Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Budowa głośnika/kolumny bluetooth

27 Cze 2018 21:51 450 4
  • Poziom 2  
    Jako nowy na forum witam serdecznie wszystkich. Z góry dziękuję również za wszelką pomoc i sugestie.

Wymyśliłem sobie, iż samodzielnie zbuduję głośnik bluetooth. Głośnik, a może raczej kolumnę... No właśnie. Nie potrzebuję bezprzewodowego działania (żadnych akumulatorów, standard - zasilacz i podłączony do gniazdka), jednak chciałbym mieć możliwość parowania/podłączania różnych źródeł dźwięku (PC/tablet/komórka), więc bluetooth. Dodam, iż słucham głównie muzyki rozrywkowej: pop i elektronicznej i chciałbym mieć po prostu czysty dźwięk i dobry bas. Bardzo istotna jest dla mnie wielkość obudowy. Jestem niestety laikiem od spraw audio...

Znalazłem w sieci projekt, który wzbudził moje zainteresowanie ( youtube.com/watch?v=oDRAfpE21Lo ). Jest to 3-drożny, niewielki głośnik w obudowie BR (pojemność jedyne 9,5l) oparty o Dayton ND 20FA (tweeter), 2x Dayton PC83 jako średniotonowe i woofer Dayton DC160. Wszystko to działa na wzmacniaczu 2x120W XH-M548 (TPA3116D2).

I w związku z tym mam parę pytań i chciałbym prosić o poradę specjalistów :)

1. W ogóle co myślicie o takim rozwiązaniu?

2. Głośniki Dayton PC83 nie są u nas dostępne. Czym mógłbym je zastąpić, żeby dobrze grało? Czy w ogóle wymienić wszystkie głośniki na innej marki? Tańsze? Lepsze? Żeby można było znaleźć do tego gotowe zwrotnice? Co o tym myślicie? Co do zwrotnic, to dam radę złożyć coś z gotowego schematu, ale samemu obliczać…

3. Jeden tweeter nie bardzo mi się podoba – dołożyłbym drugi lub zrezygnował na korzyść np. lepszych - trochę większych głośników full range? Ma to sens? I co będzie lepsze?

4. zmiana wzmacniacza na 2.1 – np. TPA3116 2.1 2x50W + 100W – oprócz prostszego podłączenia czy będzie jakaś różnica w dźwięku? 50W wystarczy do 60W głośników chyba...

5. Chciałbym odseparować w obudowie głośniki średniotonowe od basowego (2 małe komory) – czy takie komory powinny mieć konkretną policzoną wielkość? Czy kompromis w postaci małej obudowy i braku odseparowania (jak w projekcie) nie pogarsza znacznie dźwięku?

6. Jak to zasilić? Zasilacz 24V 5A i mocy 120W ?

Pozdrawiam serdecznie.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Krycho napisał:
    1. W ogóle co myślicie o takim rozwiązaniu?

Myślimy że kolumna 3 drożna przy objętości 9l to jakieś kuriozum wg zasady: nawalić głośników jak rolnik gnoju na pole. Koszt 4 głośników tam gdzie doskonale poradzą sobie 2, koszt zwrotnic... Kto bogatemu zabroni? Jeszcze żeby te głośniki wstawiono sensownie i nie były we wspólnej komorze... a tak to głośnik basowy będzie telepał membranami głośników średniotonowych.

Poszukaj np na elektrodzie czy diyaudio projektu monitorków 2 drożnych i oprzyj konstrukcję o taki projekt. Jeśli koniecznie miały by być 2 głośniki niskośredniotonowe (nie wiem skąd wilczy pęd do takich kolumn bluetooth) to poszukaj porojektu w układzie d'apolito. Zależnie od funduszy na głośniki oraz oczekiwanego litrażu obudowy coś możemy podpowiedzieć.

Krycho napisał:

2. Głośniki Dayton PC83 nie są u nas dostępne. Czym mógłbym je zastąpić, żeby dobrze grało?

Niczym. Inny głośnik = inny projekt. To tak jakbyś chciał zrobić szarlotkę i pytał czy możesz w niej jabłko zastąpić serem.

