Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie piekarnika i płyty - zabezpieczenia B13A

Adula1 24 Cze 2018 10:46 813 31
  • #1 24 Cze 2018 10:46
    Adula1
    Poziom 4  

Witam mam pytanie.Posiadam instalacje trójfazową i czy można podłączyć płytę elektryczna 7,4 kw i piekarnik 3,6 kw pod jedno?czy tylko płyta?mój elektryk podłączył mi piekarnik osobno pod gniazdko 230v ale coś mi tu nie gra bo na siłę i na kuchnię mam bezpiecznik 13b.możecie coś doradzić?wrzucam zdjęcie

0 29
  • #2 24 Cze 2018 14:32
    kj1
    Specjalista elektryk

Adula1 napisał:
    mój elektryk podłączył mi piekarnik osobno pod gniazdko 230v

Nie widać tego na Twojej rozdzielnicy. Chyba, że piekarnik został podłączony do gniazdka "gniazdko podwójne". Jeżeli tak to postąpił prawidłowo. Tyle, że do tego gniazdka nic innego podłączać nie powinieneś.
    Czy na załączonym zdjęciu jest cała Twoja rozdzielnica?

EDIT
    I jeszcze jedno. Umknęło mi, że moc piekarnika to 3,6kW. To oznacza, że zabezpieczenie B13 może zadziałać. I trzeba naprawdę dobrej jakości gniazdko, żeby się nie spaliło. Ponadto zastosowanie wyłączników B13 sugeruje, że instalacja została wykonana przewodem 1,5 mm2. Taki przekrój jest moim zdaniem zbyt mały do zasilania takich obciążeń. Przewód będzie się grzał

0
  • #3 24 Cze 2018 15:13
    Adula1
    Poziom 4  

kj1 napisał:
    Adula1 napisał:
    mój elektryk podłączył mi piekarnik osobno pod gniazdko 230v

Nie widać tego na Twojej rozdzielnicy. Chyba, że piekarnik został podłączony do gniazdka "gniazdko podwójne". Jeżeli tak to postąpił prawidłowo. Tyle, że do tego gniazdka nic innego podłączać nie powinieneś.
    Czy na załączonym zdjęciu jest cała Twoja rozdzielnica?

EDIT
    I jeszcze jedno. Umknęło mi, że moc piekarnika to 3,6kW. To oznacza, że zabezpieczenie B13 może zadziałać. I trzeba naprawdę dobrej jakości gniazdko, żeby się nie spaliło. Ponadto zastosowanie wyłączników B13 sugeruje, że instalacja została wykonana przewodem 1,5

mm2. Taki przekrój jest moim zdaniem zbyt mały do zasilania takich obciążeń. Przewód będzie się grzał

To jest nowe mieszkanie i wątpię żeby był tam przewód 1,5 mam.raczej są tam 2,5.a pod siłę nie można tego podłączyć?nie będzie lepiej?tak to jest cała rozdzielnica proszę wejść w zdjęcie wszystko widac

0
  • #4 24 Cze 2018 15:31
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Adula1 napisał:
    wątpię żeby był tam przewód 1,5 mam.raczej są tam 2,5

W takim razie skąd zabezpieczenia B13A? Który jest droższy... od B16A. Deweloper raczej by tak nie "oszczędzał". Faktem jest jednak, że niekoniecznie musi tam być 1,5mm2.
    Adula1 napisał:
    nie będzie lepiej?

Nic nie zmieni.

Skoro 13A to zabezpieczenie, a prąd płynący w przypadku pełnej mocy piekarnika to prawie 16A, to co to zmieni?
    Płyta też nie da rady, bo pobierze trochę więcej niż 16A na fazę.

0
  • #5 24 Cze 2018 16:05
    Adula1
    Poziom 4  

W takim bądź razie co w tej sytuacji zrobić?płyta z tego co wiem jest podłączona pod dwie fazy.

