Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

WS2812- Proszę o podpowiedź w pracy "tablica świetlna".

24 Jun 2018 10:20 741 15
  • Level 9  
    Witam Wszystkich!
    Ostatnio "bawię" się z diodami programowalnymi WS2811 i 2812. Postanowiłem zrobić sobie "tablicę świetlną", np. logo warsztatu, itd.
    Ponieważ jestem "cienki" w programowaniu, uczę się non-stop, a kolejny projekt daje w kość! Mianowicie, po zrobieniu takiej tablicy, zabrałem się za kod i tu niespodzianka. Programuję diody które mają świecić i w kodzie wpisana jest ilość 940 LED - to błędu nie wyświetla. Ale po przekroczeniu 500 LED-ów, na tablicy wyświetlane jest tylko DO 500! Mogę rozdzielić zadania na 2 Arduino, ale czy jest inny sposób?

Kod;
    Code: c
    Log in, to see the code

Dziękuję za każde podpowiedzi i sugestię!

Marek Skalski: Proszę uzywać znaczników syntax wklejając kod. Proszę pisać po polsku i nie krzyczeć. Poprawiłem.
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Helpful post
    User removed account  
  • Level 9  
    Witaj! Adruino i Uno i Nano z Atmegą328 na pokładzie.

Dodano po 8 [minuty]:

Moje przemyślenia kolejne;.... czy można np. tą część sketchu wgrać na kartę pamięci?, i podczas setupu Arduino tylko zczyta instrukcję?, nie "obrabiając" swojej pamięci do "działania"?
  • User removed account  
  • Level 9  
    Witaj! Tak, chyba masz rację! umknęło mi że stos sie przepełni i tyle, a gdzieś procek musi poobrabiać informacje . Ale podpowiedziałeś mi z innym układzikiem- posiadam STM32 , co prawda nie robiłem na tym jeszcze, ale w życiu cały czas się uczymy.
    Po niżej wstawiam scrina z Arduino, nie bierze za wiele pamięci, ale zaskoczyłem że tam działają dwie biblioteki (jedna z nich obsługuje ten 1wszy pasek od dołu, gdzie LED-y "pływają". Sugestie dałeś trafne!, więc pokombinuję i poinformuję o dalszym przebiegu. Na teraz, bardzo dziękuję.

• Computer ControlsComputer Controls
  • Helpful post
    Level 26  
    Arduino z m328 mają oczywiście za mało RAM. Można użyć inne procki, dla których istnieje port Arduino, np. Mega (ma 8kB RAM), albo Teensy 3.x (16kB RAM, µC ARM) albo ESP8266.
  • Helpful post
    User removed account  

• Level 26  
    A może esp8266 98KB ramu albo esp32 190KB ramu, jeżeli dobrze odczytałem informacje. Można uruchomić na tym Arduino, jest wydajne i tanie w zakupie.
  • Level 32  
    Można (jeśli już każdy daje swoje propozycje :P) też użyć fpga / soc i podłączyć linie ledowe równolegle do siebie - jeśli interesuje cię coś więcej niż machanie kolejnymi ledami po jednej magistrali ;)
  • Helpful post
    User removed account  
  • Helpful post
    Level 32  
    stm32f103 albo 105 mają więcej ram (niż f0) jeśli już tylko o tym rozmawiamy ;) 4x szybszy zegar od megi, a do tego usb - wiele lepszy niż uart.
    wersję z 64kB ramu i 128kB flash f105 można kupić na allegro za 12zł - ciężko będzie to czymkolwiek przebić ;)
  • Level 9  
    Więc! Panie i Panowie....kombinowałem z "przesunięciem "Startu" na taśmach (czyli w innym punkcie podałem sterowanie- by sprawdzić drugą połowę tablicy!, i co się okazało?- że w tym łańcuchu 930 LED, jedna jest uszkodzona). Tu między innymi kłopot z wyświetlaniem powyżej 502. Pomimo już sprawdziłem (Nano i Uno), rzeczywiście nie "obrabiają" z pamięcią, dopiero Mega 2560 podołała (przy wpisie na razie kilku LED rozrzuconych po tablicy aż do ostatniej). Tę kwestię mamy z głowy! Proszę więc jeszcze o podpowiedź, jak wcześniej pisałem, mam STM32/ F103C8Tb . Znalazłem opisy, więc dość dobrze zachowuje się jeśli chodzi o pamięć i szybki zegar. Jak np. z poziomu programu Arduino wgrać ten kod? Doczytałem że są inne "opisy" pinów cyfrowych, które chcemy uruchomić i czy mając USB na tej płytce, wpisuję kod przez niego, czy muszę przez magistralę SPI? Dodam, że mam problem podłączając do USB - wywala błąd portu! Wgrałem "wirtualny USB", ale dalej jest problem. Dzięki za poświęcony czas dla mnie oraz mam nadzieję, że i innym ten temat przybliży niektóre niejasności.

Moderated By Marek_Skalski:

Poprawiłem pisownię.

• User removed account  
  • Level 38  
    piroman64 wrote:
    Jak np. z poziomu programy Arduino wgrać ten kod? , doczytałem że są inne "opisy" pinów cyfrowych , które chcemy uruchomić, i czy mając USB na tej płytce, wpisuję kod przez niego, czy muszę przez magistralę SPI? , dodam że mam problem podłączając do USB - wywala błąd portu! Wgrałem "wirtualny USB", ale dalej jest problem. Dzięki za poświęcony czas dla mnie oraz mam nadzieję że i innym ten temat przybliży niektóre niejasności.

Jest tak, bo twój STM nie posiada zainstalowanego USB bootloadera. Owszem masz na nim Serial bootloader, więc pozostajesz przy tej opcji.
    W tej sytuacji istniejący na płytce connector USB może służyc tylko jako źródło zasilania.

Możesz programowac z poziomu Arduino IDE przez ‘TTL to Serial Adapter’
    Na przykład jak ten:
    https://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping...1602_2_10152_10151_10065_10344_10130_10068_10

-podłączony jak poniżej.

Inną opcją może byc zainstalowanie odpowiedniego boottloadera wspierającego USB, oraz stosowny windows driver dla modułu STM, a wtedy możesz programowac ten moduł w stylu jak każdy inny układ płytki arduino na przykład Uno, zakładając że doinstalowałeś w Arduino package supportujący ten processor.

Szczególy w datasheet.

W internecie znajdziesz 1001 opisów i przykładów na stosowanie tego processora.

e marcus
  • Level 9  
    Witajcie ponownie! Dzięki wielkie za miłe i pożyteczne podpowiedzi!, w miarę czasu staram się siąść i pokombinować, mam na razie Megę zapiętą i na nim płodzę. dojechałem praktycznie do 90% kodu i powiem Wam, że zasilanie chłodzi! (<ciach> to ponad 3A), zrobiłem segregator na 2-ch przetwornicach 5V i obie ciepłe!, fakt!- efekt pracy jest zadowalający. Jutro postaram się posiedzieć nad "podpowiedziami " i sprawdzić te, przez Was proponowane rozwiązania. Dzięki wielkie za dzisiejszą współpracę!

Marek Skalski: Usunąłem wulgaryzm.