Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uzupełnienie niedoboru energii pochodzacej z fotowoltaiki energią z sieci.

28 Cze 2018 09:08 1014 11
  • Poziom 3  
    Witam,
    może mógłby mi ktoś coś doradzić, z góry dziekuję za każdą odpowiedź.
    Z wyksztalcenia jestem chemikiem-miałem co prawda jakieś zajęcia z elektryki i elektroniki ale to było dawno...

Chcę w tym roku wykonać małą instalację fotowoltaiczną około 1kW od 3 do 6 paneli.

Chcę to zrobić sam, nie zgłaszając tego do elektrowni (ma to być taki niby on-grid ale nie do końca). Jezeli chodzi o same panele, połączenie tego i zabezpieczenia to mam nadzieję, że sobie poradzę. Sam falownik też ogarnę i teraz mam taki problem:

Po zmontowaniu generatora i podłączeniu inwertera nie bardzo będę mógł pchać prąd do sieci bo nie wiem czy moj licznik to wytrzyma-chyba nie jest dwukierunkowy.

Chodzi mi o to, że w ciagu dnia kiedy energia bedzie wytwarzana całość bedzie obciążona przec cały dzień przynajmniej 110% makymalnej mocy mojej instalacji fotowoltaicznej tak aby nigdy nie powstała nawet na krotko przy optymalnych warunkach nadwyżka; bo nie wiem co z nią zrobić-pakowanie jej w aku chyba będzie nieopłacalne.

i teraz potrzeba mi jakiegoś sprytnego i niezawodnego urządzenia które bedzie przekazywało całość energii z fotowoltaiki do instalacji odbiorczej a brakującą resztę w sposób ciągły kompensowało z sieci.

Da radę coś takiego zrobić? Proszę o rady.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 27  
    Są do tego specjalne inwertery
    Zasilane z sieci i z panelów
    o prostu w środku jest tak rozwiązana przetwornica że najpierw ciagnie z Panela a później dopycha z sieci.
    Niestety takie rozwiązanie ma pewne wady.
    Po pierwsze cena takiego inwertera.
    Dwa największe wytwarzanie masz wiadomo w jakich godzinach a na ogół ....
    No chyba że będziesz wtedy w domu pral grzał wodę etc.
    No jest jeszcze opcja prosumenta (wtedy wpychasz energię w sieć) oczywiście to trzeba przekalkować ...
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 17  
    Dzień dobry:

Należy zastosować inwerter z funkcją opisaną: No-Export lub Export-Limitation lub podobnie

Na przykład opisane jest to tutaj:
    https://www.solaredge.com/sites/default/files/feed-in_limitation_application_note.pdf

Będzie potrzebny dodatkowy moduł pomiarowy (sterujący) lub przynajmniej przekładnik na dopływie od strony sieci który wykryje kierunek przepływu mocy (export/import) i odpowiednio wysteruje inwerter.
    Są też liczniki energii (smart meters) z możliwością komunikacji z inwerterem ale chyba jeszcze nie występują w Polsce.

Nie jestem pewien czy da się zrobić instalację on-grid bez obowiązkowego zgłoszenia do OSD.
  • Poziom 27  
    To co sobie wpinam za licznikiem to je moja sprawa.
    No byle nic w tą sieć nie wpychało.

Moderowany przez Krzysztof Reszka:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.
    Jeszcze jedna tak porada i kolejne ostrzeżenie.

• Poziom 3  
    Właśnie taka mała instalacja działająca tylko jak jest słońce mi wystarcza. Właściwą instalację o mocy okolo 5-8kW będę chciał w przyszym roku budować bo mają być spore dofinansowania.

Ta ma zasilać od 1 do 3 malych pomp wodnych które będą miały za zadanie doprowadzać wodę a głównie ją natleniać w niewielkim stawie przez okres letni.

Staw został w tym roku wyczyszczony i wybudowałem specjalnie małą altanę pod panele. Mam tam pociągnięty przewód z sieci.

Dlatego taka mała instalacja pracująca głównie jak jest słońce i wspierana prądem z sieci mi wystarczy.

