Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła - sterownik swobodnie programowany

25 Cze 2018 18:08 1011 6
  • Poziom 30  
    Witam!
    Tak jak ustaliliśmy, żeby nie "zagracać" wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic110203.html zakładam nowy poświęcony konstrukcji sterownika do pompy ciepła który powstał kilka lat temu.
    Sterownik jest w zasadzie uniwersalny i może sterować wszystkim co wiąże temperatury i zależności czasowe.

Chciałbym tu umieścić kilka informacji i plików dla tych którzy ciągle (ku mojemu zaskoczeniu bo konstrukcja niedługo będzie obchodzić 10 lat!) chcą go wykonać. Miejsce też dobre do pomocy i dzielenia się doświadczeniami.

1) Dawniej, projekt umieszczony był na code.google. Platforma została zamknięta a wszystko przeniesione do archiwum. Ciągle jednak są tam całkiem przydatne informacje i chyba jedyna sensowna dokumentacja: https://code.google.com/archive/p/quotek/

2) Poniższy "zip" to ostatnie pliki projektu i najnowsze wersje programów. Są tam też projekty płytek - gerbery i pliki z programu P-CAD (czytelne dla Eagle, Altium).

Ostatnio powstała też nowa wersja, która czeka na dokończenie, zakłada ona moduł wykonawczy sterowany z dowolnego systemu Linux (RPI, PC, Banana czy tym podobne). Chętnie bym też podyskutował na temat funkcjonalności.

Szukam też osób chętnych do pomocy w programowaniu, źródła zarówno starej jaki i nowej konstrukcji udostępnię wszystkim chętnym poprzez platformę "gitlab". Do "tworzenia" potrzeba Linuksa.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 30  
    1) Sterownik obsługuje czujniki DS (18B20 lub 18S20), maksymalnie 12 na dwóch magistralach.
    2) Nie ma sterownia EZR więc nie mierzy się ciśnień, są tylko dwa wejścia analogowe.
    3) Wejścia to transoptory, do zestyków (presostaty, licznik kWh etc.) 7 wejść.
    4) Wyjścia to triaki lub optomos-y (SSR jak kto woli) AC/DC 150mA/230V, do załączania zewnętrznych przekaźników. Na płytce bazowej są po 4 ale można dołożyć drugie tyle, w sumie 16 wyjść

Sterownik programuje się pisząc takie prymitywne programy, wykonujące pewne sekwencje. Jest natomiast oddzielna procedura "pracy sprężarki" która realizuje rozruch-pracę-zatrzymanie-pauzę jako cykl pracy sprężarki. Wszystkie czasy i temperatury są do poustawiania. Sterownik ma praktycznie wszystko do poustawiania, nie ma przypisanych wyjść czy temperatur, wszystko się konfiguruje.
  • Poziom 11  
    Chętnie wpiszę się w w watek , potrzebuję sterownika pompy PCi , ale czy coś pomogę nie wiem
  • Poziom 17  
    Cześć,
    1. Czy quotek może zastąpić / przejąć funkcję COPema?
    2. Aktualnie używam COMPIta i z ostatnich potrzeb jakie mam wobec sterowania to coś takiego jak zmienna histereza. W compicie albo nie da się tego zrobić albo ja nie umiem ustawić. Chodzi mi o to, żeby grzanie CWU było tak jakby w dwóch planach. U mnie zadana temp. CWU to 43 stopnie. Chciałbym aby woda zawsze była najcieplejsza wieczorem. Nie wchodząc w szczegóły użytkowe sprowadza się to chyba do tego aby w systemie można było ustawić dwie histerezy CWU. Jedna np. 6 stopni, druga 3 stopnie jako tzw priorytetowa / wieczorna itp. Compit ma coś takiego jak "praca z obniżeniem". Wykorzystuję to aktualnie mając obniżenie 2 stopnie ale to obniżenie sprawia, że przy tej samej histerezie Pompa ładuje zasobnik raz do 43 innym razem do 41 stopni. W tej chwili grzanie CWU chodzi jak chce.. Raz wieczorem woda jest nagrzana do 41 innym razem do 43 w zależności jak się nałożą godziny grzania i temperatur. Oczywiście mógłbym ustawić na stałe histerezę np. 3 stopnie i wyłączyć obniżenie ale po co pompa ma się załączyć 3x dziennie skoro może 1x. No czasem 2x.
    Dodam jeszcze, że mam taryfę G11.
  • Poziom 30  
    andrzejkm napisał:
    1. Czy quotek może zastąpić / przejąć funkcję COPema?

Stary nie, qotek2 w planach tak, tyle że nie w takim szerokim zakresie, raczej prosta funkcja pomiaru mocy cieplnej i elektrycznej oraz wyliczenie COP.
    Stary pokazuje za to moc elektryczną na podstawie impulsów oraz zlicza energie z rozłożeniem na taryfy.
    andrzejkm napisał:
    2. Aktualnie używam COMPIta ...

Skoro jest swobodnie programowany, nic nie jest niemożliwe. Dowolne szaleństwa można ułożyć w program, zależności, warunki czasowe itp.
  • Poziom 11  
    Autor tematu mógłby udostępnić swój obecny plik xml.
    Jak masz obecnie rozwiązane grzanie cwu w instalacji pompy ciepła, poprzez zawór 3 drogowy czy dwie pompki jedna od co a druga od grzania cwu, ja w instalacji mam 2 pompki jedna od co a druga od cwu? Zabieram się powoli do adaptacji twego dzieła w swojej pompie ciepła.