Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nikon D3200 - Dlaczego takie słabe zdjęcia?

Lex17 24 Cze 2018 02:53 675 19
  • #1 24 Cze 2018 02:53
    Lex17
    Poziom 9  

Dosyć mi wstyd no ale opowiem szczerze ;) Już dość dawno kupiłem Nikona D3200 z obiektywem Tamron AF18-200mm, bo zamierzałem ostro uczyć się fotografii... a wyszło jak zwykle ;) czasu nie znalazłem do dziś i robię zdjęcia na automacie... i wychodzą kiepskie - kiepska ostrość, kiepska jakość. Ja rozumiem, że od trybu automatycznego cudów nie mogę wymagać ale żeby aż tak źle? Wydawało mi się, że wcześniej widziałem w wykonaniu również amatorów o wiele ładniejsze zdjęcia tym zestawem, a ja szczerze mówiąc ładniejsze zdjęcia robię moją komórką...
    Oczywiście dopuszczam myśl, że to ze mną jest aż tak źle ;) a ponieważ czasu może nigdy nie znajdę, noszę się z zamiarem sprzedaży tego i kupienia czegoś (czegokolwiek) co robi możliwie najładniejsze zdjęcia na automacie ale chcąc odsprzedać ten sprzęt chciałbym mieć pewność, że z nim jest wszystko w porządku - a tak naprawdę to nie wiem, bo kupiłem z drugiej ręki (chociaż prawie nowy - faktycznie taki był, ale kto wie czy np. nie doznał jakiegoś wypadku). Czy ktoś mógł by mi pomóc to jakoś sprawdzić? trafiłem na jakiś stary temat gdzie ktoś zdiagnozował usterkę po zdjęciu ale nie wiem... da się?

0 19
  • #2 24 Cze 2018 17:30
    marcode
    Poziom 24  

Żeby coś napisać więcej to trzeba widzieć te zdjęcia, czy znasz podstawy czyli zależności między czasem migawki, przysłoną obiektywu, a czułością iso, do tego czy wiesz co to jest głębia ostrości i jak nad tym panować ?
    Druga sprawa, masz chyba najgorszy z możliwych obiektywów, dziwi mnie że ludzie marnują pieniądze na takie potworki, masz w nikonie przecież świetne obiektywy w zestawach jak np 18-105VR.
    Mogę ci doradzić spróbowanie sił z jasnym obiektywem jak np 1.8/35mm lub 1.8/50mm oba w wersji G i do tego podszkolenie sie żeby zacząć robić zdjęcia na początek w trybie A i S.

0
  • #3 24 Cze 2018 18:45
    Lex17
    Poziom 9  

marcode napisał:
    Żeby coś napisać więcej to trzeba widzieć te zdjęcia

mogę pokazać...

marcode napisał:
    czy znasz (...)

Nie znam ;) tak jak napisałem - miałem wielkie plany ale nie wyszło no i nie wiem - wszystkiego człowiek nie da rady ogarnąć (a jestem aktywniejszy w innych dziedzinach niż fotografia).

marcode napisał:
    Druga sprawa, masz chyba najgorszy z możliwych obiektywów, dziwi mnie że ludzie marnują pieniądze na takie potworki, masz w nikonie przecież świetne obiektywy w zestawach jak np 18-105VR.

A widzisz, to ja przed zakupem słyszałem zupełnie inne opinie - że właśnie najlepiej Tamron...

marcode napisał:
    Mogę ci doradzić spróbowanie sił z jasnym obiektywem jak np 1.8/35mm lub 1.8/50mm oba w wersji G i do tego podszkolenie sie żeby zacząć robić zdjęcia na początek w trybie A i S.

Hmm, czyli zmienić obiektyw radzisz? No jest to jakiś pomysł (zamiast zakupu innego aparatu)...

