny wbudowanej jak i gniazda 300Ohm. Ponieważ niedaleko są burze wskaźnik pokazuję 2 diody zasięgu. Lecz dalej nie działa na UKF.

Edit: Czy napewno chodziło o Pp21? A nie o Pp11
  • Poziom 6  
    Wiem, lecz 21 nie mogę znaleźć
  • Poziom 40  
    Akurat "21" to nie jest punkt pomiarowy "kołeczek" - to punk lutowniczy, wychodzi z niego zielony przewód do przełączników.

Sprawdź czy ślizgacze R235/R236 się stykają z tym punktem
  • Poziom 40  
    Wszystkie objawy opisane w #1 wskazują na rozstrojone obwody L w torze FM (UL1200), sprawdź napięcie na pin. 13 tego układu scalonego.
  • Poziom 6  
    Napięcie na pilnie 13 wynosi 0,0228v. Między pp21 a r235/6 jest przejście.
  • Poziom 40  
    PiotrekPL33 napisał:
    Napięcie na pilnie 13 wynosi 0,0228v
    Moim zdaniem napięcie to jest zbyt "niskie".
    Ja zaopatrzyłbym się w µA (analogowy), podłączyłbym go wg. ds: Link a następnie wykonałbym regulację całego toru FM.
    Pozdrawiam
  • Poziom 6  
    Napięcie w drugim tunerze jest trochę wyższe, lecz zastanawia mnie inna rzecz, uszkodzenie tunera nastąpiło podczas przestrajania. Tuner był przestronny lecz odbierał za mało stacji, więć mój ojciec postanowił go przestroić. Obejrzał jakiś poradnik na YouTube i zaczął stroić heterodynę przy pomocy drugiego radia. Niestety po tym przestało działać stereo (uszkodzony t205) i usterka z tematu. Z drugim tunerem to samo. Wątpię więc, że nieudolnie przestrojenie mogło spowodować rozregulowanie toru FM.
  • Poziom 40  
    PiotrekPL33 napisał:
    Tuner był przestronny lecz odbierał za mało stacji, więć mój ojciec postanowił go przestroić. Obejrzał jakiś poradnik na YouTube
    No nie :cry: .
    Nie chcę podważać wiedzy i doświadczenia z elektroniką jaką posiada Twój Ojciec, lecz moim zdaniem wiedza zdobywana podczas oglądania jakiegoś filmu na YT najczęściej kończy się takim efektem. :D
    PiotrekPL33 napisał:
    Wątpię więc, że nieudolnie przestrojenie mogło spowodować rozregulowanie toru FM.
    "nieudolnie"
    Nie wiem co na to inni Koledzy, lecz ja tego nie skomentuje.
    Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Oba są rozstrojone, złe zestrojenie -> zbyt niski sygnał -> wyciszanie blokuje przejście sygnału. Widać to nawet na wskaźniku , zbyt niskie napięcie na n.13 US.
  • Poziom 6  
    Naszczęscie kupiłem miernik częstotliwości. Przestroje i dam znać co z tunerami.
    Gumisie można wiedzieć co widzisz w słowie "nieudolnie"
  • Poziom 40  
    PiotrekPL33 napisał:
    Gumisie można wiedzieć co widzisz w słowie "nieudolnie"
    No cóż, jeszcze raz zacytuję:
    PiotrekPL33 napisał:
    Wątpię więc, że nieudolnie przestrojenie mogło spowodować rozregulowanie toru FM.
    Masz takie prawo (wątpić).
  • Poziom 26  
    Ostatnie wpisy kolegów informują Cię że masz za małe napięcie na nóżce 13 UL1200. A czy masz cały nowy zakres FM? Bo z tego co jest napisane nie wspominasz że stroiłeś obwody wej. i obwody wzm.w.cz.FM. Jeżeli tego nie zrobiłeś to włączając przycisk ARCz/wyciszanie będziesz miał blokadę szumu oraz sygnału.Podsumowując masz żle zestrojoną głowicę (za mało czuła), a jeżeli pokręciłeś rdzeniami w cewkach 203 i 204 to masz "pięknie "rozstrojony dyskryminator i pewnie brak Ci stereo. Ale możesz do strojenia FM wykorzystać wskażnik na pięciu diodach i stroić na max wskażnika, a wskażnik na diodzie D 512 stroić dyskryminator na "0".
  • Poziom 40  
    @DIORADIO nie wiem na ile ten, Twój post (#23) będzie pomocny dla Autora :D , po jego wypowiedzi;
    PiotrekPL33 napisał:
    Ja w #15 dałem tzw. "wędkę", zamiast porad np: "Sprawdź diody." :D
    Reasumując:
    Głowica jest ŹLE przestrojona :!:
    Obwody L/C p.cz (10,7MHz) są rozregulowane łącznie z L7/L8.

A to:
    PiotrekPL33 napisał:
    Naszczęscie kupiłem miernik częstotliwości.
    Przy braku wiedzy i umiejętności może doprowadzić do kolejnych, dziwacznych pytań. :cry:

EDIT:

PiotrekPL33 napisał:
    zastanawia mnie inna rzecz, uszkodzenie tunera nastąpiło podczas przestrajania
    :idea: