Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka dla samotnika, możliwie oszczędna.

24 Cze 2018 17:44 537 8
 • Poziom 10  
  Witam, zaczynam rozglądać się za praleczką. Możliwie używaną.

  Żeby nie męczyć słowotwórstwem, zadam parę pytań ponumerowanych.

  1) Czy w okolicy 200 złotych dostanę dobrą praleczkę dla jednej osoby ? (używaną) Jeśli kwota jest zbyt mała, to ile powinienem przeznaczyć na takową praleczkę ?

  2) Jakie firmy polecacie, jakich lepiej unikać. (głównie myślę nad czymś od boscha)

  3) Na coś powinienem zwrócić uwagę ? Klasa oszczędności etc. ? Czy w tych czasach jest to już w miarę unormowane.

  4) Jak jest z awariami takich praleczek. Czy kupioną za 200 zł pralkę mogę naprawiać za np. 500 zł ? Czy raczej po prostu wtedy kupuje się nową/naprawia się w domowym zapleczu.

  5) Nie proszę o konkretne oferty z olx, ale raczej o radę "jaka firma, jakie modele, na co uważać". Myślę że są osoby które mają styczność ze sprzętem AGD o wiele większą ode mnie.

  Z góry dziękuję za pomoc. Dopiero zaczynam układać sobie życie, a myślę że pralka w domu to jednak mniejsza lub większa, ale podstawa.
 • Pomocny post
  Specjalista - systemy grzewcze
  Z używanymi pralkami nie ma reguł i nie da się doradzić weź taką czy taką.
  Prędzej można właśnie doradzić czy warto kupić konkretny egzemplarz z OLX niż wskazać, że używane pralki filmy X są lepsze od używanych pralek firmy Y.

  Ja dla przykładu kiedyś dostałem uszkodzoną pralkę za darmo. Może nawet nie tak dostałem co zostałem poproszony przez kolegę, aby ją wywieźć na złom, bo chciał się jej pozbyć, a sam nie miał nawet jak jej znieść, bo ma uszkodzony staw biodrowy. Dwóch serwisantów stwierdziło uszkodzenie programatora i wyceniło koszt naprawy na ponad 800zł. Kolega kupił nową, a tej chciał się pozbyć.
  Niestety goście, którzy mu przywieźli nową pralkę nie zabrali tej uszkodzonej. Tłumaczyli się, że nie mają teraz miejsca, bo są zawaleni towarem, który muszą porozwozić i przyjadą później ją zabrać, ale się już nie pojawili.
  Ponieważ pralka była identyczna jak ta, którą wcześniej użytkowałem to postanowiłem zabrać pralkę od kolegi na części do swojej pralki.
  Jak się okazało naprawa tego sterownika w tej pralce zajęła mi 15 min. Pralkę tą użytkuję jako drugą u siebie w domu już przeszło 8 lat.
  Ponieważ kupiłem nieruchomość z 2 domami to okazało się, że przydałaby się trzecia pralka. Trafiła mi się wtedy mało używana pralka za 200zł. Pralka faktycznie była bardzo mało używana, ale kilka lat stała nieużywana w nieogrzewanej komórce i okazało się, że trzeba było wymienić w niej elektrozawór, który kosztował ok. 50zł, ponieważ uszkodziła go zamarzająca w nim woda.

  Wszystkie te pralki to pralki firmy Amica
  Dwie to modele PA5580A510
  a ta trzecia to PB5580A410
  Są to pralki, które jeszcze można naprawiać tzn. mają łożyska wymienne.
  Wszystkie naprawy jakich dokonałem w tych pralkach nie kosztowały więcej jak 200zł. Uszkodzeniom uległy zatrzaski drzwiczek (w 2 pralkach), łożysko (w jednej), blokada drzwiczek (w jednej z pralek), elektrozawory (w dwóch pralkach).
  Co kilka lat trzeba rozebrać pojemnik na proszek i udrożnić (odkamienić) kanały wodne.
  Pralki te nie mają lekko, bo są dość intensywnie użytkowane.

  Wiele nowych pralek ma bębny plastikowe z niewymiennymi łożyskami. Naprawy takich pralek są nieopłacalne, bo wymagają wymiany całego bębna.
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  Proszę zwrócić uwagę na funkcję - Czas. Te pralki opisywane w poście #2 mają po kilkanaście lat. Od tego czasu producenci poczynili naprawdę duży postęp w "planowym starzeniu produktów" i ich "planowanej nienaprawialności".

  Jak chcesz kupować "używaną" - kupuj ale sprawdź przy zakupie czy działa. Potem to już kasyno i ruletka - ile będzie działać.
  Jak chcesz mieć jakiś tam spokój kupuj nową najtańszą - te 2 lata pewnie podziała.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Witam.
  Jeśli kolega upatrzy sobie jakąś pralkę to warto zrobić rekonesans w internecie przed zakupem czy owa pralka ma wymienne łożyska i czy ceny części zamiennych są w akceptowalne i dostępne.
  Uważam, że zakup pralki ze zgrzewanym zbiornikem mija się z celem bo nie znając historii pralki jak była eksploatowana i jakie środki piorące były stosowane naprawa takiej pralki może być już nie możliwa bo po rozcięciu zbiornika może się okazać, że wymiany wymaga krzyżak bębna a do tego typu pralek nie występuje jako część zamienna.
  Mam po rodzicach Bosch WFA 2070 i mimo, że to już antyk to uważam, że to jeszcze jeden z ostatnich prawdziwych pralek Bosch.
  Ja osobiście nie zwracam uwagi na to by pralka była A+++++++++++++++++++++++ bo jak dla mnie pralka ma spełniać zasadniczą funkcję czyli ma uprać odzież nie niszcząc jej itp. a ten Bosch mimo swojego wieku robi to bardzo dobrze.
  Pralka pracuje mimo upływu lat na oryginalnym programatorze, grzałce i silniku i nie chce się specjalnie psuć.
  Oczywiście nie namawiam kolegi na zakup takowej, ale można jeszcze znaleźć używane egzemplarze w przyzwoitym stanie.
  Mówiąc szczerze to zakupiłem w cenie złomu kuzynkę modelu WFA czyli WFB 1604.
  Okazało się, że po wymianie silniczka pompy spustowej za 30 zł pralka wróciła do pełnej sprawności i działa bez zarzutu.