0
  • #4 24 Cze 2018 19:37
    marcode
    Poziom 24  

Aparat nic ci nie da, musisz nauczyć się używać skutecznie to co ci daje, zrozum co jest odpowiedzialne za ekspozycje i wspieraj sie trybami półautomatycznymi głównie A ale też S i P.
    Ten tamron to wkręcanie przez sprzedawcę, praw fizyki nie da się oszukać i tak uniwersalna ogniskowa daje mizerne efekty.
    Tak jak napisałem nikkor 18-105VR jako tani uniwersalny obiektyw daje świetne efekty, jak masz więcej kasy i fotografia cie wkręca to kupujesz stałki albo zamieniasz obiektyw na np Sigme 17-50 2.8 itd, wbij na forum nikoniarze.pl

0
  • #5 24 Cze 2018 21:18
    Gagatek77
    Poziom 14  

Lex17 napisał:
    Dosyć mi wstyd no ale opowiem szczerze ;) Już dość dawno kupiłem Nikona D3200 z obiektywem Tamron AF18-200mm, bo zamierzałem ostro uczyć się fotografii... a wyszło jak zwykle ;) czasu nie znalazłem do dziś i robię zdjęcia na automacie... i wychodzą kiepskie - kiepska ostrość, kiepska jakość. Ja rozumiem, że od trybu automatycznego cudów nie mogę wymagać ale żeby aż tak źle? Wydawało mi się, że wcześniej widziałem w wykonaniu również amatorów o wiele ładniejsze zdjęcia tym zestawem, a ja szczerze mówiąc ładniejsze zdjęcia robię moją komórką...
    Oczywiście dopuszczam myśl, że to ze mną jest aż tak źle ;) a ponieważ czasu może nigdy nie znajdę, noszę się z zamiarem sprzedaży tego i kupienia czegoś (czegokolwiek) co robi możliwie najładniejsze zdjęcia na automacie ale chcąc odsprzedać ten sprzęt chciałbym mieć pewność, że z nim jest wszystko w porządku - a tak naprawdę to nie wiem, bo kupiłem z drugiej ręki (chociaż prawie nowy - faktycznie taki był, ale kto wie czy np. nie doznał jakiegoś wypadku). Czy ktoś mógł by mi pomóc to jakoś sprawdzić? trafiłem na jakiś stary temat gdzie ktoś zdiagnozował usterkę po zdjęciu ale nie wiem... da się?

Wstaw zdjęcia i podaj z jakimi parametrami sa zrobione, kazde zdjęcie ma te parametry we właściwosciach. Wtedy bedzie mozna powiedzieć cos wiecej.

0
  • #6 24 Cze 2018 22:26
    alekt77
    Poziom 26  

Kolego pokaż najpierw przynajmniej kilka swoich zdjęć i napisz jakie masz do nich zastrzeżenia.
    Zanim zaczniesz rozglądać się za nowym obiektywem spróbuj może pożyczyć od kogoś obiektyw do swego aparatu i sprawdź jakość zdjęć wykonanych tym obiektywem.

Lex17 napisał:
    kupiłem z drugiej ręki (chociaż prawie nowy - faktycznie taki był, ale kto wie czy np. nie doznał jakiegoś wypadku).

Może to nie wina obiektywu ale body.

0
  • #7 25 Cze 2018 11:15
    kulek855
    Poziom 11  

Lex17 napisał:

Słaby fotograf zrobi słabe zdjęcie - myślę, że właśnie tu leży problem. Być może za dużo oczekujesz od swojego zestawu?

0
  • #8 25 Cze 2018 11:59
    Gagatek77
    Poziom 14  

Ja powtórzę jeszcze raz, od czego powinniśmy zacząć dyskusję:
    Wstaw zdjęcia i podaj z jakimi parametrami są zrobione, każde zdjęcie ma te parametry we właściwościach. Wtedy będzie można powiedzieć cos więcej.

0
  • #9 25 Cze 2018 12:36
    Jawi_P
    Poziom 33  

marcode napisał:
    Żeby coś napisać więcej to trzeba widzieć te zdjęcia, czy znasz podstawy czyli zależności między czasem migawki, przysłoną obiektywu, a czułością iso, do tego czy wiesz co to jest głębia ostrości i jak nad tym panować ?