0
  • #6 24 Cze 2018 16:32
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Adula1 napisał:
    płyta z tego co wiem jest podłączona pod dwie fazy.

Tak jest.
    7,4/2 = 3,7kW / fazę.
    3700/(230*0,9) = 17,8A przy wykorzystaniu dwóch pól na 100%.

Adula1 napisał:
    W takim bądź razie co w tej sytuacji zrobić?

Zweryfikować przekroje przewodów, sprawdzić pętle zwarcia, przeanalizować obwód pod kątem możliwości zwiększenia wartości zabezpieczeń. Robota dla elektryka na miejscu.

0
  • #7 24 Cze 2018 16:45
    kj1
    Specjalista elektryk

Jaki masz przydział mocy? Będzie w umowie z dostawcą energii. Trzeba bowiem postawić pytanie, czy możesz używać tak prądożernego urządzenia.

Przede wszystkim trzeba sprawdzić jakim przewodem została wykonana instalacja gniazdek. Możesz to zrobić sam albo mierząc średnicę (dla 1,5 mm2 powinno być ok 1,4mm, a dla 2,5mm2 - 1,8mm) albo porównując przewody od oświetlenia i od obwodów gniazdkowych. Te od gniazdek powinny być wyraźnie grubsze i sztywniejsze.
    Jeżeli okaże się, że obwody gniazdkowe i kuchenki zostały wykonane przewodem o przekroju 1,5 mm2, to żeby używać Twoją płytę i piekarnik trzeba wykonać do nich oddzielne obwody.
    Moim zdaniem powinieneś to reklamować u dewelopera.
    Jeżeli przewody gniazdkowe są jednak 2,5 mm2, to wystarczy zmienić zabezpieczenia na 16A. W takim przypadku również piekarnik podłączyłbym na stałe (z pominięciem gniazdka).

0
  • #8 24 Cze 2018 17:01
    Adula1
    Poziom 4  

kj1 napisał:
    Jaki masz przydział mocy? Będzie w umowie z dostawcą energii. Trzeba bowiem postawić pytanie, czy możesz używać tak prądożernego urządzenia.

Przede wszystkim trzeba sprawdzić jakim przewodem została wykonana instalacja gniazdek. Możesz to zrobić sam albo mierząc średnicę (dla 1,5 mm2 powinno być ok 1,4mm, a dla 2,5mm2 - 1,8mm) albo porównując przewody od oświetlenia i od obwodów gniazdkowych. Te od gniazdek powinny być wyraźnie grubsze i sztywniejsze.
    Jeżeli okaże się, że obwody gniazdkowe i kuchenki zostały wykonane przewodem o przekroju 1,5 mm2, to żeby używać Twoją płytę i piekarnik trzeba wykonać do nich oddzielne obwody.
    Moim zdaniem powinieneś to reklamować u dewelopera.

Jeżeli przewody gniazdkowe są jednak 2,5 mm2, to wystarczy zmienić zabezpieczenia na 16A. W takim przypadku również piekarnik podłączyłbym na stałe (z pominięciem gniazdka).

Przydział mocy to 5kw.przewody oświetlenie 1,5mm a gniazda 2,5mm.tylko nie rozumiem dlaczego bezpieczniki są na 13b.na piekarniku maksymalna moc 3,65 kw czyli będzie wybijać korki?

0
  • #11 24 Cze 2018 19:58
    dasilvaart
    Poziom 14  

Jeżeli to mieszkanie z podłączonymi urządzeniami to proponuje włączyć równocześnie 4 palniki płyty i np. czajnik - powinno się wszystko szybciutko (wręcz natychmiast) "położyć"
    Jak wcześniej napisane płyta 7,4 kW + 3,4 kW piekarnik do tego czajnik ok. 2 kW +domowe sprzęty (TV, itp.) = minimum 14 kW - to przydział mocy 5kW nie wystarczy - trzeba będzie udać się do dostawcy energii el. o zwiększenie mocy, i do elektryka o inne zabezpieczenia.
    Taka jednoczesność ma miejsce w czasie świąt i imprez rodzinnych.
    Pomijam fakt zabezpieczeń o którym to już było wcześniej napisane.