Przynajmniej będę miał jakieś pojęcie o tym jak za rok będę chciał bufować tą dużą na domu.
  • Poziom 17  
    Operator Systemu Dystrybucyjnego i obowiązujące prawo energetyczne oraz Ustawa o odnawialnych źródłach energii nakładają na wytwórcę energii ze źródeł odnawialnych obowiązek uzgodnienia przyłączenia takowej instalacji do sieci Operatora.
    W tym przypadku najprawdopodobniej wystarczy tzw. zgłoszenie mikroinstalacji czyli najprostsza ścieżka.
    Procedury całkiem przystępnie są opisane na stronie Energa-Operator S.A

max-bit napisał:
    To co sobie wpinam za licznikiem to je moja sprawa.

I tutaj Kolega max-bit mija się nieco z faktami i obowiązującą wykładnią.

W przypadku WYTWÓRCY-MIKROINSTALACJI (cytując za Energa-Operator)
    Cytat:
    Odbiorca końcowy ubiegający się o przyłączenie wykonuję mikroinstalację we własnym zakresie.
    Budowa mikroinstalacji i instalacji łączącej ją z siecią elektroenergetyczną powinna zostać wykonana przez uprawnionego instalatora. Zagwarantuje to poprawny montaż mikroinstalacji oraz spełnienie wymogów dotyczących bezpieczeństwa pracy instalacji w obiekcie i sieci elektroenergetycznej. Instalator musi posiadać odpowiednie kwalifikacje pozwalające na montaż źródeł wytwórczych tj.:
    ważny certyfikat potwierdzający kwalifikacje do instalowania odnawialnych źródeł energii (art. 136 i art. 145 ustawy o odnawialnych źródłach energii) lub,
    ważne świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci w zakresie dozoru i w zakresie eksploatacji lub,
    uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.
    Uprawniony instalator powinien dokonać montażu mikroinstalacji zgodnie z dokumentacją techniczną mikroinstalacji oraz Kryteriami oceny możliwości przyłączania oraz wymaganiami technicznymi dla mikroinstalacji i małych instalacji przyłączanych do sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia ENERGA-OPERATOR SA, zawartymi na stronie www.energa-operator.pl

I dodatkowo (także za Energa-Operator):
    Cytat:
    WYMAGANIA TECHNICZNE DLA MIKROINSTALACJI – CO TRZEBA SPRAWDZIĆ PRZED ZAKUPEM URZĄDZEŃ
    Liczne programy rządowe i unijne wspierające samodzielny zakup mikroinstalacji sprawiają, że temat małych źródeł wytwórczych staje się coraz bardziej popularny zarówno wśród indywidualnych gospodarstw, jak i samorządów. By urządzenie właściwie spełniało swoją rolę, czyli produkowało energię i mogło być bez przeszkód podłączone do sieci energetycznej, musi spełniać odpowiednie normy i wymagania techniczne.

Każda instalacja odnawialnego źródła energii – zgodnie z przepisami ustawy Prawo energetyczne – musi spełniać wymagania techniczne i eksploatacyjne określone w art. 7a ust. 1 tej ustawy. Informacje te są niezbędne do prawidłowego zgłoszenia przyłączenia tych urządzeń do sieci energetycznej. W celu uniknięcia wątpliwości, czy dana mikroinstalacja spełnia wymagane standardy techniczne i eksploatacyjne, ENERGA-OPERATOR SA przedstawia wykaz norm i przepisów, których spełnienie sprzedawca/instalator powinien potwierdzić przed zakupem i montażem:

Mikroinstalacje ze źródłami fotowoltaicznymi o prądzie znamionowym nie większym niż 16A:

PN-EN 62109-1:2010 „Bezpieczeństwo konwerterów mocy stosowanych w fotowoltaicznych systemach energetycznych -- Część 1: Wymagania ogólne”
    PN-EN 62109-2:2011 „Bezpieczeństwo konwerterów mocy stosowanych w fotowoltaicznych systemach energetycznych -- Część 2: Wymagania szczegółowe dotyczące falowników”
    PN-EN 50438:2014-02 „Wymagania dla instalacji mikrogeneracyjnych przeznaczonych do równoległego przyłączania do publicznych sieci dystrybucyjnych niskiego napięcia”,
    PN-EN 61000-3-3:2013-10 „Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) -- Część 3-3: Poziomy dopuszczalne -- Ograniczanie zmian napięcia, wahań napięcia i migotania światła w publicznych sieciach zasilających niskiego napięcia, powodowanych przez odbiorniki o fazowym prądzie znamionowym < lub = 16 A przyłączone bezwarunkowo”
    PN-EN 61000-3-2:2014-10 „Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) -- Część 3-2: Poziomy dopuszczalne -- Poziomy dopuszczalne emisji harmonicznych prądu (fazowy prąd zasilający odbiornika ≤ 16 A)”
    PN-EN 62116:2014-11 „Falowniki fotowoltaiczne włączone do publicznej sieci energetycznej -- Procedura badania ochrony przed zanikiem napięcia”
    Mikroinstalacje ze źródłami fotowoltaicznymi o prądzie znamionowym większym niż 16A:

PN-EN 62109-1:2010 „Bezpieczeństwo konwerterów mocy stosowanych w fotowoltaicznych systemach energetycznych -- Część 1: Wymagania ogólne”
    PN-EN 62109-2:2011 „Bezpieczeństwo konwerterów mocy stosowanych w fotowoltaicznych systemach energetycznych -- Część 2: Wymagania szczegółowe dotyczące falowników”
    PN-EN 50438:2014-02 „Wymagania dla instalacji mikrogeneracyjnych przeznaczonych do równoległego przyłączania do publicznych sieci dystrybucyjnych niskiego napięcia”,
    PN-EN 61000-3-11:2004 „Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) -- Część 3-11: Dopuszczalne poziomy -- Ograniczanie zmian napięcia, wahań napięcia i migotania światła w publicznych sieciach niskiego napięcia -- Urządzenia o prądzie znamionowym < lub = 75 A podlegające przyłączeniu warunkowemu”
    PN-EN 61000-3-12:2012 „Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) -- Część 3-12: Poziomy dopuszczalne -- Poziomy dopuszczalne emisji harmonicznych prądu dla odbiorników o znamionowym prądzie fazowym > 16 A i < lub = 75 A przyłączonych do publicznej sieci zasilającej niskiego napięcia”
    PN-EN 62116:2014-11 „Falowniki fotowoltaiczne włączone do publicznej sieci energetycznej -- Procedura badania ochrony przed zanikiem napięcia”

Dla obydwu grup mikroinstalacji niezbędne jest również spełnienie aktualnych dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady:
    dyrektywy 2014/35/WE w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do udostępnienia na rynku sprzętu elektrycznego przewidzianego do stosowania w określonych granicach napięcia,
    dyrektywy 2014/30/WE w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do kompatybilności elektromagnetycznej .
    Przedstawienie dokumentów potwierdzających spełnienie ww. norm i dyrektyw traktowane będzie jako spełnienie warunku wynikającego z art. 7 ust. 8d9 ustawy Prawo energetyczne.

Nie sprawdzałem dla Wrocławia ale wszyscy OSD działają w oparciu o te same przepisy prawa i mają podobne procedury, a jak pamiętam z osobistych kontaktów, pracownicy Tauron Dystrybucja byli raczej uczynni i pomocni.

Twierdzenie kol. max-bit jest prawdziwe, ale:
    tylko w przypadku ODBIORCY,
    tylko dla mocy przyłączeniowej nie większej niż 40kW,
    i o ile zignorujemy ogólne wymagania dla urządzeń elektrycznych (np. znak CE czy PN-IEC-60364 dla instalacji w obiektach budowlanych).
    Przy przekroczeniu mocy przyłączeniowej 40kW, na odbiorcę nakładany jest obowiązek przekazania do Operatora tzw.
    Cytat:
    Informacje techniczne dotyczące zakłóceń jakie mogą wprowadzać urządzenia, instalacje lub sieci WNIOSKODAWCY (dotyczy obiektów o mocy przyłączeniowej powyżej 40 kW) oraz o urządzeniach zasilania rezerwowego.

Tak więc formalnie, tylko w jednym bardzo szczególnym przypadku "to co sobie wpinam za licznikiem to je moja sprawa", a i to nie w pełni.
  • Poziom 3  
    Czyli w moim wypadku to albo całkiem z tego zrezygnować albo tylko instalacja off-grid i aku ewentualnie...
  • Poziom 17  
    Dlaczego?