Krycho napisał:
    3. Jeden tweeter nie bardzo mi się podoba – dołożyłbym drugi lub zrezygnował na korzyść np. lepszych - trochę większych głośników full range? Ma to sens? I co będzie lepsze?

A to ma wyglądać czy grać? Jak ma wyglądać to kup gotowy ze sklepu. Powód dla którego nie stosuje się dwu głośnikw wysokotonowych jest taki, że jeden i tak jest zwykle wyraźnie głośniejszy niż pozostałe głośniki zestawu i trzeba go ściszać rezystorami zwrotnicy a więc doładanie kolejnych technicznie mija się z celem.

Chyba, że zrobisz jakby 2 kolumny w jednej obudowie. Czyli 2 wysokotonowe, 2 niskotonowe ale po jednym na kanał...

Krycho napisał:

5. Chciałbym odseparować w obudowie głośniki średniotonowe od basowego

To jest prawidłowe podejście. Trzeba odseparować. Tylko że w ogóle w 9 litrowej obudowie konstrukcja 3 drożna to bezsens. Tu świetnie poradzi sobie głośnik średnio-niskotonowy i wysokotonowy. Nie ma najmniejszej potrzeby wchodzenia w ko strukcje 3 drożne.
  • Poziom 2  
    cefaloid - dziękuję za szybką odpowiedź :)

cefaloid napisał:
    Myślimy że kolumna 3 drożna przy objętości 9l to jakieś kuriozum wg zasady: nawalić głośników jak rolnik gnoju na pole

Właśnie tego się obawiałem. :(

cefaloid napisał:
    A to ma wyglądać czy grać? Jak ma wyglądać to kup gotowy ze sklepu. Powód dla którego nie stosuje się dwu głośnikw wysokotonowych jest taki, że jeden i tak jest zwykle wyraźnie głośniejszy niż pozostałe głośniki zestawu i trzeba go ściszać rezystorami zwrotnicy a więc doładanie kolejnych technicznie mija się z celem.

Chyba, że zrobisz jakby 2 kolumny w jednej obudowie. Czyli 2 wysokotonowe, 2 niskotonowe ale po jednym na kanał...

Właśnie to miałem na myśli: po jednym wysokotonowym i niskotonowym na kanał... (dlatego zadałem też pytanie o wzmacniacz 2.1).

Ale w związku z powyższym chyba zarzucę dalsze pracę w tym kierunku i poszukam czegoś ciekawego 2-drożnego... wedle sugestii.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Układ 2 niskotonowe i 2 wysokotonowe (po jednym na kanał) ma w zasadzie jedną drobną wadę. Wymiary.
    Przykładowo jeśli jeden głośnik niskotonowy będzie potrzebował litrażu 8-10l to przy dwu głośnikach 16 - 20 litrów i kolumna robi się spora.

Generalnie można powiedzieć że kolumna zejdzie niżej z basem jeśli np w10l będzie jeden niskotonowy przewidziany do takiego litrażu niż 2 głośniki przewidziane do obudów o litrażu po 5 l. Bo w pierwszym przypadku będzie jeden duży... A w drugim dwa małe.

Stąd może być lepiej w ogóle dać wzmacniacz 1kanałowy, jeden głośnik wysokotonowy i jeden niskośredniotonowy. Przy głośnikach tak blisko siebie stereofonii i tak nie będzie...

Ale to oczywiście kwestia gustu. Komuś podoba się wygląd typu soundbar to wybierze drugą opcję.

Generalnie już taki całkiem fajny bas przy zachowaniu mobilnośni kolumny to głośnik ok 15cm w obudowie ok 10l.

Np maksymalnie budżetowa ale jeszcze niezła kolumna to https://ssl.diyaudio.pl/showthread.php/25544-...X)-T-10-200-8-PC-(lub-PCX)-projekt-by-Pawel-S

Ale jeśli chcesz coś mniejszego to projektów jest od groma...
  • Poziom 2  
    Projekt odłożony w czasie. Dziękuję za pomoc.