0
  • #12 24 Cze 2018 22:46
    plum1978
    Poziom 19  

Przy układzie 3-fazowym 5kW to zabezpieczenie przedlicznikowe to S303 C10 ? Chyba, że autor popełnił bład i ma taką moc przy " światełku " -( przył. 1-faz )

0
  • #13 25 Cze 2018 04:13
    kj1
    Specjalista elektryk

Przypuszczam,że zabezpieczeniem przedlixznikowym jest C20. Mniejszego chyba nie dają.

0
  • #14 25 Cze 2018 05:55
    mawerix123
    Poziom 37  

kj1 napisał:
    Mniejszego chyba nie dają

Oj dają, przecież deweloper musi zapłacić za przydział mocy a jak zapłaci mniej do więcej zostanie u niego w kieszeni, pamiętam był taki temat gdzie w domkach stawianych przez dewelopera zabezpieczenie przedlicznikowe było 3x6A.
    Zobacz na rozdzielnice autora.... bida z nędzą, nawet wyłącznik główny 25A, dwa obwody na krzyż, nic dobrego to nie wróży co może być pod tynkami....

0
  • #15 25 Cze 2018 06:36
    kj1
    Specjalista elektryk

mawerix123 napisał:
    Oj dają, przecież deweloper musi zapłacić za przydział mocy

No to trzeba poprosić autora o odpowiedź na pytanie jakie ma zabezpieczenia przedlicznikowe?

0
  • #16 25 Cze 2018 09:48
    Adula1
    Poziom 4  

kj1 napisał:
    mawerix123 napisał:
    Oj dają, przecież deweloper musi zapłacić za przydział mocy

No to trzeba poprosić autora o odpowiedź na pytanie jakie ma zabezpieczenia przedlicznikowe?
    .
    Zdjęcie całej rozdzielnicy zrobione główne bezpieczniki 25 a.gdzie się sprawdza zabezpieczenia przedlicznikowe?

0
  • #17 25 Cze 2018 10:02
    kj1
    Specjalista elektryk

Adula1 napisał:
    a.gdzie się sprawdza zabezpieczenia przedlicznikowe

Z tym bywa różnie. Najczęściej są tam gdzie jest licznik

0
  • #20 25 Cze 2018 13:27
    kj1
    Specjalista elektryk

Tej szafy nie możesz otworzyć?

0
  • #21 25 Cze 2018 13:49
    Adula1
    Poziom 4  

kj1 napisał:
    Tej szafy nie możesz otworzyć?

Muszę sprawdzic czy mam klucz od tej szafki.prosze wejść w zdjęcie wszystko jest widoczne.

0
  • #22 25 Cze 2018 13:57
    kj1
    Specjalista elektryk

Ale zabezpieczeń przedlicznikowych nie widać. Mogą być obok, albo poniżej.
    To zabezpieczenie ogranicza moc jaką możesz pobrać z sieci

0
  • #23 25 Cze 2018 14:12
    kris8888
    Poziom 27  

kj1 napisał:
    Chyba, że piekarnik został podłączony do gniazdka "gniazdko podwójne". Jeżeli tak to postąpił prawidłowo.

Gdzie Ty tam widzisz zabezpieczenie na obwód "gniazdo podwójne" ? Ja widzę "Gn pokoje"
    kj1 napisał:

I jeszcze jedno. Umknęło mi, że moc piekarnika to 3,6kW. To oznacza, że zabezpieczenie B13 może zadziałać. I trzeba naprawdę dobrej jakości gniazdko, żeby się nie spaliło.

Piekarnik podłączany wtyczką do gniazdka? Toż to szaleństwo.