Po co ta znajomość, jak autor na razie ma problem z jakością robienia w automacie.
    Niech pokaże fotki, to podstawa.
    Jedynie co może zrobić to ustawić na stałe małe ISO. O ile widać szumy matrycy.
    Ten Tamron nie jest najlepszy, zresztą, obiektyw z taką rozpiętością ogniskowej nigdy nie będzie dobry, chyba, że za cenę przeciętnego samochodu.
    Ale niezależnie od jakości obiektywu, zdjęcie z rozsądną ogniskową (bez użycia dużego zooma z ręki) robione na zew. w świetle dziennym muszą wyjść dobre technicznie w trybie automatycznym. Jedynie kolory mogą być nie z tej ziemi jak balans ręcznie ustawi i to źle.
    No cóż, ale gadać o fotografi bez obrazu to sensu nie ma :)

0
  • #10 25 Cze 2018 13:35
    jarrod
    Poziom 17  

Wybrany przez autora tematu zestaw nie jest zbyt najszczęśliwszym wyborem dla początkującego.
    Czym się kolega kierował wybierając obiektyw, bo chyba tylko X-ami powiększenia?
    Niestety to szkło jest już ciemne na większych ogniskowych, stąd też problem z brzydkimi poruszony zdjęciami.
    Proponowałbym porobić zdjęcia nie przekraczając np 70mm i do tego w ładną pogodę. A do zdjęć 'tele' używać statywu.

0
  • #11 26 Cze 2018 00:15
    vvorst
    Poziom 4  

Obiektyw ciemny, ale nie w nim doszukiwał bym się problemu. Niech kolega w ustawieniach sprawdzi format zapisywanych plików, jeżeli ustawiony jest JPG to będą tam 3 opcje, wybranie "low" będzie miało dość duży wpływ na jakość. D3200 nie jest złą "puszką" i stawiał bym raczej na niepoprawne ustawienia bądź brak umiejętności związanych z obsługą. Dopóty, dopóki nie zobaczymy zdjęć, nic nie wywróżymy.

0
  • #12 26 Cze 2018 17:32
    Lex17
    Poziom 9  

Przede wszystkim dzięki za odzew! :)

marcode napisał:
    Tak jak napisałem nikkor 18-105VR jako tani uniwersalny obiektyw daje świetne efekty, (...) wbij na forum nikoniarze.pl

Dzięki za rady.

jarrod napisał:
    Czym się kolega kierował wybierając obiektyw,

Radą znajomego na innym forum :) (oczywiście żałuję, że przed zakupem nie zapytałem np. na takim forum jak to, gdzie jest więcej osób znających temat...).

No ale do rzeczy - zrobiłem dziś kilka przykładowych zdjęć... i wyszły zadziwiająco dobrze, np.: https://www.dropbox.com/s/czp0xjw7tcl3okd/DSC_0782.JPG
    Jednostka przysłony: f/4
    Czas ekspozycji: 60s
    ISO-720
    Długość ogniskowej: 28 mm
    Maksymalna przysłona: 4

więc chyba jednak muszę przyznać, że ogólna kiepskość wychodzących mi zdjęć, to moja wina... A jak sie postarać, przy dobrym świetle i dobrych warunkach można przeżyć...

Ale pokażę może o co mi chodzi na starszych zdjęciach (te są już zmniejszone ale może wystarczy ogólny obraz zdjęcia):

Nikon: https://www.dropbox.com/s/3x99hknq52h1vs5/DSC_0624.JPG
    Jednostka przysłony: f/5.6
    Czas ekspozycji: 125s
    ISO-160
    Długość ogniskowej: 18 mm
    Maksymalna przysłona: 3.6

komórka: https://www.dropbox.com/s/1u1sb6q891rcdlf/20180421_173638.jpg

Nikon: https://www.dropbox.com/s/fa0z442tjctkffz/DSC_0606.JPG
    Jednostka przysłony: f/6.3
    Czas ekspozycji: 160s
    ISO-100
    Długość ogniskowej: 18 mm
    Maksymalna przysłona: 3.6

komórka: https://www.dropbox.com/s/xo9lw2ntebdtx36/20180421_172154.jpg

czy tylko ja mam wrażenie, że zdjęcia zrobione komórką są wyraźniejsze i generalnie lepsze? Jasne - nie spodziewałem się, że lustrzanką z automatu to mi jakieś dzieła sztuki wyjdą ;) ale jednak chyba też nie tego się spodziewałem, że jak na wycieczce stanę i zrobię jedno zdjęcie lustrzanką a drugie komórką, to te z komórki w 95% przypadków wyjdą lepsze...

