Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z uruchomieniem kompa.

24 Aug 2005 06:33 1768 18
  • Level 12  
    Witam!!!

Moja kobieta kupiła około miesiąc temu nowy komputer. Przez ten miesiąc kompik śmigał bardzo ładnie. Ostatnio komp zaczął bardzo długo zamykać system i podczas takiego zamykania mojej kobiecie nie chciało się już czekać więc wyłączyła go z gniazdka.
    Od tej pory kompa nie można wcale włączyc. Po pojawieniu sie logo systemu od razu na sekunde mignie blue skren i restart.Nie można nawet odpalić w trybie awaryjnym.Nie można również zainstalować nowego systemu gdyż po sprawdzeniu przez instalator XP konfiguracji sprzetu i załadowaniu wszystkiego co potrzebne do odpalenia instalacji komp wywala tylko niebieski ekran z białymi napisami i nic nie moż na więcej zrobić. Nie da sie nawet zrobić formatu gdyż za każdym razem wywala ten przeklęty niebieski ekran.
    Co mogło się stać?Jak rozwiązać ten problem? Dysk SATA Samsung 80 giga i stery podkładałem w odpowiednim czasie.

Pozdrawiam!!!
    [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • LegrandLegrand
  • Level 26  
    a karte grafiki masz na PCI-EXPRESS czy AGP jak tak to może spróbój
    wymienić karte grafiki na inną i jak będziesz instalował system to podczas
    instalacji F6 zainstaluj sterowniki dla dysku twardego.
  • Level 12  
    Grafika jest na AGP.Podczas instalacji xp wciskam F6,sterowniki normalnie załapią,instalator jeszcze coś tam pomieli i gdy pojawia sie plansza czy naprawić system czy instalować od nowa, daję instaluj to od razu wywala blue screen.Czasami zamiast niebieskiego ekranu pojawia sie info że w systemie brak jest HDD.
  • LegrandLegrand
  • Level 31  
    Najprawdopodobniej sa uszkodzone jakieś początkowe sektory dysku. Można to naprawić. Jeżeli masz XP to wkladasz do napedu plyte instalacyjna systemu i uruchamiasz z niej kompa [naped CD musi byc ustawiony jako bootowalny]. W czasie startu systemu wybieramy konsole odzyskiwania. Jak sie uruchomi to piszesz: fixmbr i naciskasz ENTER. Potem piszesz fixboot i też ENTER. Napisz czy pomogło.

Możesz jeszcze podlaczyc dysk do innego kompa i tam go FORMAT C:

pzdr.
  • Level 12  
    Problem w tym że nie mam obecnie możliwości podpięcia tego dysku do innego kompa gdyż nikt ze znajomych nie posiada płyty gł. z SATA.
    @bbxb probowałem wystartować i w trybie awaryjnym i z konsola odzyskiwania, z płyty instalacyjnej xp i za każdym razem tylko mignie niebieska plansza z jakimiś białymi napisami i robi restart
    Przy probie instalacji xp wszystko przebiega normalnie (Oczywiście z F6 i załadowaniem sterowników)do momentu gdy insalator zapyta czy mam instalować system od zera czy naprawiać. Bez względu co wybiore natychmiast pojawia sie niebieska plansza i restart(czasami pojawia sie że instalacja nie jest możliwa dgyż brak jest hdd,lecz tak jest jeden na 5 prob).Dysk twardy jest normalnie widziany przez bios.
    Chyba bede musiał podłaczyć swoj zwykły dysk,zainstalować na nim system i dalej coś działać.
  • Level 31  
    A możesz ten dysk sformatować całkiem? Bo jeżeli tak to zrób u kogoś dyskietkę z programem Partition Magic i sformatuj go! Tylko nie jakieś szybkie formatowanie a PEŁNE.
    Jeżeli możesz to spisz te napisy z niebieskiej planszy. Wiem jak ustalić co powoduje błąd na podstawie tych informacji.

pzdr.
  • Level 16  
    Problem może mieć wiele wytłumaczeń.

- jeżeli jest to możliwe (chodzi o dane dysku) należałoby sformatować dysk za pomocą niskiego formatu a więc wyczyścić wszystkie sektory dysk. (lub skorzystać z innego PC i sprawdzić go za pomocą WIN Doctora)

- zdarza się iż przyczyna tkwi w zasilaczu jeśli jest on słabej klasy typu megabajt, codygen, tracer itd.