0
  • #24 25 Cze 2018 14:39
    Adula1
    Poziom 4  

kris8888 napisał:
    kj1 napisał:
    Chyba, że piekarnik został podłączony do gniazdka "gniazdko podwójne". Jeżeli tak to postąpił prawidłowo.

Gdzie Ty tam widzisz zabezpieczenie na obwód "gniazdo podwójne" ? Ja widzę "Gn pokoje"
    kj1 napisał:

I jeszcze jedno. Umknęło mi, że moc piekarnika to 3,6kW. To oznacza, że zabezpieczenie B13 może zadziałać. I trzeba naprawdę dobrej jakości gniazdko, żeby się nie spaliło.

Piekarnik podłączany wtyczką do gniazdka? Toż to szaleństwo.

Tak podłączony do gniazdka.to co deweloper nie przewidział że będą w domu lub takie rzeczy jak piekarnik,zmywarka ehh.czyli nic równocześnie używać nie mogę.myślalam że chociaż do siły da się podłączyć i będzie lepiej

Dodano po 57 [sekundy]:

kj1 napisał:

Będę w domu to sprawdzę

0
  • #25 25 Cze 2018 15:12
    kris8888
    Poziom 27  

Adula1 napisał:

Tak podłączony do gniazdka.to co deweloper nie przewidział że będą w domu lub takie rzeczy jak piekarnik,zmywarka ehh.czyli nic równocześnie używać nie mogę.myślalam że chodzisz do siły da się podłączyć i będzie lepiej

No słabo deweloper chyba to przewidział dając taki mały przydział mocy i zabezpieczenia B13 w rozdzielnicy.
    Odnośnie podłączenia to o ile zmywarkę, czajnik, mikrofalówkę to oczywiście można podłączyć na zasadzie wtyczki do odpowiedniego gniazdka w kuchni tak z piekarnikiem nie ryzykowałbym takiego podłączenia. Chodzi o moc i czas pracy piekarnika oraz fakt, że zawsze jest ryzyko utleniania się z czasem połączenia na styku wtyczka-gniazdko.
    Co do podłączenia płyty i piekarnika pod wydzielone przyłącze trójfazowe w kuchni to ja mam tak u siebie podłączone (tylko że mam odpowiedni przydział mocy, zabezpieczenia B16 i przekroje 2,5mm2), ale kolega "maverix123" już mnie próbował uświadamiać w innym wątku że tak jest niepoprawnie, piekarnik nie może być podłączony razem z płytą pod przyłącze 3f w kuchni. Ale dlaczego to mi do końca nie wyjasnił.

0
  • #26 25 Cze 2018 16:04
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

kris8888 napisał:

Co do podłączenia płyty i piekarnika pod wydzielone przyłącze trójfazowe w kuchni to ja mam tak u siebie podłączone (tylko że mam odpowiedni przydział mocy, zabezpieczenia B16 i przekroje 2,5mm2), ale kolega "maverix123" już mnie próbował uświadamiać w innym wątku że tak jest niepoprawnie, piekarnik nie może być podłączony razem z płytą pod przyłącze 3f w kuchni. Ale dlaczego to mi do końca nie wyjasnił.

Wszystko fajnie jeśli płyta i piekarnik jest urządzeniem zintegrowanym. Niestety nasi projektanci zatrzymali się w epoce urządzeń zintegrowanych i nie przewidują innych rozwiązań. Wszystko potem spada na właściciela mieszkania, który musi dostosować instslacje. Zarówno płyta jak i piekarnik to urządzenia powyżej 2kW, które wymagają wyodrębnionych obwodów. Jak wiemy, każdy obwód powinien mieć swój przewód neutralny jak i ochronny.
    Zdaję sobie sprawę, że większość płyt i piekarników jest podłączanych pod wspólną puszkę 400V, z powodów, które wymieniłem na początku ale uważam to rozwiązanie jako mało szczęśliwe.
    Co w przypadku kiedy piekarnik jest zabudowany w innej części kuchni i ma wtyczkę?