Z resztą pomińmy wycieczki i widoczki, bo tak naprawdę najbardziej zależy mi na zdjęciach przedmiotów (czy to do aukcji Allegro czy rękodzieła, którym się zajmuję), mam wrażenie, że to jest max który potrafię wyciągnąć w kwestii ostrości: https://www.dropbox.com/s/0loin2pverkyp2n/DSC_0798.JPG
    Jednostka przysłony: f/3.8
    Czas ekspozycji: 60s
    ISO-2500
    Długość ogniskowej: 25 mm
    Maksymalna przysłona: 3.8

Dla porównania stare zdjęcie ze starego aparatu: https://www.dropbox.com/s/quiqeptakzyxn52/13-10-28.jpg - to był Fuji FinePix S100FS, którym też robiłem zdjęcia tylko na automacie i efekty były jak widać, gdybym wiedział że lustrzanką będzie tak trudno, to chybabym kupił tego Fuji jeszcze raz po tym jak mi się popsuł :P natomiast ja chciałem się uczyć i rozwijać (lecz jednocześnie robić zdjęcia "użytkowe" na automacie) ale no nie spodziewałem się, że na automacie będzie aż tak źle ;)

0
  • #13 26 Cze 2018 18:32
    Gagatek77
    Poziom 14  

Kolego @Lex17 że tak powiem, niestety lustrzanka wymaga trochę wiedzy aby robić dobre zdjęcia. Na automacie będą ok, ale nigdy nie uzyskasz takiej głębi ostrości czy żądanego efektu jak na ustawieniach manualnych, a one znowu zależą od warunków w jakich się robi zdjęcia. Generalnie cała zabawa z lustrzanka jest właśnie na trybach manualnych, wtedy można wycisnąć bardzo wiele nawet z kiepskiego aparatu i obiektywu. Jest takie powiedzenie że ne aparat robi zdjęcia tylko fotograf... i cos w tym jest. Proponuje pooglądać tutoriale, jest ich na youtubie sporo jak zaczynać, jak robić, jak uzyskiwać to i owo. Ja mam dość wysoki model Sony Alfa, którą wiele osób po prostu gardzi, jak mają zrobić zdjęcie to twierdzą że się do niczego nie nadaje, a jednak gdy się w końcu nauczyłem korzystać z manualnych trybów to robię zdjęcia takie jakie ja chcę a nie takie jak wychodzą :) Życzę wytrwałości w pasji i wielu sukcesów, musisz po prostu się przyłożyć i sporo nauczyć.

0
  • #14 26 Cze 2018 19:01
    marcode
    Poziom 24  

Zdjęcia są takie na ile pozwala ten obiektyw, wiec na bardzo mało, komórką nie sugeruj się bo to inna głębia i jakość, z lustrzanki ma być ostro i z wielkim detalem zwłaszcza tam gdzie komórka już szumi i degraduje zdjęcie.
    Żeby zrobić zdjęcia podobne do tych z komórki trzeba ustawić przysłonę na jakieś f/11 i celować odpowiednio żeby głębia objęła większość, matryca w komórce jest mikroskopijna i czasami ma swoje zalety.

0
  • #15 26 Cze 2018 19:55
    Jawi_P
    Poziom 33  

Gagatek77 napisał:
    Ja mam dość wysoki model Sony Alfa, którą wiele osób po prostu gardzi, jak mają zrobić zdjęcie to twierdzą że się do niczego nie nadaje,

Ciekawe to co piszesz.
    Gdzie tak mówią, że zapytam.
    Bo chyba nie Ci co używają lustrzanek. Myślę, że tylko co zaczynają i kończą przygody z fotografia na forach.
    Fakt, Sony jest mało popularna i wszelkie dodatki są stosunkowo drogie. To przecież Minolta, włącznie z pracownikami. Jakość, taka sama jak innych producentów.
    Gagatek77 napisał:
    niestety lustrzanka wymaga trochę wiedzy aby robić dobre zdjęcia.

Tzn. że nie da się lustrzanką w trybie automatycznym zrobić zdjęcia jakościowo co najmniej takim samym jak komórką?