Owszem, wymaga to pewnej wiedzy ale od tego jest przecież internet, producenci i dostawcy sprzętu.
    Formalności dla mikroinstalacji nie wydają się jakieś trudne i zawiłe - wątpliwości rozwieją się po 1-2 kontaktach z Tauron.
    Wybrać jakiś niezły i popularny inwerter z dopuszczeniami (to w interesie producenta/dystrybutora jest zadbać aby miał normy i aprobatę od OSD, trzeba się tylko upewnić).
    Dobrze rozpoznać jak go skonfigurować.
    I można działać.

Powodzenia.

I jeszcze jedna podpowiedź - gotowe kompletne projekty instalacji PV można znaleźć w internecie - jako załączniki np. do przetargów publicznych. Będą pewnie większej mocy ale jest to już punkt wyjścia i wzór do podglądania.
  • Poziom 27  
    Dystrybutorzy sie zabezpieczają ze swojej strony oczywiście w sposób nie bez podstawny.
    Owa instalacja jeśli nic nie wpycha w siec to jest OK, i Zasadniczo wtedy nie mamy podstaw do zgłaszania (moc to inna prawda).
    Gdyż jeśli wpycha to oczywiście musi być rozliczana.
    Dwa musi miec odpowiednie parametry (aby jej pracy nie zakłócała)
    I musi być bezpieczna pod kątem BHP, np firma energetyczna wyłącza sieć w celach prac naprawczych eksploatacyjnych etc... a tu pojawia się napięcie ... no to wiadomo o wypadek bardzo łatwo.
  • Moderator Elektrotechnika
    Ttkkmun napisał:

Chcę w tym roku wykonać małą instalację fotowoltaiczną około 1kW od 3 do 6 paneli.

Chcę to zrobić sam, nie zgłaszając tego do elektrowni (ma to być taki niby on-grid ale nie do końca)

Tobie nie wolno niczego podłączać do sieci .
    Po pierwsze nie masz stosownego świadectwa by podłączyć to do sieci.
    Po drugie nie wolno ci oddawać do sieci jakiejkolwiek energii bez umowy.
    Tu na forum jest wiele tematów jak wykorzystać tak małą instalację nie podłączając tego do sieci.
  • Poziom 20  
    Cytat:
    I musi być bezpieczna pod kątem BHP, np firma energetyczna wyłącza sieć w celach prac naprawczych eksploatacyjnych etc... a tu pojawia się napięcie ... no to wiadomo o wypadek bardzo łatwo.

Nie jestem elektrykiem ale nie wyobrażam sobie żeby naprawiać coś w instalacji elektrycznej po jej wyłączeniu i nie sprawdzeniu czy nie ma tam dalej napięcia ,zabezpieczeniu przez uziemienie i najlepiej mechaniczne rozłączenie tyle to uczyli kiedyś już przedszkolu nie wiem jak jest teraz :D
  • Poziom 32  
    Najtaniej będzie po prostu zgłosić instalację i zainstalować licznik dwukierunkowy. W przypadku instalacji o mocy szczytowej 1kW i sporym własnym ciągłym poborze z dużym prawdopodobieństwem nie wystąpi sytuacja wysyłania nadwyżki do sieci. Jednak taki stan będzie trwał krótko. Nałóg zacznie coraz bardziej doskwierać i szybko pojawią się nowe panele, moc wzrośnie i już nie da się tego ukryć. Lepiej od razu zgłoś instalację 10kW i zacznij od tego 1kW.
    Falownik 2-3kW dobrej firmy kosztuje 1000 zł. Nie opłaca się rzeźbić układów zabezpieczających przez wprowadzaniem energii do sieci, bo one będą kosztować drożej.
    Zgodnie z prawem nie trzeba mieć uprawnień do samodzielnej budowy i przyłączenia instalacji (ciągle czekamy na podanie ustawy, artykułu i paragrafu przez twierdzących inaczej przedstawicieli lobby), ale trzeba spełnić warunki przyłączenia i się na tym znać. Za to nie powinien się brać ktoś, kto nie rozumie np. czym się różni PEN od PE.