Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DIORA WS 4421 / Sherwood R925R - Brak basu na jednym kanale

adamesce 23 Cze 2018 16:51 108 2
 • #1 23 Cze 2018 16:51
  adamesce
  Poziom 13  

  Witam.
  Kolumny które mam do DIORA ZGC 120-8-903 czyli 120 RMS w zamkniętej obudowie. Wcześniej napędzał je wzmaczniacz Diora WS4421. W pewnym momencie jedno kolumna (lewa) straciła całkiem bass. Podmieniłem kabel sygnałowy (lewy z prawym) - bez zmian, podmieniłem kable przy wzmaczniaczu lewy z prawym i lewy kanał wzmacniacza nie posiada basu. Postanowiłem zmienić w ten sposób wzmaczniacz i kupiłem potężnego Sherwooda R920 RDS (pobór z sieci do 800W). Sherwood działał prawidłowo przed kupnem. Podłaczyłem do siebie do kolumn. Nie patrząć która lewa a która prawa, tylko sprawdzenie. Okazuje się że znów zniknął bas na lewym kanale. Ta sama akcja od początku, kable podmieniłem i sygnał i głośnikowe. Bez zmian.
  Dodam tylko że po podmianach nic nie stało się z prawym kanałem. Działa prawidłowo więc wykluczam okablowanie (które też wymieniłem). Nie wiem gdzie szukać problemu. Czy możliwe że któraś z kolumn ma uszkodzoną zwronicę i wywala kanał, lecz czemu drugiego by nie ruszała).
  Chciałem Diorę sprzedać jako uszkodzoną ale może się okazać że przyczyna ktwo gdzie indziej.
  Lutownice umiem obsłużyć, posiadam tylko multimetr, elementy elektroniczne i ich odróżnienie i odczytanie parametrów nie stanowi dla mnie problemu - skończyłem elektronika - ale praktyki zero. Więć jeśli mogę coś spóbować diagnozować to napewno to chciałbym spóbować.

  0 2
 • #2 23 Cze 2018 16:59
  krzysiozak
  Poziom 35  

  Umiesz tym multimetrem wykryć zamknięty obwód elektryczny, i odróżnić po rezystancji od zwarcia, szukaj w tym kierunku.
  Zobacz czym różni się kolumna lewa od prawej pod względem elektrycznym i wyciągnij wnioski.

  0
 • #3 23 Cze 2018 17:17
  Gaguspan
  Poziom 23  

  Z tego co napisałeś, można wywnioskować, że masz uszkodzoną kolumnę a ściślej głośnik basowy. Sprawdź za pomocą miernika jaka jest oporność oraz czy nie jest zatarty. Możesz sprawdzić także kanały podłączając sprawną kolumnę. Druga niech będzie odłączona. Wten sposób będziesz wiedział czy problem tkwi w kolumnie.
  Jeśli tak to pozostaje sprawdzić zwrotnicę, podstawić głośnik basowy.

  0