Efekt, który widać tu na zdjęciach to nie wynik jakości samego aparatu, obiektywu, tylko oprogramowania. Komórka ma zoptymalizowane oprogramowanie pod kątem swojego obiektywu, obrabiające zdjęcie i dające z automatu gotowy wynik. I z tym zdjęciem, w zasadzie nic już zrobić nie idzie. Wygląda dobrze, jest wyostrzone, kolory żywe i fotka bije dynamiką. Ładne, ale pytanie czy prawdziwe?
    Spojrzyj kiedyś surowym okiem na fotografowany przedmiot, stety, albo niestety, bardzo często, obraz z aparatu wychodzi ładniejszy niż w naturze. Widzę to często i od pewnego czasu zwracam na to uwagę. Tego nie widać po powrocie do domu, to widać w momencie robienia zdjęcia. Maleńka mgła, drobinki kurzu, falowanie powietrza, odbijające się światło, to powoduje, że obraz nie jest doskonały. Ale odpowiednie oprogramowanie go doszlifuje.
    Komórki często, chyba nawet obecnie większość, mają domyślnie włączony tryb HDR.
    Nie znam Nikona Twojego, ale sprawdź czy masz ten tryb i spróbuj z nim porobić, zweryfikuj czy nie będzie lepiej.
    Druga sprawa, każda lustrzanka to samo zdjęcie zrobi inaczej.
    W komórce obiektyw to ze dwa szkiełka, łatwiej je dopracować niż w zoomie 18 - 200mm.
    ISO - nie zawsze najmniejsze dobre. Trzeba poczytać, popróbować. Najczęściej jest tak, że każda matryca/aparat, najlepsze efekty osiąga przy określonej wartości ISO, jeden przy 100, a inny przy 400. Przy czym, różnice mogą być marginalne. Na pewno większość matryc zaczyna szumieć od ISO >600.
    Pobaw się autofocusem, masz kilka trybów, możesz patrzeć na obiekt, a ostrość Ci uśredni z całego pola widzenia.

Lex17 napisał:
    Z resztą pomińmy wycieczki i widoczki, bo tak naprawdę najbardziej zależy mi na zdjęciach przedmiotów (czy to do aukcji Allegro czy rękodzieła, którym się zajmuję)

No, to po Ci ten Tamron 18-200? Obiektyw "portretowo-widokowy", uniwersalny na wycieczki? Tu przydałby się jakiś stały ~50mm.
    Poczytaj co to SoftBox. Możesz go zrobić samemu.

Kup lampę, oświetlacz, nie błyskowa. Z odpowiednimi LED można zrobić nawet samemu, jakiś dyfuzor (szkło rozpraszające, mleczne itd.), parasolka srebrna, nawet zrobić samemu, kawał tektury i oleić folią aluminiową.
    Nie musi być to wcale duży koszt, ułamek tego co dałeś za obiektyw, pobaw się tym, a efekt może Cię zaskoczyć.
    No i przełącz aparat w tryb RAW lub mieszany JPG + RAW o ile masz taki. Zobacz co możesz zrobić oprogramowaniem z RAWem.

0
  • #16 26 Cze 2018 20:05
    Gagatek77
    Poziom 14  

Jawi_P napisał:
    Tzn. że nie da się lustrzanką w trybie automatycznym zrobić zdjęcia jakościowo co najmniej takim samym jak komórką?

Bardziej mi chodzi o to że z "automatu" efekt jaki uzyskasz jest w dużej mierze przypadkowy a nie zamierzony i o to mi chodzi. W stosunku do komórki może być nawet lepsze, ale wszystko zależy jak trafisz. Zgadzam się co do tego że w telefonie optyka jest prościutka, a w zoomie masz ileś tam szkieł, co powoduje różne problemy, przy tanich obiektywach niestety dobre efekty ciężko uzyskać.

0
  • #17 27 Cze 2018 08:01
    ladamaniac
    Poziom 37  

Próbowałeś ustawiać ostrość ręcznie? Po drugie fotografie makro przy iso 2500 to szału nie będzie, szumy zniszczą wszystkie szczegóły, potrzebne porządne oświetlenie. Co do komórki, ostrość jest wpisana w konstrukcję tych obiektywów, trochę podobna konstrukcja jak w aparatach małpkach. Z kolei komórka nie da ci takiej separacji tła, jak obiektyw tele, czy stałka 50mm. Poza tym w telefonach za ostrość odpowiada częściowo soft, zdjęcia wychodzą zryte, jak koń po Wielkiej Pardubickiej. Ludziom się podoba, bo ostre, kolory nasycone a z rzeczywistością niewiele ma wspólnego.

