Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Jaką antenę wybrać do starego telewizora

24 Cze 2018 14:14 1560 56
  • Poziom 9  
    Witam,
    chciałbym korzystać z telewizji naziemnej w starym telewizorze sony kv 2184mt (posiada on wejścia audio in, video in, vhf/uhf), posiadam również dekoder strong 8105 eco.
    Miejsce docelowe tv to pagórkowata wioska oddalona około 12 km od najbliższego nadajnika.

Proszę podać jakiej anteny szukać lub jakiś konkretny model żebym mógł bez zakłóceń oglądać telewizję. Najlepiej jakby to była antena dopokojowa (nie wychodząca na zewnątrz) oraz jaki będzie najlepszy kabel do podłączenia między tym tv a dekoderem?
  • Poziom 28  
    A to zależy jaką mocą nadaje ten nadajnik. Może się okazać, że antena pokojowa nie da rady. Proponuję podłączyć kilkadziesiąt cm drutu to wejścia antenowego 8105 i zobaczyć czy coś złapie. Najszybszym sposobem jest podejrzenie sąsiadów - jakiego typu anteny wykorzystują.
  • Poziom 9  
    Nadajnik z Rzeszowa o mocy 2 kW.
    Jest tez nadajnik z Krosna 100 kW oddalony o jakieś 43km.
  • Poziom 35  
    W tej lokalizacji nie licz na odbiór na antenie pokojowej. Słaby nadajnik w Rzeszowie nadaje tylko mux-3, zatem pozostaje Sucha Góra k. Krosna.
    123abc123 napisał:
    Miejsce docelowe tv to pagórkowata wioska oddalona około 12 km od najbliższego nadajnika

Jaka to miejscowość?
    123abc123 napisał:
    sony kv 2184mt (posiada on wejścia audio in, video in

Te gniazda w tv łączysz z takimi samymi w dekoderze kablem 2x2cinch i w tv wybierasz kanał AV.
  • Poziom 9  
    Miejscowość Chmielnik obok Rzeszowa.
  • Poziom 35  
    Chmielnik leży w dolinie. Teoretycznie odbiór możliwy tylko z Suchej Góry (ok. 34 km), ale prawdopodobnie łatwo nie będzie. Na niektórych dachach przede wszystkim widzę siatki. Jeżeli odbiór z anteny ustawionej w kierunku nadajnika będzie problematyczny, trzeba szukać odbioru z odbicia.
  • Poziom 9  
    Czyli wpierw zrobić z tym drutem np. antenkę radiową próbować podłączyć do dekodera?
    Jakby coś złapało to przykładowo potem kupić najtańsza antene z allegro:
    Link

Jeżeli drut nic nie złapie to jest szansa, że ta z allegro coś złapie bo ma teoretycznie jakieś wzmocnienie sygnału?
  • Poziom 35  
    Daj sobie spokój z drutami i jakimikolwiek antenami pokojowymi - tym bardziej z taką
    123abc123 napisał:

Miejsce odbioru jest w trudnym terenie. Odbiór tylko na antenie zewnętrznej.
  • Poziom 9  
    Ok, spróbuję coś wykombinować.
  • Poziom 43  
    No i antena siatkowa ze wzmacniaczem i zasilacz z regulacją.
  • Poziom 9  
    A swoją drogą na co lepiej patrzeć na:
    zysk energetyczny dB,
    czy poziom sygnału na wyjściu dB?
  • Poziom 35  
    123abc123 napisał:
    zysk energetyczny dB, czy poziom sygnału na wyjściu dB?

Poziom sygnału jest pochodną zysku anteny. Masz czym go zmierzyć?
    Zysk maksymalny anteny to nie jedyny jej parametr. Po pierwsze ważny jest jego przebieg w funckji częstotliwości, a po drugie niemniej ważnym parametrem jest charakterystyka promieniowania anteny, która określa jej właściwości kierunkowe.
    Dla Ciebie ważne są parametry sygnału na gnieździe antenowym. I największą uwagę musisz zwrócić na jak najlepszą jego jakość.
  • Poziom 9  
    Zobacz te 2 przykładowe opisy, czy da się wywnioskować z nich która będzie mięć lepszy sygnał:
    Link
    Link
  • Poziom 35  
    W Twojej lokalizacji takie antenki nie zdadzą egzaminu. Tylko odpowiednio dobrana antena zewnętrzna na maszcie lub na dachu. Zobacz co na dachach mają Twoi sąsiedzi. To zawsze jest jakaś wskazówka. Jak pisałem wyżej
    _kli_ napisał:
    Na niektórych dachach przede wszystkim widzę siatki.

