Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
FotowoltaikaFotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki piec wybrać, Vaillant ecotec Pure 226, Vaillant ecotec Pro, Buderus GB062

22 Cze 2018 09:16 3333 11
  • Poziom 4  
    Witam wszystkich.
    Otrzymałem 3 wyceny na zrobienie kotłowni. Nie mam pojęcia, który piec wybrać, bo mało informacji w internecie na ten temat.
    1. Vaillant ecotec Pure z zasobnikiem
    2. Vaillant ecotec Pro z zasobnikiem biawar 150l
    3. Buderus GB062 z zasobnikiem Buderus s100/5

Z mojej wiedzy wynika że Vaillanty mają wymiennik z nierdzewki a Buderus aluminiowo krzemowy. Tu właściwie moja wiedza się kończy. W internecie wyczytałem, że AlSI nie da się wyczyścić za dobrze, ale jest trwalszy, a z nierdzewki da się wyczyścić ale jest mniej trwały. Co wybrać? Niektóre posty były stare więc może coś się zmieniło w kwestii czyszczenia ALSI? Z drugiej strony ten piec buderusa to nowa konstrukcja więc nie wiadomo jak z awaryjnością. Oba serwisy mam obok siebie i nie wiem co będzie tańsze w eksploatacji. Oba kotły lepszych firm więc ceny części pewnie podobne więc jakie są różnice?
  • FotowoltaikaFotowoltaika
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Co do Vaillanta - to jeśli nie ma dużej różnicy w cenie to weź PRO.
    Bardziej intuicyjny wyświetlacz i "bebechy" jak w poprzednich PLUS-ach.
    Dodatkowo PRO ma moc od ~5,7kW, a PURE od 7,2kW.
    PRO powinien mieć jeszcze dwa zawory serwisowo-przyłączeniowe w komplecie, a PURE jest "goły".
    Najlepiej - w zależności ile możesz dołożyć - to z Vaillanta brać model PLUS - ma najszerszy zakres modulacji, np. VC 206/5-5 zaczyna moc do 4,2kW. Dodatkowo jak uda ci się kupić pakiet Vaillanta (kocioł PLUS + zasobnik VIH) to masz jeszcze tutaj w komplecie cały zestaw przyłączy kocioł-zasobnik, w PRO i PURE tego nie ma i trzeba doliczyć wszystkie kształtki hydrauliczne!

Buderusa nie znam.
  • Poziom 4  
    ls_77 napisał:
    Co do Vaillanta - to jeśli nie ma dużej różnicy w cenie to weź PRO.
    Bardziej intuicyjny wyświetlacz i "bebechy" jak w poprzednich PLUS-ach.
    Dodatkowo PRO ma moc od ~5,7kW, a PURE od 7,2kW.
    PRO powinien mieć jeszcze dwa zawory serwisowo-przyłączeniowe w komplecie, a PURE jest "goły".
    Najlepiej - w zależności ile możesz dołożyć - to z Vaillanta brać model PLUS - ma najszerszy zakres modulacji, np. VC 206/5-5 zaczyna moc do 4,2kW. Dodatkowo jak uda ci się kupić pakiet Vaillanta (kocioł PLUS + zasobnik VIH) to masz jeszcze tutaj w komplecie cały zestaw przyłączy kocioł-zasobnik, w PRO i PURE tego nie ma i trzeba doliczyć wszystkie kształtki hydrauliczne!

Buderusa nie znam.

Dziękuję za odpowiedź.
    A jak to jest z tymi wymiennikami? Czy to prawda że z nierdzewki wymiennik jest pewniejszy?
    Co do pieców Vaillant dziękuję za cenne wskazówki. Mój krąg zawęził się do dwóch wykonawców.
    Jeżeli chodzi o dopłatę to ciężko stwierdzić, bo pierwszy fachowiec był jak jeszcze miałem z żoną starą koncepcję pomieszczeń, a drugi był już po nowej koncepcji. Co się zmieniło? Ten co zaproponował piec ecotec pure, to policzył dwufunkcyjny i z podłogówką w 2 pomieszczeniach. Ten co zaproponował ecotec pro to jest opcja z zasobnikiem biawar i już z podłogówką w 3 pomieszczeniach, więc kosztowo to nie mogę tego porównać. 1 fachowiec 24 tys., drugi fachowiec 30 tys. ale różnica wynika z droższego pieca, zasobnika i jednej podłogówki więcej, chociaż fachowiec numer 1 robi w miedzi, a drugi w pexach bez łączeń.

Wspominasz o niższej mocy początkowej, ale czy w moim przypadku to ma znaczenie? Układ mieszany, 5 grzejników i 3 podłogówki, wszystko zasilane na niskiej temperaturze, dom dwu rodzinny podpiwniczony z 1900 roku bez ocieplenia,125m2, mieszkam na parterze, piwnica grzana, sąsiad nad głową grzeje, wysokość pomieszczeń 3,60m, okna nowe trzyszybowe. Fachowiec numer 2 mówił, że w takim domu nie ma co patrzeć na niską moc minimalną.

