Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router WRT54GL i modem GSM

meszuzel 28 Cze 2018 16:25 204 17
  • #1 28 Cze 2018 16:25
    meszuzel
    Poziom 8  

Proszę wybaczyć wszelkie błędy jakie popełniłem, ale jestem kompletnym laikiem.
    Mam router wrt54gl podobno pancerne i coć chyba na rzeczy, bo działa ponad 10 lat. Niestety dotychczasowy dostawca splajtował i chcę coś na szybko z netem zorganizować.
    Czy jest szansa aby modem GSM poprzez przelotkę USB/RJ45 podłączyć do routera do gniazda w którym dotychczas był podłączony kabel internetowy? Będzie to działać?

0 17
  • Pomocny post
    #2 28 Cze 2018 16:42
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Nie, Ten router ma 2 porty USB1.1 nie wyprowadzone na gniazdka. Musisz dorobić gniazda i zasilacz 5V. Potem, musisz wgrać oprogramowanie, które odblokuje te porty i będzie zawierać sterowniki do modemów.

Jak widzisz, jest to możliwe, ale dość dużo roboty :)

0
  • #3 28 Cze 2018 17:46
    makosuu
    Specjalista Sieci, Internet

Ten router ma chyba wsparcie OpenWrt (nie pamiętam w sumie), ale jak widzisz wyżej nie warto.

0
  • #4 28 Cze 2018 18:49
    meszuzel
    Poziom 8  

Tak sądziłem, że to zbyt proste. dzięki za odpowiedź.
    Ale jeszcze jedno pytanie.
    Ten modem / Router I-BOX ILRHMF960 ma wyjście RJ45 podłączony do mojego Linksysa to takie rozwiązanie powinno działać dobrze?

Wiem, że to trochę zawracanie kijem Wisły, ale dotychczasowy router mam skonfigurowany z drukarkami, skanerami dekoderami i nie chcę tego zaczynać na nowo, dlatego takie szukanie rozwiązań.

Chętnie przeczytam inne propozycje.

0
  • #5 28 Cze 2018 18:55
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Tak, będzie działać. Jest to nawet w opisie na stronie.

0
  • #6 28 Cze 2018 19:04
    meszuzel
    Poziom 8  

Warty tych pieniędzy ten modem czy raczej szukać czegoś lepszego?

0
  • #7 28 Cze 2018 19:05
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Szukaj czegoś huawei z dołączanymi antenami. Koledzy na pewno pomogą.

0
  • #8 28 Cze 2018 19:33
    matek451

Omijać takie wynalazki szerokim łukiem. Za 220zł kupisz stacjonarny router LTE z 4xLAN Gigabit np. B315 a dokładając trochę za 250-300 zł router LTE-A z agregacją 2 pasm LTE B525, E5186. Wszystkie ze złączami anten zew. SMA. Z możliwością wyboru konkretnego pasma , agregacji pasm LTE, diagnostyką sygnału, portami RJ11, USB. Taki wynalazek to wart z 50 zł, nie obsługuje pasm LTE2100( używane już przez Play, Orange i T-Mobile, w planach Plusa) oraz LTE900 z którego korzysta Plus. Ale to i tak pól problemu bo podstawowy to wybór operatora, masz już coś na oku, robiłeś jakieś testy. Bo od tego trzeba zacząć. Z reguły dużo trudniejsze niż wybór sprzętu.

0
  • #9 28 Cze 2018 19:56
    meszuzel
    Poziom 8  

No ten B315 to za 220 się chyba nie kupi. Pobieżnie przeleciałem neta to 300 zł bez złotówki.
    net ma być z Nju jestem w zasięgu LTE nadajnik od mojej chałupy w prostej linii to jakieś 800-1000m

Sa też na alledrogo (7424321776) B310 nieco ponad 180 powystawowe, ale mam obawy co do tego czy nie ucierpiała na tym jakoś elektronika tym bardziej, że brak info o gwarancji.

0
  • #10 28 Cze 2018 20:06
    matek451

W przypadku B315 nowy, z polskiej dystrybucji , tu masz z Orange( jest niebrandowany) https://allegro.pl/hauwei-b315-b315s-router-wifi-nowy-gwarancja-i7425715619.html Dlaczego akurat Nju ? Jakie pasma LTE są na tym BTS-ie NetWorks, jakie parametry sygnału i jakie osiągasz z niego prędkości? Diagnostyka sygnału, pasma na BTS-ie i speedtesty na nich to podstawa przy wyborze operatora i sprzętu.

0
  • #11 28 Cze 2018 20:14
    meszuzel
    Poziom 8  

Dlaczego Nju? Bo okazał sie najkorzystniejszy finansowo, Nju to orange, a do tej pory z działaniem tej sieci nie miałem kłopotu. Często korzystałem z neta z komórki na laptopie i średnia prędkość 22 mega, umowa na czas nie określony więc jak warunki się zmienią to skorzystam z innej formy. Mieszkam na zadupiu i światłowodu mi nie założą.

