Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alfa 147 - Spadek napięcia pamięci radia

szejker89 26 Jun 2018 16:01 924 4
    szejker89
    Level 14  
    Posiadam Alfę 147 1,6 po lifcie. Wymieniłem oryginalne radio na stację multimedialną GMS 6808. Problemem jest wyłączanie się radia podczas odpalania samochodu. Najpierw myślałem, że to normalna rzecz aby odciążyć akumulator podczas rozruchu, ale zauważyłem, że system radia na nowo się ładuje. Natomiast, jeśli zgaszę samochód, to wentylator radia pracuje jeszcze kilka sekund i jeśli w tym czasie znów dam zapłon, to radio włączy się od razu bez ładowania systemu. Zauważyłem również, że czasem straci się pamięć, czyli resetuje się kolor podświetlenia oraz nazwy zapisanych stacji (czyli to samo, co po odłączeniu akumulatora). Dlatego sądzę, że problemem jest nie zanik napięcia ze stacyjki, ale zanik napięcia podtrzymania pamięci.
    Podczas rozruchu napięcie spada do 10,5V. Po wymianie akumulatora na nowy Banner PowerBull P6340 problem nadal występuje (wymieniony ponieważ stary miał ok. 8 lat, rozładowywał się do 9V po pół godziny słuchania radia). Oczywiście wcześniej został sprawdzony porób prądu "w trybie czuwania samochodu" oraz napięcie ładowania, wszystko jest w porządku.

Problemem jest radio czyli brak jakiegoś chwilowego podtrzymania przy spadku napięcia, czy coś z elektryką samochodu? Oryginalne radio nie miało takiego problemu. Co mogę zrobić, aby to poprawić?
    piotrek22101
    Level 39  
    Radio powinno mieć stały plus i plus po stacyjce. Sprawdź czy są dobrze podłączone,oraz czy nie zanika napięcie na stałym.
    szejker89
    Level 14  
    Oczywiście radio ma dobrze podłączone zasilanie, akumulator i stacyjka na 100% nie są pomylone.
    Czytałem coś o wstawieniu diody BYS26-45 w szeregu kabla podtrzymania pamięci. Jeśli to nie pomoże, to między radiem, a diodą wstawić kondensator? Nie mam zielonego pojęcia, jaką mniej więcej pojemność zastosować, mam pełno sprawnych kondensatorów z odzysku.