Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulator obrotów silnika DC 12V na LM317

t8mi 23 Aug 2005 22:27 3666 2
    t8mi
    Level 11  
    Poszukuję schematu regulatora obrotów silnika DC 12V prąd ok 4A. Myślałem o zastosowaniu układu LM317 który sterował by tranzystorem, lub tyrystorem mocy, ale jak to dokładnie posklejać??
    petione
    Level 17  
    No mozna i by to zrobic na LM i po przez tranzystor sterowac ale to sie bedzie strasnie grzalo, radiator bedzie mial duze wymiary. Ja bym to zrobil inaczej a mianowicie zastosowal np 555 i tranzystor w roli klucza. Sprawnosc takiego ukladu to chyba 90% wiec sie grzac nie bedzie, tranzystor bedzie mniejszy a wiec i caly uklad bedzie mial male rozmiary. Uklad jest bardzo prosty gdyz zmieniajac wartosc jednego rezystora bedziesz mogl regulowac wsp wypelnienia a tym samym wartosc srednia pradu. Trzeba tylko odpowiednia dobrac pojemnosc i rezystancje tak aby uzyskac jak najwiekszy zakres zmian wypelnienia/czestotliwosci a tym samym ostatecznie obrotow.
    Pozdrawiam
    mariomad
    Level 12  
    Witam
    Taki regulator mozna kupic w sklepie z częsciami samochodowymi ,regulator taki przechodzi do Poloneza Caro i reguluje płynnie obrotami silnika dmuchawy.