Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Układ migający lampami LED 12V 50W naprzemiennie - schemat 12V

Paziu. 18 Paź 2018 19:10 1410 47
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • #35
  HD-VIDEO
  Poziom 40  
  Sch #24, częstotliwość przełączania 1,51Hz
 • #37
  kj1
  Specjalista elektryk
  Paziu. napisał:
  Mam jeszcze jedno pytanie jak zmierzyć czy obliczyć z jaką częstotliwością migają diody. Głównie chodzi mi o Herce

  Żeby zmierzyć trzeba użyć odpowiedniego przyrządu - miernika częstotliwości. Można go użyć biorąc sygnał bezpośrednio z układu, lub za pośrednictwem przetwornika opartego o element światłoczuły. Można wykorzystać odpowiedni program na komputer lub komórkę.
 • #38
  HD-VIDEO
  Poziom 40  
  Paziu. napisał:
  Ale tam masz regulację częstotliwości przecież.


  Gdzie masz regulację częstotliwości na sch #24

  Trzeba pisać dokładnie o co chodzi, o jaki schemat
 • #39
  wójtaszek
  Poziom 23  
  Paziu. napisał:
  Mogę słóżyć pomocą z dziedziny elektryki elektro energetyki i energii odnawialnej. Oraz systemów zabezpieczeń.


  Widzę tu opracowywanie komercyjnego produktu przy współudziale specjalistów bez posiadania odpowiedniej wiedzy. A potem panowie dziwimy się, że na rynku mamy zastój, marne płace, brak zleceń.

  Kolego autorze powtórzę jeszcze raz, tym razem w tym wątku:
  -należy zacząć od początku ,czyli wiedzy teoretycznej, prostych układów edukacyjnych.
  Bazując nawet na wiedzy i doświadczeniu innych musisz posiadać minimum wiedzy i praktyki.

  Obecnie w systemach sygnalizacji pożaru i włamania, drogowych urządzeniach sygnalizacji częstotliwość błysków ustala się w programie małej jednoukładówki ( procesora) i nie trzeba jej mierzyć. Co więcej uzyskuje się stabilność długoterminową w warunkach środowiskowych -40C - + 70C (tak tyle co najmniej trzeba założyć dla urządzenia pracującego na zewnątrz w środowisku).

  Inną kwestią jest możliwość zaprezentowanych przez ciebie struktur do pracy stroboskopowej przy pełnej mocy. Jak praktycznie sprawdzisz i wykonasz układ przekonasz się o ich awaryjności przy takiej pracy.
  Do tego typu pracy wykorzystujemy dedykowane struktury LED lub pojedyncze diody LED.
  Ostatecznie COB, ale z odpowiednim sterowaniem (płynne narastanie prądu) nie do zrealizowania na prostym multiwibratorze.
 • #42
  _jta_
  Specjalista elektronik
  Na schemacie z #24 nie widzę żadnego potencjometru - jaki układ masz na myśli?

  Poza tym, jeśli używasz kondensatorów elektrolitycznych w układzie odmierzającym czas, to: (1) wynik jest mało przewidywalny, bo te kondensatory mogą mieć duży rozrzut pojemności; i (2) na skutek starzenia się zmieniają one pojemność, i powoduje to zmianę generowanej częstotliwości migania.

  Jeśli częstotliwość ma być bardzo stabilna (np. w granicach 0.01%), należałoby użyć CD4060 i kwarcu (z kwarcem "zegarkowym" 32768 Hz uzyskasz np. 2Hz, 4Hz i 8Hz na jego wyjściach O14, O13, O12), przy nieco mniejszych wymaganiach (np. stabilność w granicach 1%) CD4060 i układu RC.
 • #44
  _jta_
  Specjalista elektronik
  Ano jest - ale to nie jest dokładnie ten układ, co na #24. Ani układ z MOSFET-ami. Ani taki, w którym łatwo można spowolnić narastanie prądu LED-ów (żeby to było np. 0.1 sekundy) - można dodać kondensatory, np. między kolektorami, a bazami tranzystorów mocy... ale to musiałyby być po kilka tysięcy uF, a oprócz spowolnienia dawałyby jeszcze opóźnienie - może lepiej oporniki w ich emiterach (np. po 0R1) i od tych oporników kondensatory do baz tranzystorów sterujących?

  Chyba przy okazji podpowiedziałem wójtaszkowi, jak się robi to, co jego zdaniem z #39 jest nie do zrealizowania. ;)
 • #45
  wójtaszek
  Poziom 23  
  Niestety to nadal tylko teoretyzowanie nie przydatne do sterowania strukturami COB. Probrelm jest sposobie realizacji struktury , która to sama zawiera odpowiednie układy sterujące pracujące z odpowiednim algorytmem. To już nie kilka LED-ów i rezystorów jak się niektórym wydaje. Powtórzę do pracy stroboskopowej producenci polecają dedykowane struktury LED.
 • #47
  HD-VIDEO
  Poziom 40  
  Zwykłe COB to struktury diod LED w połączeniu szeregowo/równoległym a dodatkowo niektórzy producenci LED COB dodają zabezpieczenia przed ESD i nic tam więcej nie ma, jakieś tam "odpowiednie układy sterujące pracujące z odpowiednim algorytmem".

  Co innego COB zasilane prosto z 230V.