Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mastercook MB-8EX - Uszkodzony rezystor 100R

muchtorn 28 Jun 2018 12:24 996 3
    muchtorn
    Level 1  
    Witam. Po nieprawidłowym podpięciu piekarnika przez elektryków ( tak na prawdę to źle zrobiona instalacja ) uszkodzony rezystor R60 100R (na fotce wylutowany ). Po wymianie rezystora znów go pali. Co może powodować zwarcie ? Diody nie mają zwarcia, kondensatory teoretycznie też. Nie widać żadnych śladów uszkodzeń czy przepaleń. Dodam, że zegar przez chwilę pracuje, a podpięty przez tzw. "przerwę", czyli żarówkę pracuje długo. Z góry dziekuję za pomoc.
    GrzesiekF1
    Level 10  
    Nie ma na płytce żadnego stabilizatora napięcia?
    Franciszek Meszko
    Level 11  
    Pewnie ten temat dawno wygasł, ale mam podobny problem. Powodem spalenie rezystora 100 ohm ( R60) jest uszkodzony ogranicznik przepięciowy 5KE400Ca ( DT1). Wygląda jak duża dioda.. W moim przypadku chyba wskutek przepięcia w sieci uszkodził się układ scalony przetwornicy RTN 1440A (U4). Zamienniki to RKM1014A, NCP1014.
    Gdzie ten element kupić?
    PS.
    Ten ogranicznik napięcia można zastąpić warystorem na ok. 400V jakie są stosowane w listwach zasilających?
    Franciszek Meszko
    york2006
    Level 12  
    Witam. Postanowiłem podpytać w tym temacie, bo i temat zbliżony. Otóż, taka sama płyta, po awarii zasilania w całym budynku, piekarnik już się nie włączył. Wymieniony kondensator impulsowy, rezystor 100R oraz transil 1.5ke400ca. Po wymianie, płyta startuje z tym że pierwszy rozruch następuje po oloło 20 sekundach. Następnie mogę odłączać i podłączać zasilanie, i płyta uruchamia się praktycznie od razu. Wczoraj, podłączona pracowała 2.5 godziny. Ale, jak zostawię odłączoną na około 20 minut, znowu się nie uruchamia. Podmiana kondensatora przywraca stan poprzedni, czyli działa, dopóki nie poleży dłużej bez zasilania.
    Może komuś się nasuną jakieś sugestie, co jeszcze można sprawdzić, będę zobowiązany.