Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Układu chłodzenia na kompresorze EMT6144Z

25 Cze 2018 16:17 987 39
  • Poziom 17  
    Witam chcę budować mały układ klimatyzacyjny który będzie obniżał temperaturę o około 10C do 15C (objętość chłodzonego pomieszczenia mniej więcej 2-3m sześcienne. Znalazłem taki kompresor Aspera R134a EMT6144Z, chcę na nim zbudować klimatyzację. Czy może mi ktoś z kolegów doradzić jakie elementy powinny wejść w skład takiego układu opartym na w/w kompresorze. Z tego co wyczytałem to chłodnica powinna być około 500W, czy skraplacz może być 1000W bo taki znalazłem Skraplacz GTB 1000, do tego wentylator oraz termostat, nie wiem tylko jaki zastosować zawór rozprężny i czy jeszcze jakieś elementy zastosować (czy powinien być zastosowany osuszacz, filtr itp) oraz jak poradzić sobie z skroplinami (dać rynienkę ??) oraz czy stosować jeszcze jakieś elementy do w/w układy (zawory bezpieczeństwa itp)
    Proszę o poradę kolegów zajmujących się tematyką klimatyzacji.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    Skraplacz duży ale ok. Parownik się zgadza. Dalej to bym wstawił filtr osuszacz oraz kapilarę. Dodatkowe elementy w jakie można zainwestować to to presostat skraplacza, presostat niskiego ciśnienia ale nie koniecznie jeśli to ma być nisko budżetowe. Skropliny z tacy ociekowej odprowadzić poza komorę.
  • Poziom 17  
    Dziękuje bardzo za odpowiedz, mam kilka pytań jaki filtr oraz osuszacz (parametry lub typ) by Pan polecał do tego układu oraz jaka kapilarę (typ lub rozmiar) będą odpowiednie. Czy elementy presostat skraplacza, presostat niskiego ciśnienia są elementami monitorującymi niskie i wysokie ciśnienie (wymagany byłby chyba jakiś układ elektroniczny który by sterował oboma czujnikami może mi Pan poleci jakie dobrać presostaty i elektronikę). Myślałem też nad termostatem żeby można było ustawić temperaturę.
    Znalazłem agregat zbudowany na tym kompresorze i wyposażony jest w zbiornik czy w moim przypadku dobrze by było go zainstalować. Układu chłodzenia na kompresorze EMT6144Z
    Dziękuje bardzo za pomoc.
    Wszystko zależy od budżetu jeśli on jest nieograniczony to może warto kupić klimatyzator. Presostaty polecam marki ranco. Termostat może coś z marki carel pj. Zbiornik jest zbędny jak jest kapilara gdy układ ma zbiornik w ten czas prawie obowiazkowo zawór tzr. Opisz co chcesz chłodzić jakiś towar czy tylko klima.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 17  