- przyczyną może okazać się pamieć operacyjana (dużo przypadków tego typu) należałoby ją sprawdzić.

-Ostatateczność to płyta głowna - raczej mało prawdobodobne.

- Ostatnia rzecz to błąd partycjonowania dysku
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    1.Napisałeś, że masz dysk SATA. Czy podczas instalacji systemu podkładasz w odpowiednim momencie dyskietkę ze sterownikami kontrolera SATA płyty głównej?
    2. Oczywiście wszyscy widzimy te białe napisy na niebieskim ekranie!
  • Moderator of Cars
    jankolo wrote:
    1.Napisałeś, że masz dysk SATA. Czy podczas instalacji systemu podkładasz w odpowiednim momencie dyskietkę ze sterownikami kontrolera SATA płyty głównej?
    Napisał, że tak.
    jeffik wrote:
    (...)Przy probie instalacji xp wszystko przebiega normalnie (Oczywiście z F6 i załadowaniem sterowników)do momentu gdy insalator zapyta czy mam instalować system od zera czy naprawiać. Bez względu co wybiore natychmiast pojawia się niebieska plansza i restart(...)

jankolo wrote:
    2. Oczywiście wszyscy widzimy te białe napisy na niebieskim ekranie!
    Mniejsza o te napisy (choć miło było by wiedzieć co tam jest napisane)... dysk ma uszkodzony system plików i wiesza instalator gdy tem próbuje sprawdzić co jest na dysku, najlepiej odpalić komputer z dyskietki z DOSem i jakimś programem do partycjonowania i usunąć z dysku partycje.
  • Level 39  
    Wystarczy dyskietka startowa z Win98. fdisk'iem usunąć partycje ( jeśli nie są w systemie NTFS ) i założyć od nowa, dalej format i powinno być ok. Radzę dodatkowo po sformatowaniu ( bo to najlepsza okazja ) przeskanować dysk HDD Regeneratorem w celu naprawy ewentualnych Bad Sector'ów.
  • Moderator of Cars
    Akurat założyć partycje i formatować to już lepiej z instalatora XP, poza tym FDISK z Win98 ma błąd w obsłudze dysków ponad 64GB.
  • Level 12  
    odpal kompa z dyskietki startowej, jesli uszkodzona jest tablica alokacji to ja naprawisz zwyklym scandiskiem, bez usowania partycji i tworzenia ich od nowa. pozdr. (tylko przezuc tego scandiska na c ;) )

na wszelki wypadek mozna by bylo sprawdzic jeszcze pamieci jakims programikiem: mem test ,gold memory itp
  • Level 11  
    Napisałeś że posiadasz drugi stary dysk
    Więc spróbuj na tym starym zainstalować system, jeżeli na drugim problem będzie się powtarzał przynajmniej będziesz wiedział że nie masz problemu z dyskiem tylko z czymś innym, a jeżeli nie to będzie problem z dyskiem.

Jak już zainstalujesz system na starym podłącz ten nowy dysk i uruchom system z tego starego. Teraz będziesz mógł najnormalniej w świecie sprawdzić uszkodzony dysk scandisc lub najprościej to go później sformatować i spróbować jeszcze raz zainstalować system
    :) :)
  • Level 12  
    Witam!!!

Zainstalowałem system na starym dysku i wszystko jest ok.
    Po podłączeniu tego nowego dysku SATA i doinstalowaniu do niego sterowników już nie ma możliwości uruchomienia komputera.
    System zaczyna się ładować (z mojego starego dysku normalnie), pojawia się logo WinXP i na krótką chwile mignie niebieska plansza i restart.
    Nie moge spisać błedów z tej planszy gdyż tylko mignie i sie wyłącza komp.
    Dzięki wszystkim za pomoc!
    Dysk odnoszę do sklepu (w końcu ma dopiero miesiąc),tylko szkoda muzy jaka została utracona.

Pozdrawiam!!!
  • Moderator of Cars
    Automatyczne restarty po błędach można wyłączyć... Właściwości systemu -> Zaawansowane -> Uruchamianie i odzyskiwanie -> Awaria systemu: Automatyczny ponowny rozruch.