Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

- Identyfikacja silnika - Indukcyjny z kondensatorem, moc, obroty?

24 Jun 2018 16:35 948 12
 • Level 27  
  Witam serdecznie.
  Otóż posiadam silnik kupiony za 17zł sprzedawcy z olxa wymontowany prawdopodobnie z jakiegoś urządzenia choć nawet sprzedawca nie wie z jakiego gdyż kupił go razem z innymi gratami.
  Silnik chciałbym wykorzystać do budowy czegoś(jeszcze nie mam pomysłu czego) lecz chciałbym poznać jego moc oraz obroty. Wychodzą trzy kable z silnika, kabel niebieski oraz czerwony biegnie do kondensatora zaś kabel czarny prosto do uzwojenia. Podłączając napięcie pomiędzy czarny a czerwony silnik kręci się w lewo zaś podłączając czarny i niebieski silnik kręci się w prawo(lub na odwrót).
  Na oko kręci się z prędkością 2800rpm.
  Czy wie ktoś może jakiej mocy może być to silnik? Da się to obliczyć na podstawie widocznego kondensatora(prawdopodobnie oryginalny)? Z jakiego urządzenia mógł zostać wymontowany? Czy jest przystosowany do pracy ciągłej(podejrzewam, że tak)?
  - Identyfikacja silnika - Indukcyjny z kondensatorem, moc, obroty?- Identyfikacja silnika - Indukcyjny z kondensatorem, moc, obroty?- Identyfikacja silnika - Indukcyjny z kondensatorem, moc, obroty?- Identyfikacja silnika - Indukcyjny z kondensatorem, moc, obroty?[img-4]- Identyfikacja silnika - Indukcyjny z kondensatorem, moc, obroty?- Identyfikacja silnika - Indukcyjny z kondensatorem, moc, obroty?
  [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • User removed account  
 • Level 27  
  mn997 wrote:
  Na podstawie kondensatora 1kW . Pozdrawiam .

  Silnik ma ośkę o grubości jakiegoś 1cm więc jakoś mi się nie chce wierzyć aby miał ten 1kW. Kondensator ma 10uF a do silnika 1kW z tego co słyszałem potrzeba kondensatora 70uF.
 • Moderator of the Technical section
  mn997 wrote:
  Na podstawie kondensatora 1kW . Pozdrawiam .

  Dowcipniś jesteś. Przesadziłeś tak 10 - 20 razy.

  Dodano po 6 [minuty]:

  LENIWIEC_PL wrote:

  Silnik chciałbym wykorzystać do budowy czegoś(jeszcze nie mam pomysłu czego)

  Silniki dobiera się do potrzeb w konkretnym urządzeniu, a nie wymyśla się urządzenie do przypadkowego silnika.
  To jednostka o budowie otwartej, nadaje się co najwyżej do napędu wentylatora i to w środowisku czystym. Bez większego kurzu czy innych zanieczyszczeń. Jeśli zamierzałbyś go użyć do innego rodzaju pracy, silnikowi należałoby zapewnić osłonę. A to byłoby raczej bardziej kosztowne niż nabycie nowego silnika z obudową zamkniętą.
 • User removed account  
 • Moderator of the Technical section
  mn997 wrote:
  retrofood wrote:

  mn997 napisał:
  Na podstawie kondensatora 1kW . Pozdrawiam .

  Dowcipniś jesteś. Przesadziłeś tak 10 - 20 razy.
  Doprawdy ,aż tyle . https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1389531.html

  Szacuję wg wielkości kondensatora. Wielkości, czyli gabarytów a nie pojemności.
 • User removed account  
 • Level 27  
  W silnikach frani lub franio podobnych siedziały silniki o mocy 150W i przy nich widziałem kondensator 6uF więc biorąc pod uwagę wielkość tego kondensatora można szacować, że silnik ma jakieś 200 do 300W mocy choć nie ukrywam, że gdzieś kiedyś na złomie widziałem kosiarkę elektryczną z zamontowanym kondensatorem o mocy 15uF i mocy rzekomo 1kW więc ciężko stwierdzić. Wiadomo na pewno, że jedna z osi silnika jest długa i nie ma żadnego wyżłobienia na klin zaś druga na której jest zamontowany wiatraczek (dorabiany chyba bo łopatki ucinane) jest oś krótka lecz też bez żadnego klina.
 • User removed account  
 • Level 27  
  Wszystko by się zgadzało gdyby nie fakt, że ośka jest dosyć cieniutka oraz mocowanie silnika nie odpowiada tym znalezionym prze z mnie w google. Sam mam na strychu silnik od podkaszarki i tam na ośce jest klin oraz wałek jest dużo grubszy. Wiatrak w tym silniku nie jest oryginalny zapewne. Silniki stosowane w podkaszarkach to silniki komutatorowe a ten jest indukcyjny(nie ma szczotek).
 • User removed account  
 • Level 42  
  LENIWIEC_PL wrote:
  tam na ośce jest klin

  Oski to miały wozy drabiniaste... a kliny wbija się w trzonki młotków...
  Ze średnicy wału trudno określić moc silnika, bo przenosi on obciążenia gnące i skręcajace równocześnie. Dlatego z resztą nie jest osią!
  Wg. mnie moc to 100 - 200 W. Im niższe RPM tym mniej.
  A na oko, to chłop w szpitalu umarł.