    Dziękuje bardo za szybką odpowiedz, Układ ma działać jako klimatyzacja ma obniżać temperaturę o 10 do 15C, nie ma mrozić tylko ochłodzić objętość 2 metry sześcienne powietrza. Znalazłem taki presostat NSD HP czy będzie ok (z tego co piszą to steruje pracą wentylatora i w ten sposób steruje ciśnieniem w zakresie 8,5bar ~ 11bar). Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie czynnika R134 w takim układzie chłodzenia z kompresorem EMT6144Z, skraplaczem GTB 1000 i chłodnicą 500W (czy mają być 2 presostaty czy wystarczy 1). Termostat carel pj jest ok i fajnie wygląda. Jaka powinna być kapilara w takim układzie. Budżet nie jest za wielki ale chce zrobić układ który będzie działał bezawaryjnie i dobrze chłodził (wole żeby wyszedł trochę drożej ale żeby działał prawidłowo).
    Pozdrawiam
    Długość kapilary to 1.30 m i średnicy wew. 1.25 Presostat ok i odpowiedni do ciśnień na r134. Tu masz filtry https://www.google.com/search?q=filtr+osuszac...3O_bAhWB_SwKHayrAaUQ_AUICigB&biw=1366&bih=631 tylko bierz z wyjściem na kapilarę. Termostat weź najprostszy z jednym przekaźnikiem i jedną czujką. Najprostsze układy działają najlepiej i najdłużej ;)
  • Poziom 17  
    Dziękuje bardzo za pomoc i wyjaśnienie, znalazłem filtr/osuszacz 50gr 6x2,5 (są też mniejsze ale nie wiem czy większy nie będzie lepiej filtrował, proszę o poradę :), znalazłem kapilarę wew 1.25 zew 2.5mm , mam tylko pytanie czy można i na jaką średnicę należy nawinąć kapilarę i czy podczas zawijania nie załamie się rurka?. Pomyślałem też, że przydał by się zawór i złącze serwisowe, może mi Pan jakieś polecić (żeby pasowały do złączek serwisowych/butli/przewodów i żeby można było podpiąć resztę układy np chłodnice). Bo nie wiem ile jest potrzebnych zaworów i złączek (pomyślałem, że większość rzeczy będzie lutowana to w zasadzie to 1 zawór by wystarczył do napełniania, ewentualnie do rozłączania agregatu od chłodnicy). Do chłodnicy trzeba będzie chyba zainstalować nawiew oraz jakąś rynienkę na skropliny.
    Układu chłodzenia na kompresorze EMT6144Z
    Proszę jeśli Pan może zobaczy czy prawidłowo wszystko jest połączone na schemacie który narysowałem (czy w dobrym miejscy są podłączone poszczególne elementy)
    Dziękuje bardzo za dotychczasową pomoc
    Pozdrawiam
    Z chłodnicy do kompresora rurka fi 8 lub 10. Zawór do napełniania i pomiaru https://www.google.com/search?q=zawor+serwiso...&ved=0ahUKEwjUkanSlfHbAhVKa1AKHZ51BH0QBQgJKAA
    Kapilarę nawinąć na filtr a resztę do prowadzić razem z rurką ssącą pod izolacja do chłodnicy. Jeśli większą odległość całą kapilarę dać w chłodnicy. Całość raczej polutować bez złączek skrecanych.
  • Poziom 17  
    Dziękuje za błyskawiczną odpowiedz, proszę tylko jeśli mógłby mi Pan powiedzieć czy dobrze poumieszczałem elementy na schemacie czy są we właściwych miejscach oraz czy schemat elektryczny jest prawidłowy. Jeszcze jedno pytanie czy jak są rurki fi10 w skraplaczu to dawać przejściówkę na fi6 czy zalać cyną bezpośrednio połączenie fi10-fi6.