Do czego to służy? Robi mi to jakąś różnice?

Co do tych zestawów, dziękuję za radę, jest bardzo cenna.
    Muszę się zmieścić w kwocie 30 tys, rozważam ciągle czy piec jedno czy dwufunkcyjny, niby są 2 łazienki, ale dzieci mają rok i dwa lata wiec nikt nie korzysta z łazienek w tym samym czasie. Dopiero za kilka lat będzie to miało miejsce to może wtedy będzie zmiana pieca i wtedy zainwestować w jednofunkcujny z zasobnikiem?
  • FotowoltaikaFotowoltaika
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Witam,
    Najprostszym więc najtrwalszym rozwiązaniem jest zawsze kocioł jednofunkcyjny (najlepiej wiszący) z zasobnikiem "obok" Układ jest prosty, niezawodny, sam kocioł nie ma kontaktu z wodą użytkową co mocno zwiększa jego trwałość (łatwo znaleźć 20 letni kocioł 1 funk z zasobnikiem niż dwufunkcyjny w tym wieku) Zasobnik biawara (galmeta) jak będziesz pilnował anody posłuży kilkanaście lat, a nowy kosztuje ok 1500 zł. Nie wyrzucał kasy w 2-funk. dziś a za kilka lat czyli "jutro" wyrzucenie go i wstawienie jednofunkcyjnego (w starych kotłach można było łatwo przerobić 2 w 1-funkcyjny ale dziś to praktycznie niemożliwe).
    Pozdro
  • Poziom 4  
    Bardzo cenne informacje. A co do wymiennikóww piecu i materiału z jakiego są zrobione ktoś się wypowie? Co z cyrkulacją? Warto czy szkoda energii? Do łazienek mam około 5m a do kuchni jakieś 15m. Zastanawiam się czy do kuchni nie zrobić przepływowego podgrzewacza wody na prąd żeby taki kawał nie ciągnąć wody.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Jak kolega Szczecin62 pisał, ja też jestem zwolennikiem kotłów 1-funkcyjnych z zasobnikiem. Dużo większy komfort używania CWU, no i lepiej dla kotła.
    Jeśli chcesz cyrkulację CWU, to tylko do zasobnika - ewentualnie do kotła z wbudowanym zasobnikiem. Teraz instalacja cyrkulacji CWU jest "standardem". Jeśli teraz nie zrobisz, to później bez generalnego remontu się tego nie dołoży. Koszt samych rurek i kształtek jest znikomy. Można na początek nie zakłądać pompy cyrkulacji CWU, ale zawsze będziesz miał opcje: chcę cyrkulację - zakładam pompę, nie chcę - zamykam zawór. Nawet później przy odsprzedaży domu/mieszkania zawsze to dodatkowa zaleta.

Co do wymienników - to się za bardzo nie wypowiem. Mam do czynienia z nierdzewkami i jakoś nie narzekam na nie.
  • Poziom 4  
    Z tą cyrkulacją to zdaje sobie sprawę że to dobre rozwiązanie z punktu widzenia komfortu. Rozpatruje to tak samo jak zasobnik w kategoriach opłacalności. Zasobnik to dla mnie do tej pory lepszy komfort, ale wyższe koszty. To samo myślałem o cyrkulacji. Zasobnik + cyrkulacja to minimum 2 tys. w zakupie + straty energii, a potem jeszcze przeglady i wymiana anody i to tylko za cenę trochę lepszego komfortu. Teraz mam piec dwufunkcyjny Vaillanta i chodzi 10 lat, serwisowany co sezon. Korzysta z niego 7 osób dorosłych w dwóch mieszkaniach i ogrzewa 200m² mieszkania na 3 piętrach. Koszt pieca wyniósł 4 tys. i czasami tylko jak dwie rodziny się kąpią to ktoś musi odpuścić bo tylko dla jednego jest ciepła woda. To dlatego że są dwie rodziny. Teraz piec będzie na jedną rodzinę i nie będziemy kąpać się jednocześnie więc cały czas byłem znów za dwufunkcyjnym ale skoro padł argument że piec jednofunkcyjny więcej wytrzyma to jest to coś co do mnie przemawia. Szkoda że nikt nie ma wiedzy na temat wymiennika AlSi bo ten piec Buderusa wygląda nieźle a cena ta sama a i chyba Buderus daje więcej rzeczy w tej cenie. Moc minimalna 2 kw, pogodówka w tej cenie, sterowanie z telefonu bez dopłat bo moduł do tego już jest jednak boję się tego pieca. Nie wiem czy w kuchni nie lepiej zastosować przepływowego elektrycznego podgrzewacza wody bo to tylko do mycia rąk i owoców i warzyw i po co do tego cyrkulacja? Tak samo do mycia rąk w łazience. Najlepiej to baniak podpiąć tylko pod wannę i prysznic ale to znowu koszt po 400 zł za podgrzewacz. Mój tata mówi że da dużo myślę i zwariuje ale tak już mam i lubię mieć świadomość że nie wyrzucam pieniędzy w błoto. I czy ktoś mi powie też co to znaczy że piec ma lepszą automatykę? Po co to jest bo często to słyszę że wybierz ten lub tamten model pieca bo ma lepszą automatykę.
  • Poziom 21  
    Tez jestem na takim etapie.
    Zdecydowałem się na ACV. Podobno obecnie najtrwalsze co może być.
    Reszta to tylko marka została a bebechy te same.
    Zobaczymy jak będzie zamontowany.
    Poszukaj bo było kilka tematów na forum o ACV.
  • Poziom 4  
    Mark'o napisał:
    Tez jestem na takim etapie.
    Zdecydowałem się na ACV. Podobno obecnie najtrwalsze co może być.
    Reszta to tylko marka została a bebechy te same.
    Zobaczymy jak będzie zamontowany.
    Poszukaj bo było kilka tematów na forum o ACV.

