Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Amplituner Grundig R2000 - uszkodzona prawa końcówka mocy, L - sprawna

23 Cze 2018 21:57 912 3
  • Poziom 24  
    Witam, amplituner Grundig R2000 - wersja srebrna - został uratowany od niechybnej" śmierci". Jako, że należy do kolekcji "VINTAGE" zabrałem go z punktu zbiórki elektrozłomu. Był w opłakanym stanie. Uszkodzony prawy kanał - po włączeniu "pali" się rezystor R553 43 Ω, brak podświetlenia skali, lekko uszkodzony przełącznik MONITOR, ogólnie zaniedbany. Po ogólnym czyszczeniu wymieniłem dwie żarówki od skali na samochodowe W1,2W zielone (takie uprzednio były);naprawiłem uszkodzony w/w przełącznik, wymieniłem uszkodzony rezystor. Zlokalizowałem uszkodzone tranzystory, były zwarte: T514 BDV65, T515 BDV64, T509 MPSA05 (za MPSA05 wstawiłem BC627). Uruchomiłem amplituner przez żarówkę 60W (bez obciążenia) i stwierdziłem smażenie się rezystora R543 120Ω. Okazało się, że T509 jest nieodpowiedni. Zamiast BC627 włożyłem 2SC2235 i wzmacniacz (a dokładnie prawy (R) kanał) "ożył" i wszystko zaczęło działać! Pozostało do zrobienia ustawienie prądu spoczynkowego kanału (L) i odłączenie żarówki.
    Amplituner Grundig R2000 - uszkodzona prawa końcówka mocy, L - sprawnaAmplituner Grundig R2000 - uszkodzona prawa końcówka mocy, L - sprawnaAmplituner Grundig R2000 - uszkodzona prawa końcówka mocy, L - sprawnaAmplituner Grundig R2000 - uszkodzona prawa końcówka mocy, L - sprawnaAmplituner Grundig R2000 - uszkodzona prawa końcówka mocy, L - sprawna
    Załączam schemat końcówki mocy, instrukcję serwisową oraz 4-zdjęcia "naprawionego" Amplitunera GRUNDIG R 2000.
    Pozdrawiam darek-s.

Moderowany przez Mirek Z.:

Fatalną pisownię postu poprawiłem, nie mogąc doczekać się skutecznego poprawienia przez autora. Następnym razem będzie np. ostrzeżenie.

Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 35  
    Witam.

Oczywiście w pierwszej kolejności ustwaiłeś prądy spoczynkowe i sprawdzałeś w punktach napięcie ?
  • Poziom 42  
    darek-stasiak napisał:
    i stwierdziłem smażenie się rezystora R543/120Ω

T509 sprawny?
  • Poziom 24  
    Podziękowanie dla SławkaKedra-jego uwaga zasugerowała mi,aby sprawdzić dokładnie parametry włożnego (T509--BC629;były za niskie względem oryginału,więc był nieodpowiedni. Zamiast BC627 włożyłem 2SC2235 i wzmacniacz (a dokładnie prawy (R) kanał) "ożył" i wszystko zaczęło działać!