Jeżeli zdecydujesz się na taką, to ASP-8.
  • Poziom 9  
    A może ta bo ma zasięg 40 km:
    Link
  • Poziom 35  
    Nie patrz na durne opisy, na które mają się nabrać niezorientowani klienci. Równie dobrze ktoś inny mógłby napisać 100 km!
    Poczytaj sobie Link.
  • Poziom 9  
    Jaką antenę wybrać do starego telewizora
    Wrzuciłem zdjęcie:
    - czerwona kropka to stary maszt z anteną, wysoki na jakieś 5 metrów, niestety nie wiem jaki stan samej anteny ale kabel jest przerwany, antena zwrócona w stronę Rzeszowa,
    - biała linia to kierunek nadajnika w okolicy Krosna,
    - na niebiesko zaznaczyłem możliwość montażu tej nowej anteny, zaraz pod dachem, nad oknem

I teraz pytanie, czy próbować naprawić tą starą antenę zwróconą na Rzeszów? Lutowanie kabla odpada bo za duże straty, więc to dosyć trudne bo 5 m ponad dachem jest. Czy może próbować montować nową antenę jak ta niebieska strzałka - tylko czy wtedy złapie, bo pod skosem dać nie mogę (ten duży dom poniżej zdjęcia jest 3 piętrowy i zasłania wszystko).

I w sumie jeszcze 1 pytanie jakim kablem podłączyć dekoder do telewizora - wiem, ze ma być ten 2x2 chinch i kabel antenowy jakiś, tylko jakie końcówki tego antenowego?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Zostawić w starym miejscu. Do TV taki komplet.Jaką antenę wybrać do starego telewizoraJaką antenę wybrać do starego telewizora
  • Poziom 9  
    A jak jest w dekoderze ten wtyk "to tv" to z tego nie daję kabla antenowego do telewizora? (oprócz kabla 2x2 cinch oczywiście)
    tak jak na tej stronce "1c" do tv klasycznego
    Link
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Nie potrzebujesz żadnego kabla antenowego pomiędzy dekoderem a telewizorem. Telewizor ma pracować w pozycji Video. Kup kabel SCART z przejściem na cinch video i audio.
  • Poziom 9  
    Czyli taki:
    Link

I w tym linku co wyżej dałem to źle jest napisane o tej antenie z dekodera do tv?
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    123abc123 napisał:
    antena zwrócona w stronę Rzeszowa

Co to za antena? Skieruj ją w stronę Suchej Góry k. Krosna.
    123abc123 napisał:
    kabel jest przerwany
    123abc123 napisał:
    Lutowanie kabla odpada

Kabel najlepiej wymienić na nowy (czarny). W ostateczności można połączyć przy pomocy 2xF i złącza "beczka". Połączenie dobrze zabezpieczyć przed wodą.
    123abc123 napisał:
    I w tym linku co wyżej dałem to źle jest napisane o tej antenie z dekodera do tv?

Telewizor jest odbiornikiem analogowym, a dekoder cyfrowym. Odbiór tv analogowej Ciebie nie dotyczy, bo naziemnie nie jest nadawany, a do analogowej tv kablowej raczej nie masz dostępu. Zatem interesuje Cię tylko doprowadzenie sygnału telewizyjnego do dekodera i podłączenie go do tv przy pomocy 2x2 cinch lub Scart -2xcinch.
  • Poziom 9  
    Nie mam pojęcia co to za antena, na pewno stara jakaś, wrzucam zdjęcie jak wygląda z daleka:
    Jaką antenę wybrać do starego telewizora
  • Poziom 35  
    Czyli tzw. siatka. Jeżeli ma kilkanaście lat, to trzeba ją zdjąć, sprawdzić stan techniczny i zobaczyć "co słychać" w puszce.
  • Poziom 9  
    Ok, spróbuję się tam dostać.
  • Poziom 43  
    Jeżeli ma zasilacz to trzeba zacząć od niego-wymiana,naprawa.
    Jak bardzo stara to jeszcze jej "regeneracja".