Też czytałem że to niezłe kotły w stosunku jakość/cena, tak samo jak immergas. Problem polega na tym że każdy fachowiec poleca markę kotła w którym czuje się dobrze czyli zazwyczaj 1 lub 2 firmy, bo z tego się szkolą. Było u mnie 3 fachowców i każdy zadał pytanie czy mam jakiś piec upatrzony. Kiedy mówiłem o immergasie to każdy i tak do wyceny dawał swój. Wiadomo chodzi też o późniejszy serwis i o uprawnienia do pierwszego uruchomienia. Musiałbym chyba iść do immergasa w swoim mieście i od nich brać piec z instalacją, ale skąd ja wiem jak oni robią? Miałem 3 fachowców z polecenia i wiem że dobrze robią więc zdecydowałem się na jednego z nich i będę miał Vaillanta. Też dobry wybór ale można było taniej. Dobry fachowiec teraz, który jeszcze ma termin wolny to skarb dlatego poszedłem na taki kompromis.
  • Poziom 21  
    gutozaur napisał:
    Miałem 3 fachowców z polecenia i wiem że dobrze robią więc zdecydowałem się na jednego z nich i będę miał Vaillanta.

Ale ja też mam podobnie tylko powiedziałem, że ma być ACV i koniec. Też mi chciał wcisnąć co innego (ditricha bo z takim serwisantem współpracuje). Ale ja mu powiedziałem, ze robi kotłownie a kocioł wiesza serwisant od kotła.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Zamiast kotła GB062 poleciłbym GB072. Wymiennik jest ten sam, Aluminiowo-krzemowy ale znacząco różni się automatyką. Pełne sterowanie pogodowe i kocioł ma dodatkowe wyjścia na pompy, np. do rozdzielacza, pompa cyrkulacyjna. Całą obsługa automatyki wszystko z jednego sterownika RC300-RC310.
    Jeżeli chodzi o lepszą automatykę w kotle, bardziej intuicyjna, łatwiejsza w obsłudze, możliwość jej rozbudowy o moduły (mieszacze, solarne, internetowe)
    Jeżeli chodzi o dostępne moce kotła to 14/20/24kW
    Zdecydowanie Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem "obok"

Jeżeli porównamy wymiennik z nierdzewki a aluminiowy,różni się znacząco. Jeżeli jest stara instalacja zalecałbym dobrze ją przepłukać, ponieważ wymiennik działa jak odmulacz, Przez wymiennik znacząco spada przepływ, woda hamuje i jeżeli porwała coś z instalacji rdzę lub inny syf osiada w wymienniku, dodać do tego palnik, mały przepływ wody i robi się dziurka którą ciężko pospawać i koszta lecą.
    Wymiennik alu-krzem buderusa ma znacznie większe przestrzenie przepływania wody.
  • Poziom 4  
    No już zdecydowałem się na Vaillanta. Głównie ze względu na materiał wymiennika. Dodatkowo ten fachowiec robił mi Vaillanta dwufunkcyjnego 10 lat temu i śmiga na 7 osób i 200m2 ogrzewania. Dodatkowo cena była identyczna jak w Buderus gb062 więc przez to zadecydował wymiennik. Co ciekawe fachowiec w Buderus liczył na pexach i jak zapytałem ile drożej w miedzi to powiedział że 30%. Z kolei od Vaillanta robi w miedzi i jak zapytałem ile w pexach to powiedział 10% więcej. To najlepszy dowód na to że każdy fachowiec robi w tym w czym czuje się dobrze. Ciężko znaleźć kogoś kto ogarnie wszystko co chce klient ale tez trudno znać się na wszystkich piecach.