Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio lampowe - Jak zastąpić lampę EZ-80 diodami prostowniczymi

28 Cze 2018 19:55 987 22
 • Poziom 24  
  Koledzy dostałem stare radio lampowe i chciałbym je naprawić ale uszkodzona jest lampa prostownicza EZ-80 ( to lampa z dwiema Anodami i katodą) tak jak na schemacie. Mam pytanie jak zstąpić lampę dwiema diodami prostowniczymi czy da się jakoś zstąpić tą lampę? Proszę o jakiś schemat.
 • Poziom 43  
  Typowy prostownik dwupołówkowy, zamiast lampy wstawiasz dwie diody a ich katody łączysz równolegle.
  Bardzo Ważna Uwaga - na diodach będzie mniejszy spadek napięcia czyli wyższe napięcie wyprostowane. Proste zastąpienie lampy prostowniczej diodami, może skutkować uszkodzeniem innych lamp i ewentualnie transformatora.
  W obwodzie anodowym musisz zastosować odpowiedni opornik wyrównawczy lub przewinąć transformator.
  http://www.forum-trioda.pl/viewtopic.php?f=18&t=20400
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Na żal nie zawiadomiłeś model radioodbiornika, żeby można było popatrzeć schemat prostownika anodowego napięcia z wszystkimi jego elementami. Wewnętrzny opór lampy EZ80 składa 2х240Om.To oznacza, że przy zamianie na diody przy sumarycznym anodowym prądzie lamp 100mA napięcie na wyjściu wezbierze na 24V. Żeby dać konkretne rekomendacje należy znać model radioodbiornika i jego schemat. Jeszcze jeden nie duży minus zamiany lampy na diody - Napięcie na wyjściu półprzewodnikowego prostownika pojawia się od razu po włączeniu radioodbiornika do sieci i podaje się na nie rozgrzane lampy. EZ80 rozgrzewa się jednocześnie z innymi lampami i napięcie na wyjściu prostownika zwiększa się płynnie w miarę rozgrzewania.
 • Poziom 24  
  Radio lampowe to Mittelsuper EAW 8176E Undine II.
  Mam jeszcze jedno pytanie po włączeniu radia słychać bardzo głośne buczenie zasilacza, kondensatory elektrolityczne w zasilaczu wymieniłem na nowe ale dalej buczy czy winną jest uszkodzona lampa EZ-80 która jest prostownikiem w zasilaczu?
  I jeszcze jedno nie gra w ogóle stacja UKF która z lamp jest odpowiedzialna za UKF.
  To lamy które są zamontowane w radiu ECH-81, ECC-85, EF-89, EABC-80, EL-84 która z nich odpowiada za UKF?
 • Poziom 24  
  Radio ma zakresy UKF 87-100 MHz więc powinno coś grać
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  W glowicy UKF wykorzystuje się lampa ECC85.
 • Specjalista - zasilacze komputerowe
  vodiczka napisał:
  Proste zastąpienie lampy prostowniczej diodami, może skutkować uszkodzeniem innych lamp i ewentualnie transformatora.
  Czy mógłby Kolega rozwinąć myśl?
  aksakal napisał:
  Napięcie na wyjściu półprzewodnikowego prostownika pojawia się od razu po włączeniu radioodbiornika do sieci i podaje się na nie rozgrzane lampy.
  I co w tym złego? Chwila autoemisji?
  A co z telewizorami z tamtych lat? Zimne lampy i po włączeniu zasilania pełne napięcie na ich anodach.

  Normalną praktyką była zamiana lamp podczas włączonego odbiornika. Oczywiście było to wbrew zasadom ale działo się.
  Nic się nie uszkadzało, nie eksplodowały kondensatory, nie uszkadzały się transformatory.
  A co niby miałoby się stać, gdyby ktoś nieświadomie, z roztargnienia włączył odbiornik bez pełnej obsady lamp?

  Lampa prostownicza ma dużo większą rezystancję niż dioda półprzewodnikowa ale przy wyjętych lampach (zwłaszcza lampie stopnia końcowego mocy) kondensatory filtru i tak naładują się do wartości szczytowej napięcia transformatora.
  Jaka więc różnica pomiędzy diodą lampową a półprzewodnikową?
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Kolego, W.P.! Nie wyrywaj oddzielnych fraz z kontekstu, to absolutnie zmienia sens powiedzianego !!! Nie napisałem, że nie wolno podawać anodowe napięcie na nie rozgrzaną lampę . Napisałem, że to tylko nie duży minus. W wielu lampowych konstrukcjach wykorzystuje się zatrzymanie włączenia anodowego napięcia i to myślę znasz! A w konstrukcjach, w których anodowe napięcie składa więcej 1kV zatrzymanie włączenia anodowego praktycznie obowiązkowy atrybut schematu!Poza tym, w wielu radioodbiornikach i telewizorach zeszłych lat wykorzystywało się zasilanie od sieci 220V bez transformatora, a w filtrach anodowego napięcia wykorzystywały się kondensatory z napięciem 350V. Nominalne napięcie sieci w nasz czas powiększone do 230V, lecz często to napięcie może przekroczyć i 240V, a to oznacza, że w moment włączenia napięcie na wyjściu półprzewodnikowego prostownika przybliża się do maksymalnego napięcia kondensatorów. W tej sytuacji są możliwe nieprzyjemne niespodzianki.Właśnie podwyższenie napięcia na wyjściu półprzewodnikowego prostownika w moment włączenia ja i miał na myśli a nie szkoda tego napięcia dla nie rozgrzanej lampy.
 • Poziom 19  
  vodiczka napisał:
  ... a ich katody łączysz równolegle

