Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung UE40F5500 - naprawa podświetlenia matrycy.

23 Cze 2018 15:46 3327 4
  • Poziom 15  
    Dzień dobry.
    W moim 4 letnim telewizorze zepsuło się podświetlenie matrycy - jest podświetlana jedynie dolna połowa ekranu. Telewizor rozkręciłem i zauważyłem, że za pooświetlanie odpowiadają dwa układy, jeden podświetla górną, drugi dolną cześć telewizora. Z telewizora do podświetlenia idzie w sumie pięć par przewodów, cztery pary oznaczone cyframi 1-4(po prostu zasilanie) piąta para oznaczona IF (nie wiem za co odpowiada). Zamieniłem więc z sobą piny odpowiedzialne za podświetlanie tych części i dalej podświetlała jedynie dolna cześć (zatem uszkodzona jest nie część zasilająca a samo podświetlenie). Następnie rozkręciłem matrycę i dogrzebałem się do podświetlenia, dolna część składa się z czterech a górna z trzech linijek diodowych (pytanie jakim cudem po zamianie zasilania układ nadal pracował? więcej linijek diodowych oznacza większy prąd i większe napięcie). Na jednej linijce jest spalona jedna z diod(bo to chyba są diody, te czarne i małe a nie ledowe) zamieszczonych na obrazku. Nie mogę zdjąć tej linijki i odłączyć tego niebieskiego złącza, może ktoś poradzi jak to zrobić?
    Jak są połączone te wszystkie diody? Aby układ działał muszę go obciążyć takim samym obciążeniem? Nie mogę np. zrezygnować z jednej z linijki diod? Czy sprawdzając miernikiem te diody led, to powinny one lekko świecić tak jak te mniejsze?
    Proszę o sugestie i pomoc w sprawie naprawy.
    Samsung UE40F5500 - naprawa podświetlenia matrycy.IMG_201806...151818.jpg Download (1.65 MB)
  • Poziom 35  
    miszaa88 napisał:
    Nie mogę zdjąć tej linijki i odłączyć tego niebieskiego złącza, może ktoś poradzi jak to zrobić?

Szybko :-)
    Naciskasz dwie blaszki i tyle.
  • Poziom 15  
    Już wyjąłem:).
    Wydaje mi się że każda linijka jest zasilana takim samym napięciem, po wyjęciu uszkodzonej linijki układ nie działa, dlaczego? Pobiera zbyt mały prąd?
  • Poziom 35  
    miszaa88 napisał:
    po wyjęciu uszkodzonej linijki układ nie działa

Jaki uklad i dlaczego uwazasz ze powinien dzialac?
    Musisz duuuzo poczytac o podswietleniu led, a tematow sa setki.
  • Poziom 15  
    Nie wiem jak to się robi w praktyce ale wiem jak działa dioda.
    Dolna i górna część są zasilane oddzielnie. Myślałem że sterownik działa prądowo, tj. stara się utrzymać prąd diod na określonym poziomie. Jednak po zamianie zasilania, tj. podpięciu zasilania górnych diod pod dolne i odwrotnie, dolne nadal świeciły, pomimo że na dolne są cztery a na górze trzy linijki diod. Zatem zwyczajne zasilanie prądowe w tym przypadku odpada. Myślałem że diody może są zasilanie napięciowi (co wydawałoby się dziwne z racji na wpływ temperatury na charakterystykę diody) i w takim przypadku nawet po wyjęciu linijki diod powinny świecić pozostałe.
    Ale to w tym przypadku jak mniemam nie jest istotne, wymienię linijkę i tyle.