A pasma poniżej. Laik jestem, więc liczę, że dobre :)

0
  • #12 28 Cze 2018 20:35
    matek451

A na czym polega ta korzyść finansowa? Na na początek tylko 40GB za 29 zł to bida z nędzą, po pól roku 80GB za tą kasę, a po roku 120GB. Sprzęt trzeba kupić samemu i w tej lokalizacji do BTS-a NetWorks z Sulejowskiej 47 to minimum 6 kat. LTE czyli z agregacja 2 pasm LTE, optymalny to z agregacja 3 pasm LTEb bo na BTS-ie działa LTE2600, LTE800 Orange i T-Mobile oraz wspólne LTE1800NW i agregacja tych 3 pasm LTE. Nie podałeś z którego pasma masz te 22Mb/s ale i tak szału nie ma. Pokaż zakładkę DANE z aplikacji Network Cell Info z testu na telefonie LTE, pokaże ECI, eNB BTS-a oraz parametry sygnału, zrób i pokaż speedtest. Sprawdzałeś innych operatorów? Z tego BTS-a korzysta też T-Mobile. Na tym kominie też kilka pasm LTE Play, w Play minimum 100GB z maksymalnymi prędkościami bez umowy za 5-15 zł/m-c. Warto też przetestować tego operatora.

0
  • #13 28 Cze 2018 20:48
    meszuzel
    Poziom 8  

Biorąc pod uwagę, że nie ściągam nic z neta, potrzebny mi do podstawowych stron, gg :) (archaiczne ale korzystam w pracy) email, trochę YT z tego co zaobserwowałem to wykorzystuję ok. 40GB więc na poczatek mi to wystarczy. Lepszej oferty nie widziałem.
    Poniżej test prędkości. O dziwo wyszło lepiej niż w ciągu dnia.

0
  • #14 28 Cze 2018 21:20
    matek451

Speedtest nie pokazuje z jakiego pasma korzystasz, brak testu sygnału z Network Cell Info więc nie wiadomo jakie to pasmo. Szału nie ma. A oferta jest słaba , 29 zł za 40GB to drogo. W Orange można kupić starter Orange Free za 5 zł, zarejestrować w salonie, podać dane adresowe , uruchomić RWK na niej a następnie wykorzystać bonus 100GB na 30 dni https://nasz.orange.pl/t5/Baza-wiedzy-Na-kart...adresowych-przy-rejestracji-numeru/ta-p/22821 Na Allegro można tez kupić kartę z 300GB na 5 m-cy za 80 zł. no i oczywiście nadal działa usługa Darmowy Internet LTE bez limitu na kartach RBM na Kartę 5 na LTE Play. Tak jak pisałem koszt minimum 100 GB/m-c to 5 zł/m-c ( karta z EWK) lub 15 zł/m-c . Potem możliwy lejek 2Mb/s, w praktyce pobrałem w tym m-cu ponad 200GB a prędkość nie zmalała. Test na LTE2600 z nieobciążonego BTS-a http://www.speedtest.net/result/7430438393

0
  • #15 29 Cze 2018 09:00
    meszuzel
    Poziom 8  

Dziękuję Ci za te informacje. Teraz widzę, że ślepo lazłem, po tym co było na wierzchu a nie poszperałem. Jedno czego nie rozumiem, to karta EWK? Co to jest?

0
  • #16 29 Cze 2018 10:27
    makosuu

meszuzel napisał:
    EWK?

Chodziło o RWK - Rok ważności konta

0
  • #17 29 Cze 2018 13:18
    matek451

RWK czyli Rok Ważności Konta na RBM na Kartę 5 można uzyskać poprzez migrację od innego operatora na kartę RBM 7MNP dostępną tylko w salonach Play. Jest nie do sprzedazy bo na nią przenosimy numer np. z Orange Free. Za takie przejście jest bonus 2)Gb i RWK, uruchamiamy je, wykorzystujemy te 20GB i zmieniamy kodem *163# lub na Play24 na taryfę RBM na Kartę 5, RWK przechodzi na nowa taryfę. dzięki temu nie musimy doładowywać konta za 50 z co 100 dni. DIL działa na RBM na Kartę 5 i wredy jedyny koszt to doładowanie za minimum 30 zł a potem 5 zł/m-c za pakiet 600MB. DIL nic nie kosztuje.Startery RBM na Kartę 5 kupione w salonie, przez internet itp. nie mają RWK i trzeba je doładowywać za 50 zł co 100dni a na koncie robi się skarbonka. Największym problemem jest znaleźć salon Play ze starterami RBM7MNP.

0
  • #18 29 Cze 2018 13:31
    meszuzel
    Poziom 8  

Wiem juz chyba wszystko, a przynajmniej tak mi się zdaje. :)
    matek451 jak będziesz w Piotrkowie daj znać, masz u mnie DUŻE piwo :)

Nju jest już anulowany, faktycznie, ta oferta nie jest dobra, choć do wczoraj uważałem, że za te pieniądze to najlepsza ze wszystkich.

Dzięki za pomoc.

0