  Katoda ma jedno wyprowadzenie i nie da się jej połączyć ani równolegle ani szeregowo z czymkolwiek.
  Powinno być: a ich katody łączysz razem.
 • Poziom 43  
  W.P. napisał:
  Czy mógłby Kolega rozwinąć myśl?
  Zbyt wysokie napięcie anodowe zmienia warunki pracy i różne rzeczy mogą się dziać. Z autopsji: Jako nieletnie pacholę zamieniłem uszkodzony prostownik selenowy na diodę DK62 w telewizorze ASTRA. Napięcie wzrosło na tyle, że anoda lampy PL81 zrobiła się czerwona a po kilku godzinach lampa padła. Kupiłem nową lampę, która też padła a równocześnie padł transformator odchylania poziomego. Nie było internetu więc bardziej doświadczony kolega uświadomił mnie, że na prostowniku selenowym jest większy spadek napięcia niż na diodzie krzemowej a różnicę należy skompensować opornikiem wyrównawczym. Po dobraniu opornika i wymianie transformatora telewizor służył jeszcze kilka lat. Przez lampy odbiorników radiowych płyną mniejsze prądy więc ryzyko uszkodzenia jest mniejsze ale nie można je lekceważyć.
 • Poziom 42  
  Nie lepiej kupić/ zdobyć lampę i zachować oryginał?
 • Poziom 24  
  Ale czy to jej wina tej EZ-80 że radio buczy?
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Kolego, puncio1! Jeśli źródło buczenia zarzenie lamp - jego częstotliwość - 50Hz, jeśli buczenie 100Hz - jego źródło w prostowniku anodowego napięcia ( strata pojemności kondensatorami filtru ). Te 2 typy buczenia nie znikają przy przelaczeniu diapazonów radioodbiornika czy użyciu wejścia adapter. Jeśli buczenie powstaje przy przyjęciu LW - MW i znika przy odłączeniu zewnętrznej anteny to źródło- impulsowe zasilacze komputera, lampy energooszczędne i t.d. Jeśli napięcie na wyjściu prostownika anodowego napięcia odpowiada wskazanemu na schemacie to zostaw w spokoju EZ80.
 • Poziom 26  
  Polecam zakup nowej lampy, koszt ok 50zł i będzie ok. Lampa ma tę zaletę, że po włączeniu do sieci zaczyna powoli się rozgrzewać i napięcie na kondensatorach rośnie też powoli. Gdy dasz diody, przy braku obciążenia (zimne lampy) napięcie na kondensatorach za prostownikiem podskoczy do wysokiej wartości co może doprowadzić do różnych uszkodzeń.
 • Specjalista - zasilacze komputerowe
  Kolego aksakal. Ani przez chwilę nie miałem zamiaru podważać sensu Twojej wypowiedzi. Przeciwnie, mam szacunek dla Twojej wiedzy i niemal zawsze (z drobnymi wyjątkami :) ) zgadzam się z Twoimi opiniami.
  Moja wypowiedź w #9 nie zmienia Twojego punktu widzenia na ten temat. Zgadzam się z tym co napisałeś w #4.

  Długo zajmowałem się układami lampowymi i wiem, że taka zmiana niewiele zmienia.
  Autor pisze tu o układzie odbiornika radiowego. Rozmawiamy o konkretnym przypadku. Nie przenoszę tej zasady na wszystkie urządzenia lampowe.


  Przyjrzałem się treści podawanych pomocy na początku wątku.
  Pierwsza nt zasilacza z prostownikiem na tyrystorach, gdzie dalej w treści "poczytaj... potem w treści kolejne 3 odsyłacze". Bardzo ciekawa lektura dla autora szukającego odpowiedzi na pytanie EZ-80 czy dioda.

  Dalej wycieczka na na forum triody. Wczytałem się z uwagą. To chyba kolejny scenariusz do animowanej bajki o dwóch sąsiadach (filmy dostępne na YT).

