Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ROP-02 ZAMEL zamiana przewodów L i N

leszek_b22 27 Jun 2018 14:25 768 13
    leszek_b22
    Level 9  
    Poszukuję odpowiedzi na pytanie co się może stać, gdy urządzenie zostanie podłączone prawidłowo wg schematu. Ale potem z jakichś powodów ulegną zamianie fazy na przewodach zasilających 230V.

Chcę zamontować to urządzenie w altanie w ogrodzie. Ogród jest zasilany w napięcie 230V tylko okresowo wg potrzeb. Podłączenie ogrodu w napięcie 230V jest realizowane przez włożenie Głównej Wtyczki Ogrodowej w Główne Gniazdo Na Werandzie. Tak zrobiłem, bo daje mi to 1000% bezpieczeństwa, że ogród jest wyłączony z napięcia. Po prostu WIDZĘ, że wtyczka jest wyjęta, więc w ogrodzie nie ma napięcia. Wg mnie jest to bezpieczniejsze niż jakiś wyłącznik, który mogę zapomnieć wyłączyć albo ktoś go przypadkowo włączy i tego nie zauważę.

No i teraz jest problem, bo wtyczkę w gniazdo mogę włożyć dowolnie (podłączenie jest bez bolca). Więc w ogrodzie czasami faza będzie na jednym przewodzie, czasami na drugim. I stąd moje pytanie - jak się w tej sytuacji zachowa urządzenie ROP-02. Będzie chciało pracować?
    Urządzenie będzie sterowane TYLKO z pilota.
    stanislaw1954
    Level 43  
    A jaki jest sens kupować i instalować ROP, gdy całym zasilaniem sterujesz włączając wtyczkę.
    Może w takim razie ROP dać koło gniazda zasilającego na werandzie.
    User removed account
    Level 1  
    leszek_b22
    Level 9  
    gromleon wrote:
    Niby powinno działac, ale czy nie prościej wymienic gniazdo i wtyk na taki , ktorego nie można dowolnie łaczyć ze sobą.

Hmmmm..... jakoś mi to nie przyszło do głowy! SZOK jak czasami człowiek idzie wytartą ścieżką jak osioł! Faktycznie - to może jest po prostu najbardziej sensownie. Gniazdo i wtyczka z bolcem i po problemie. Dzięki :)))
    leszek_b22
    Level 9  
    mawerix123 wrote:
    Nie powinno się instalować gniazda z bolcem bez jego podłączenia to samo tyczy się wtyczki.

Niby racja, ale cała instalacja w ogrodzie jest dwuprzewodowa. I tego już nie zmienię.
    A jakieś inne rozwiązanie "gniazdo z bolcem-wtyczka z bolcem" nie przychodzi mi do głowy.
    stanislaw1954
    Level 43  
    mawerix123 wrote:
    Nie powinno się instalować gniazda z bolcem bez jego podłączenia
    To prawda.
    mawerix123 wrote:
    to samo tyczy się wtyczki.
    A dlaczego nie? przecież można korzystać z gniazda z bolcem, a wtyczka nie musi mieć bolca np. taka wąska (jak do radia).
  • Helpful post
    Loker
    Level 39  
    W ramach odpowiedzi na zadane pytanie - nic się nie stanie, jeśli zamienisz L i N przy podłączaniu ROP-02.
    mawerix123
    Level 39  
    stanislaw1954 wrote:
    A dlaczego nie? przecież można korzystać z gniazda z bolcem, a wtyczka nie musi mieć bolca np. taka wąska (jak do radia).

Nie zrozumieliśmy się, chodziło mi o to żeby wtyczka nie była wyposażona w styk przewodu ochronnego jak w urządzeniach w I klasie ochronności. Owszem może to być wtyczka jak do radia tylko że ona wkłada się dowolnie nawet do gniazda z bolcem ochronnym.
    leszek_b22
    Level 9  
    mawerix123 wrote:
    Owszem może to być wtyczka jak do radia tylko że ona wkłada się dowolnie nawet do gniazda z bolcem ochronnym.

Dokładnie tak!!! Więc ten pomysł z wtyczką "euro" (tak się ona nazywa) nie jest dobry. Ale chyba nie będzie problemu - wg Loker'a podłączenie fazy czy zera nie jest tak istotne - pod warunkiem, że się nie myli :)
    mawerix123
    Level 39  
    Moim zdaniem tu problem jest inny bo nie powinieneś montować ROPa na "przedłużaczu" nawet nie podajesz co chcesz zasilić z ROPa a mówisz że obecne gniazdo jest bez bolca ochronnego więc i przewód do altany pewnie dwu żyłowy.
    ROP powinien zostać zamontowany na werandzie nie przez wtyczkę a na stałe i z niego ewentualnie wyprowadzić gniazdo. Jeśli producent ROPa określa gdzie powinien być podłączony przewód fazowy a gdzie neutralny to tak powinno być podłączone.
    markus-19
    Level 31  
    leszek_b22 wrote:
    wg Loker'a podłączenie fazy czy zera nie jest tak istotne - pod warunkiem, że się nie myli

Obstawiam że się nie myli, nie wiele urządzeń na świecie wymaga takiego podłączenia(tzn L-L i N-N) .
    leszek_b22
    Level 9  
    OK - będę w takim razie testował to rozwiązanie w mojej altanie - proszę nie zamykać wątku. Sądzę, że do 10 lipca będę wiedział w temacie wszystko :).
    Dziękuję za pomoc.

Dodano po 8 [minuty]:

mawerix123 wrote:
    nawet nie podajesz co chcesz zasilić z ROPa

Już wyjaśniam dlaczego tak, a nie inaczej.
    Proces wygląda tak.
    16:45 podłączam napięcie do ogrodu.
    16:46 włączam wszelkie pompy i fontanny w oczku
    17:00 przychodzą goście
    .... chlejemy i żremy :)))
    22:00 robi się ciemno i trzeba zapalić światło pod altaną - tu się pojawia działanie ROP-02
    22:01 naciskam w pilocie "klik" i zapala się pierwszy zestaw świateł
    22:02 naciskam w pilocie drugi "klik" i zapala się drugi zestaw świateł
    ...
    22:10 naciskam kolejne kliki i zapalają się różne inne światła włączane przez inne urządzenie ZAMELa "inteligentne gniazdko" czyli RWG-01
    23:29 wyciągam Główną Wtyczkę i cały ogród gaśnie, a ja idę spać.
    :) :)
    leszek_b22
    Level 9  
    Loker wrote:
    W ramach odpowiedzi na zadane pytanie - nic się nie stanie, jeśli zamienisz L i N przy podłączaniu ROP-02.
    Jak obiecałem kilka dni temu kupiłem dwa urządzenia ROP-02 i dziś zrobiłem testy. I na 100% potwierdzam, że przyłączenie przewodów L i N do odpowiednich zacisków oznaczonych na urządzeniu nie ma żadnego znaczenia. Z moich eksperymentów nakręciłem film i umieściłem go na Youtube. Pokazuję tam, że urządzenie działa przy dowolnie podłączonych przewodach fazy i zera.
    Zapraszam jak ktoś ciekawy
    https://www.youtube.com/watch?v=61QUq5bfl2o&t=45s