Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

długość kabli konwerter - switch

crocos 23 Aug 2005 22:45 3840 10
  • #1
    crocos
    Level 11  
    witam
    Mam pytanie: czy koncentryk o długości 15 m pomiędzy konwerterem a multiswitchem nie będzie za długi? Chcę zamontować switch piętro niżej bo na strychu latem panuje ~40 stopni i więcej i boje się, że wpłynie to negatywnie na sprzęt. Jaka jest właściwie dopuszczalna temperatura otocznenia dla pracującego switcha? Nie wiem własciwie jeszcze czy zastosuje multiswitch czy jakieś przełączniki...
  • #2
    waldiber_1
    Level 11  
    Częstotliwość sygnału wychodzącego z konwertera to 950 do 2150 MHz więc należy się liczyć ze sporym spadkiem sygnału na długości 15 m. Z doświadczenia wiem, że w tym przypadku należy zwrócić uwagę na jakość zastosowanego przewodu, konwertera, multiswitcha oraz zastosować możliwie największą czaszę np 110cm. Życze powodzenia w instalacji i pozdrawiam.
  • #3
    gregorio27
    Level 31  
    Przy dobrej jakości kabla nie ma problemu z 15 metrami. Ja mam zamontowaną antenę ofsetową 65cm, dobry konwenter i kabel długości 60m. nie zauważam znaczącego spadku sygnału. Jeśli mogę polecić kabel to bardzo dobre parametry ma kabelek produkowany w Czechowickiej fabryce kabli. Gruby rdzeń, polietylenową izolację i miedziany oplot i dodatkowo cynowaną folię na oplocie i tani 78gr/m. Standartowy do montażu instalacji TV. Duże straty sygnału są na zachwalanych przez sprzedawców "specjalnych" kablach do satki zwłaszcza niemieckich z aluminiową folią na "rzadkim" oplocie i piankowym rdzeniem 10-15 m to maks. długośc takiego kabla.
    A co do multiswitha?? 40st C nie zaszkodzi mu. Zresztą muszą one być z założenia odporne na warunki atmosferyczne.
  • #4
    kasprzyk
    Electrician specialist
    Witam

    15 metrów to niewiele, spokojnie możesz tak zrobić (przy czaszy 80,90cm) - przewód musisz zastosować "dobry" - zwróć uwagę na średnicę żyły, oplot (gęsty) i piankę cena około 1,5zł za metr

    Każde urządzenia powinno mieć opisane zakres temperatur pracy - 40stopni to dużo i mało - sprawdź w specyfikacjach.