Pozdrawiam
    Tłoczenie ze sprężarki puść rurką fi 6 zawór serwisowy należy wspawać w sprężarkę jest tam dodatkowy port. Reszta wygląda dobrze. Takie połączenie się nagrzewa i zaciska kombinerkami. Następnie lutuje się lutem twardym o składzie srebra 2-5%
  • Poziom 17  
    Dzień dobry dziękuje bardzo za wyjaśnienie wszystkiego (wszystko jest już jasne), czy w pozostałej części i ich łączenia mogę dać również rurki fi 6 (oczywiście kapilara 1.25), oraz mam jeszcze jedno pytanie nie mogę znaleźć nigdzie chłodnicy 500W czy może wie Pan gdzie mogę taką kupić/ zrobić. Pisałem do 2 firm co robią parowniki ale na razie nic nie odpisują. A jeszcze czy jest potrzebny jakiś mechaniczne zabezpieczanie przed nadmiernym wzrostem ciśnienia (bo presostat to chyba tylko przez włącznie wentylatora reguluje ciśnienia) tak tylko pytam dla pewności :)
    Pozdrawiam
    Są tylko trzeba wiedzieć jak szukać. np katalog chłodnic powietrza. Polecam ECO MIC 80 Do takich małych nisko budżetowych ukłądów nie wstawia się takich zabezpieczeń. Ale jak kogoś stać na luksus to może sobie wstawić presostat niskiego ciśnienia i wysokiego w jednej obudowie. Czyli zabezpieczenie przed niskim i wysokim ciśnieniem w układzie. Zamiast regulacji on/off silnikiem skraplacza można to robić płynnie.
  • Poziom 17  
    Dzień dobry dziękuje za odpowiedz i cierpliwość do mnie ;) niestety nie wiem jak szukać i pewnie dlatego nie mogę znaleźć :( Mam pytanie jak jest presostat który mierzy na wysokim i na niskim ciśnienie to jak to działa ?? na wysokim to tak jak pisałem wcześniej steruje wentylatorem skraplacza (i zmienia się ciśnienie na wysokim) a na niskim presostacie to przekaźnik wyłącza kompresor?? taki czujnik Presostat DANFOSS KP 15 lub KP17WB DANFOSS znalazłem za około 200zł trochę kosztuje ale zastawaniem się czy warto (nie chciał bym że się coś popsuło wolał bym żeby działało bezawaryjnie i bez obsługowo). Proszę o poradę , znalazłem lut (Lut twardy miedziano fosforowy L-Ag5P) czy będzie ok.
    Pozdrawiam
    Presostat który jest na wysokim czy też na niskim ma za zadanie wyłączyć sprężarkę przy różnego rodzaju awariach układu chłodniczego. Jak bym robił sobie coś takiego to bym chyba darował dodatkowych kosztów. Klimę używaną na all....o nie lepiej kupić? Czym chcesz rozgrzać ten lut ? potrzebujesz tlenu i propanu i palnik jeszcze.
  • Poziom 17  
    Dziękuje za odpowiedz. Do lutowania mam palnik propan-butan on ma myślę około 1000C stary ale kiedyś lutowany był nim brąz, aluminium się rozpuszczało jak dobrze pamiętam także powinien sobie poradzić z lutem. Dziękuje bardzo za pomoc nie będę już Pana męczył pytaniami, odezwę się jak przystąpię do budowy za kilka dni. Dziękuje bardzo Panu za pomoc i podanie parametrów jaki powinny spełniać poszczególne elementy. Popatrzę jeszcze z tymi presostatami i chłodnicą (model podany przez Pana jest za szeroki maksymalnie może mieć około 280-300mm.
    Pozdrawiam i dziękuje bardzo za pomoc
  • Poziom 42  
    goblins napisał:
    Do lutowania mam palnik propan-butan on ma myślę około 1000C