0
  • #27 25 Cze 2018 16:11
    Adula1
    Poziom 4  

Łukasz-O napisał:
    kris8888 napisał:

Wszystko fajnie jeśli płyta i piekarnik jest urządzeniem zintegrowanym. Niestety nasi projektanci zatrzymali się w epoce urządzeń zintegrowanych i nie przewidują innych rozwiązań. Wszystko potem spada na właściciela mieszkania, który musi dostosować instslacje. Zarówno płyta jak i piekarnik to urządzenia powyżej 2kW, które
    wymagają wyodrębnionych obwodów. Jak wiemy, każdy obwód powinien mieć swój przewód neutralny jak i ochronny.
    Zdaję sobie sprawę, że większość płyt i piekarników jest podłączanych pod wspólną puszkę 400V, z powodów, które wymieniłem na początku ale uważam to rozwiązanie jako mało szczęśliwe.
    Co w przypadku kiedy piekarnik jest zabudowany w innej części kuchni i ma wtyczkę?

Piekarnik jest akurat obok sily,dlaczego pan sądzi że rozwiązanie mało szczęśliwe?

0
  • #28 25 Cze 2018 16:32
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

Cytat:
    Jak wiemy, każdy obwód powinien mieć swój przewód neutralny jak i ochronny.

0
  • #29 25 Cze 2018 17:33
    mawerix123
    Poziom 37  

kris8888 napisał:
    ale kolega "maverix123" już mnie próbował uświadamiać w innym wątku że tak jest niepoprawnie, piekarnik nie może być podłączony razem z płytą pod przyłącze 3f w kuchni. Ale dlaczego to mi do końca nie wyjasnił.

Problem polega na tym że akceptujesz tylko odpowiedzi które są dla ciebie wygodne. Poniżej twoje słowa z tamtego tematu:

kris8888 napisał:
    Dla zmywarki obowiązkowo musi być oddzielny, nowy obwód 3x 2,5 mm kw. zabezpieczony B16

Wiesz że dla zmywarki która ma przykładowo 2,2kW musi być odrębny obwód ale dla piekarnika rzędu 3,7kW w wielu wypadkach zakończonych wtyczką już nie musi.
    Tak jak pisałem w tamtym wątku a koledzy w tym obwód to nie tylko przewód fazowy.

Dopuszcza się zasilanie piekarnika z płytą z jednego obwodu jeśli jest to jedno urządzenie integrowane, zasilane z wypustu jednym przewodem tak jak prezentowane poniżej urządzenia.

http://www.ab-net.pl/agd/piekarnik_z_plyta/am...iekarnik_plyta_elektryczna_60cm_stal-808.html

Na stronie 16 masz rodzaje podłączenia pod 1,2,3 fazy jednym przewodem https://data.amica.com.pl/files/pubs/instrukcje/IOAK-2159.pdf

Taki zestaw zasila JEDEN PRZEWÓD i w tym wypadku jest to poprawne bo mimo że są w osobnych obudowach stanowią jedno urządzenie gdzie w przypadku Amiki piekarnik steruje płytą. To właśnie dla tego typu urządzeń jest projektowany wypust 3 fazowy.

Wedle przepisów do wpustu 3P nie powinno się podłączać TAKIEGO lub podobnego zestawu z tego powodu że to dwa odrębne urządzenia o mocy większej niż 2kW mające własne przewody zasilające i niezależne od siebie stanowiące "zestaw" jedynie z nazwy.

Możesz w końcu zaakceptować że do wypustu 3 fazowego można podłączyć tylko jedno urządzenie albo dalej udawać greka.

1
  • #30 25 Cze 2018 20:14
    Adula1
    Poziom 4  

kj1 napisał:

Niestety ale nie mam klucza do tej skrzynki ale patrzyłam i nic innego już tam nie ma.

0