0
  • #18 27 Cze 2018 20:41
    vvorst
    Poziom 4  

Przed zakupem stałki jakiejkolwiek, czy to 35mm czy 50mm które to obie posiadam, polecał bym koledze ustawić na obecnym obiektywie taki zakres ogniskowej i wybrać się na spacer popstrykać trochę zdjęć. Dowie się kolega w ten sposób czy dana ogniskowa nie jest zbyt "ciasna" lub "szeroka", jak wiadomo wówczas jedyny zoom to ten w nogach fotografa ;). Dopiero wówczas myślał bym nad zakupem obiektywu stało ogniskowego. Oczywiście będzie on lepszy, jaśniejszy, ostrzejszy, mniej winietujący, pozwoli na łatwe uzyskanie "bokeh", jednakże w rękach osoby nie świadomej może jeszcze bardziej zniechęcić. Tak jak kolega wyżej, proponował bym ustawienie RAW+JPG jednak w najmniejszej jakości. RAW+JPG "fine" w zupełności mija się z celem, szkoda miejsca na karcie pamięci. Proponował bym również zdać sobie sprawę, że zdjęcia w nternecie, gazetach foto czy gdziekolwiek to w dużej mierze efekt mocnej postprodukcji.
    Odnośnie fotografii produktowej polecam przeglądnąć YT, można znaleźć przydatne rady i jest to dobrze wytłumaczone nawet w naszym ojczystym języku.

0
  • #19 27 Cze 2018 21:25
    Jawi_P
    Poziom 33  

vvorst napisał:
    Przed zakupem stałki jakiejkolwiek, czy to 35mm czy 50mm które to obie posiadam, polecał bym koledze ustawić na obecnym obiektywie taki zakres ogniskowej i wybrać się na spacer popstrykać trochę zdjęć. Dowie się kolega w ten sposób czy dana ogniskowa nie jest zbyt "ciasna" lub "szeroka",

Albo się dowie, albo nie dowie, albo pomyli. :)
    Trzeba tylko wiedzieć, że jak ogniskowa na obiektywie jest podana dla pełnej klatki, to na tej lustrzance to będzie ogniskowa x 1,5 - 2. Zależy jaka tam jest matryca.
    Po prostu matryca jest mniejsza od pełnej klatki i jest inny kąt widzenia. Do poczytania w necie o stosunku wielkości matrycy do ogniskowej, za dużo pisania.
    Moje obiektywy, które posiadam mają ogniskowa podaną dla pełnej klatki.
    Mam np. 100 - 300mm, ale w mojej lustrzance wychodzi już 150 - 450mm.
    Więc jak autor postu pobawi się swoim obiektywem, i wyjdzie mu że chciałby bardzo mieć obiektyw 50mm. Znajdzie taką skałkę, kupi założy... i zonk.
    Bo ten Nikon z matryca APS-C, po założeniu obiektywu 50mm, ale dla pełnej klatki da już obraz jak z obiektywem 75mm ;)
    To żaden problem, ale trzeba z tego sobie zdawać sprawę. Dlatego malutkie ogniskowe, które chciałbym nabyć swoją drogą, dla lustrzanek są drogie. Bo fajne szkła dla pełnej klatki np 50mm, są do kupienia w rozsądnych cenach, to żeby taką ogniskową mieć u siebie to już muszę szukać 30 - 35mm.

0
  • #20 29 Cze 2018 08:03
    Lex17
    Poziom 9  

Ok, dziękuję za wszystkie odpowiedzi, przeanalizuję sobie i spróbuję coś podziałać, przynajmniej się dowiedziałem czego mogę oczekiwać itp... :)

Jawi_P napisał:

No i przełącz aparat w tryb RAW lub mieszany JPG + RAW o ile masz taki. Zobacz co możesz zrobić oprogramowaniem z RAWem.

Wyłączyłem żeby oszczędzić miejsce na karcie ;) ale tak, mam taki tryb, jak tak mówisz to ok - też spróbuję.

0