Jeżeli nie jest to palnik tlenowy to masz małe szanse polutować na twardo. Temperatura lutowanych elementów musi być ok 800 oC (zależy od lutowia) a miedź dobrze przwodzii ciepło. Jak nigdy tego nie robiłeś to poćwicz na "na sucho" . A szczelność gazem obojętnym trzeba sprawdzać zawsze.
  • Poziom 42  
    p.obelix napisał:
    Zapomniałem o tym właśnie dopisać.

Nie tyle zapomniałeś, co brakło Ci czasu napisać instrukcję wykonania urządzenia chłodniczego.
    Była by to spora książka. Zobaczymy jak autor sobie poradzi?
    Jakby znał angielski, to mogę wrzuć dość stare, ale wg mnie jare poradniki Danfossa na których ja się uczyłem chłodnictwa. Wg. mnie rewelacja, tylko trzeba znać język.
  • Poziom 17  
    Dziękuje Koledzy za pomoc. Lutowałem tym palnikiem ładnych parę lat temu czyste srebro i brąz i polutowało się ok tylko używałem topnika (czy w lutowaniu twardym w chłodnictwie można też używać topnika np Topnik HS, czy nie będzie miał wpływu na prace/trwałość układu) sprawdzę jeszcze na sucho jak będzie szło. Dane które przekazał Kolega p.obelix jest wszystko jasne, kapilara, filtr, spoiwo, presostat i inne (muszę tylko pomyśleć z tymi presostatami jeszcze), sprawdzenie szczelności i napełnienie zlecę fachowcowi bo nie posiadam takowego sprzętu. Muszę tylko się zastanowić jak polutować rurki w otulinie (podczas lutowania będzie się nagrzewać/rozpuszczać otulina). Do budowy (połączenia agregatu z resztą) chcę użyć rurek fi 6mm oraz do przepływu czynnika z agregat <-> parownik rurki fi 6 w otulinie (odległość miedzy agregatem a parownikiem będzie jakieś 2-3m). Czy dobór rurek jest prawidłowy??
    Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    Jeszcze kilka spraw.
    Jaki planujesz układ przestrzenny rozmieszczenia elementów instalacji?
    Gdzie ma być skraplacz? Odległość i wznios w stosunku do sprężarki? Bo to że musi być na zewnątrz pomieszczenia jest oczywiste.
    Gdzie sprężarka, bo może być przy skraplaczu lub parowniku?
    Wg. mnie parownik troszkę za mały. Te 500W i to pewnie z wentylatorem (jaki przepływ powietrza?), a nie wiadomo przy jakich temperaturach parowania i otoczenia jego samego, to mniej niż można uzyskać przy tej sprężarce przy odparowaniach plusowych.
    Skupiłeś się na wykonawstwie, a trochę zaniedbałeś projekt chłodnictwa.
  • Poziom 17  
    Układ rozmieszczenia elementów tak jak na rysunku. W instrukcji jest napisane z tego co pamiętam parownik około 500W. Skraplacz chcę dać 1000W, przepływ powietrza skraplacza zapewni silnik 10W śmigło 200mm 28 Stopni.

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Na rysunku napisane jest o możliwość stosowanie wentylatora promieniowego jeśli zajdzie taka potrzeba. Chłodnicę chcę kupić o mocy 500W zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Poziom 42  
    goblins napisał:
    przepływ powietrza skraplacza zapewni silnik 10W

Czy ta moc wentylatora to nie za mało? Zależy jeszcze co to za moc? Elektryczna czy mechaniczna?

Dodano po 1 [minuty]:

goblins napisał:
    Chłodnicę chcę kupić o mocy 500W zgodnie z zaleceniami producenta.

Po raz trzeci pytam! Przy jakich parametrach jest ta moc???
  • Poziom 17  
    Producent zaleca 7W do w/w skraplacza, więc pewnie zrobił testy jaki silnik jest potrzebny ja zastosuje 10W bo takowy jest dostępny. Rozumie że jack63 chodzi o nabijanie postów bo jak na razie nic treściwego nie wnosi do dyskusji.
  • Poziom 42  
    goblins napisał:
    Rozumie że jack63 chodzi o nabijanie postów bo jak na razie nic treściwego nie wnosi do dyskusji.

Nic nie rozumiesz, ale jak tak uważasz to twoja sprawa.
    A z tym nabijaniem postów to już przegiąłeś. Czy czytałeś mój profil ?
  • Poziom 17  
    Mam pytanie do kolegów. Jest problem z znalezieniem małego parownika o wymiarach 300x200mm (lub zbliżone wymiary) pomyślałem czy możliwe jest zastosowanie skraplacza z wentylatorem w roli parownika znalazłem taki który by pasował ma co prawda moc jako skraplacz 570W TK 0570 (Powierzchnia wymiany ciepła: 1,12m2), wymiar 190x203mm.
  • Poziom 42  
    p.obelix napisał:
    Za mały, potrzebujesz parwonika o powierzchni wymiany 2,5 -3 m2 Oraz wentylatorek o mocy 50W

I co kolego goblins, nabijam posty powtarzaniem pytań na które nie umiesz odpowiedzieć?
    Czy to co napisał kolega p.obelix ci czegoś nie sugeruje???