    Pzdr
  • #5
    waldiber_1
    Level 11  
    Tutaj koledzy chyba nie zauważyli, że mowa jest o multiswitchu a nie pojedyńczym połączeniem konwerter-tuner. Tego typu instalacji załozyłem wiele i to co pisze wynika z mojego doświadczenia. Pozdrawiam.
  • #6
    crocos
    Level 11  
    Dzięki wszystkim za informacje i porady!
    Zdecydowałem się postawić sprzęt na strychu w szafce przy maszcie antenowym więc kable będą miały ok 2~2,5 metra. Za tym będzie majprawdopodobniej multiswitch no i reszta instalacji. Długość kabli za switchem ma chyba mniejsze znaczenie bo on chyba wzmacnia sygnał? A co jeżeli założyłbym przełączniki?
  • #7
    MIREK54
    Level 26  
    Widzę że kolega chce napisać pracę dyplomową na temat instalacji SAT.Jak wszędzie jest tutaj bardzo dużo różnego rodzaju zagadnień technicznych i dlatego uważam że instalacje najprostsze są najpewniejsze.Przy ilości tunerów do 8 szt to wystarczy jeden konwerter który umożliwi niezależną pracę wszystkich tunerów , jednocześnie instalacja jest prosta zawsze można ją dostosować do nowych potrzeb , nie ma problemów z konfiguracją sprzetu przez użytkownika a najważniejsze jest to że o wiele mniej kosztuje niż przy wykorzystaniu
    multiswitchów!!!!!Uważam że teraz nastała era przełączników a multiswitche pozostają niezastąpione dla dużych instalacji SAT i gdzie jest zapewniona fachowa opieka.
    Przykładowa instalacja dla 4 tunerów: http://www.dipol.com.pl/sklep/r85248.htm i mamy różnicę od 100zł wzwyż i ile mniej kłopotów z klientem.
  • #8
    waldiber_1
    Level 11  
    Link, którego kolega wskazał przedstawia jedynie sumator telewizji naziemnej z satelitarna na cztery gniazda. Urządzenie to nie ma nic wspólnego z jakim kolwiek przełącznikiem czy multiprzełącznikiem. Widze, że kolega nie zna zasady działania multiswitcha. Pozdrawiam.
  • #9
    samja
    Level 19  
    Zgadzam się w pełni z kolegą waldiber_1. Sumator ten jest sens stosować w instalacji na jedną satelitę. Przy "zezie" Hotbird/Astra (który jest w tej chwili standardem) przestaje to być jak pisze mirek54 "najprostsza instalacja"-czymś trzeba przełączać konwertery. Druga sprawa to poruszony aspekt ekonomiczny-widać że kolega mirek54 nie montuje układów na multiswitchach, bo nie zna cen (albo zaopatruje się w supermarkecie). Przeciętny koszt multiswitcha 9/4 to ~380zł, natomiast 9/8 to ~550zł. Koszt dobrej klasy konwertera Quatrro do multiswitcha to ~110zł, podczas gdy na Quad z tej samej firmy trzeba wydać ~190zł (Octo to już ~350zł),.dobrej klasy przełącznik DiseqC o bardzo dużej separacji wejść a wymagany przy konwerterach Quad i Octo to ~50zł. I druga sprawa: najbardziej awaryjną częścią zestawu jest to co na zewnątrz budynku czyli konwerter, więc po gwarancji w razie awarii lepiej wydać 110 a niżeli 190zł. Gdy przeliczy się koszt instalacji z sumatorami, przełącznikami, konwerterami typu Quad czy Octo, to różnica wychodzi parudziesięciu złotych a to nie tak wiele. Stopień komplikacji instalacji dla kogoś kto robi to pierwszy raz też ma kluczowe znaczenie a w przypadku instalacji z multiswitchem jest o wiele mniejszy. Nie rozumiem stwierdzenia: "problem z konfiguracją sprzętu przez użytkownika". O jaką konfigurację chodzi? Jeżeli np. o ustawienie sygnału DiseqC w tunerze to trzeba to zrobić w obu przypadkach, jeżeli natomiast chodzi o możliwość rozbudowy instalacji o kolejne satelity, to nie ma problemu przy zastosowaniu multiswitchy modułowych. Owszem, są droższe, ale konwerter do nich w dalszym ciągu kosztuje 110zł:D i dokładasz tylko "klocek" bez całej masy niepotrzebnych połączeń http://www.dipol.com.pl/sklep/r72144.htm.
    Pozdrawiam.
    P.S. A wybór i tak należy do inwestora-czy profesjonalna instalacja, czy "pajęczyna" w której i tak się w razie czego pogubi.
  • #10
    MIREK54
    Level 26  
    Oczywiście że link był podany do sumatora jako przykładu najtańszej instalacji SAT+TER dla 4 tunerów (1/2 kosztu instalacji na multiswitchu 5/4).W sytuacji A+HB (co jest rzeczywiście standartem ale nie dla CYFRY+ i P2C gdzie większość tunerów z softem "jedynie słusznym-05.02" nie ma przełącznika DiSEqC) stosuję rozwiązanie na 2 przełącznikach (i to traktuję jako erę przełączników)http://www.dipol.com.pl/sklep/r852505.htm co stanowi prawie 1/3 kosztu instalacji na multiswitchu 9/4 i jeszcze jedno wolę własnoręcznie wykonać porządną "pajęczynę" i wziąść za to uczciwie pieniądze niż dać zarobić producentowi i sprzedawcy.W sytuacji awarii multiswitcha nie ma możliwości zapewnić klientowi awaryjnie odbioru SAT.Oczywiście w sytuacji awarii konwertera koszt jego będzie wyższy, alekiedy to nastąpi?Konfiguracja tunerów rzeczywiście będzie taka sama.Na koniec życzę wszystkim instalatorom aby mieli tylko takich klientów którzy godzą się na montowanie multiswitchów (A+HB) nawiasem mówiąc instalację na multiswitchu zamontuje nawet kowal na wsi! A w kwesti cen nie będę się powtarzał podam tylko link http://www.dipol.com.pl/02.htm i zaznaczę że na ALLEGRO kupuje jeszcze taniej.
  • #11
    crocos
    Level 11  
    Sprawa rozwiązana nastęująco: czasza 90 + dwa quady + 4x disecq + 3 tunery(narazie) + splitter + cyfra = wszystko działa jak należy + żadnych problemów ;) Sygnał w zależności od kanału 60 do 99% (antena ustawiana na oko). Kable w ścianach mają od 20 do 30 metrów, na końcach gniazda RTV SAT. Do ustawiania anteny wyniosłem nawet TV na strych (!) ale nie zauważyłem różnicy poziomu sygnału przy konwerterze wpiętym prawie od razu do tunka i potem poprzez całą instalację. Chodzi po prostu tak samo dobrze. Odbiór idealny, dotychcas były ze dwie zwiechy splittera ale ten akurat sam się resetuje i zaraz wszystko działa dalej. Jedyna wada to długie przełączanie kanałów - wina splittera chyba bo bez niego chodzi szybciej. Dzięki wszystkim za pomoc!

    Ps. W razie pytań w tym temacie służę pomocą!