  3 odpowiedzi i autor jest jeszcze bardziej "zielony" niż gdy zakładał temat.

  A co do wypowiedzi Kolegi vodiczka.
  Poprosiłem o sprecyzowanie wypowiedzi, bo co to znaczy "skutkować uszkodzeniem innych lamp i ewentualnie transformatora"? W odbiorniku radiowym?

  Bardzo szanuję sobie wypowiedzi konkretne, jakoś uargumentowane. W końcu o to prosi autor.
  Wypowiedzi w rodzaju: "możesz zepsuć, spalić, uszkodzić" bez chociaż krótkiego uzasadnienia nic nie wnoszą do tematu.
  O tym wcześniej wiedział autor i dlatego utworzył nowy temat.

  Dodano po 19 [minuty]:

  Nie potrafię się wypowiedzieć nt problemu z naprawą telewizora Astra. Być może transformator linii wchodził o obszar nasycenia pracując przy wyższym napięciu i stąd zwiększony prąd. Dotychczasowy prostownik selenowy o dużej rezystancji zapobiegał takiemu zjawisku. To oczywiście tylko domysły. Bez pomiarów trudno wyrokować.
  Chyba nie bez powodu w późniejszych konstrukcjach stosowano PL-36.

  Odchylanie poziome w telewizorach tamtych czasów spędzało sen z powiek ówczesnym konstruktorom.
  Z jednej strony potrzebna moc do zasilenia cewek odchylania oraz konieczność wytworzenia wysokich napięć na potrzeby kineskopu. Z drugiej zaś duża rezystancja wewnętrzna lamp oraz ograniczone napięcie anodowe wynikające z półokresowego prostowania napięcia sieci.
  A potrzeby (oczekiwania klientów na większy ekran) rosły. Nic więc dziwnego, że lampy w tamtych konstrukcjach były maksymalnie wysilone.
 • Poziom 43  
  W.P. napisał:
  Dalej wycieczka na forum triody. Wczytałem się z uwagą. To chyba kolejny scenariusz do animowanej bajki o dwóch sąsiadach
  Poproszę o uzasadnienie powyższej uwagi :)
 • Specjalista - zasilacze komputerowe
  No to jedziemy:

  troida napisał:
  W jakiś magiczny sposób podpięliśmy diody, ale lampy nie dostały anodowego
  troida napisał:
  Według mnie powinno chodzić i bez opornika (chociaż to nie zdrowe), chyba że elektrolity nie wytrzymają.
  A to niby dlaczego? AZ-1 to lampa z tzw. żarzeniem bezpośrednim. Działa po kilku sekundach. Kondensatory są naładowane do pełnego napięcia zwykle po 3-4 sekundach, na długo przed rozpoczęciem emisji w lampach żarzonych pośrednio.
  trioda napisał:
  Dobra mam dwa rezystory 0,5 oma/ 5W to wstawię w szeregu za diodami i zobaczę co z tego wyjdzie.
  To pomijam, później, pod koniec wątku ktoś to sprostował.
  trioda napisał:
  Zgasiłem dziada. Myślę jak to obejść bez rezystorów, bo elektroniczny mam 25 km od domu.
  trioda napisał:
  Mam dwa tylko moc nie jest znana. Jak łączę rezystory równolegle to moc się zwiększa czy zmniejsza?
  trioda napisał:
  Podłączyłem diody i rezystory tak jak na obrazku. Odpaliłem, żarzenie ruszyło, po 10 sekundach zaczął burczeć głośnik coraz głośniej i po chwili zaczął lecieć dym z układu. Dobrze podłączone?
  trioda napisał:
  Uformuj elektrolity, powinny chodzić.
  trioda napisał:
  Co to znaczy uformować kondensator?
  trioda napisał:
  A miernik jakiś posiadasz?
  trioda napisał:
  Odłóż lepiej to radio na jakiś czas, poczytaj jakąś książkę o pomiarach, o działaniu i naprawie radioodbiorników lampowych.

  Nie chce mi się dalej przepisywać, myślę, że to streszczenie wystarczy.
  Oceń sam przydatność tego materiału wobec problemu autora.
 • Poziom 43  
  W.P. napisał:
  No to jedziemy:
  Po pierwsze - tego nie pisał "Pan Trioda" tylko różni forumowicze. Po drugie - pominąłeś rzeczowe wypowiedzi, pokazujące czym się należy kierować przy doborze rezystora wyrównawczego. Dałem link aby autor zapoznał się z problemem jaki wystąpi przy zamianie lampy prostowniczej na prostownik półprzewodnikowy a nie gotową receptę co ma zrobić.
 • Specjalista - zasilacze komputerowe
  OK, nie spierajmy się :). "trioda" przyszło z sufitu (musiałem coś wstawić).
  A w radiu rezystor niczemu nie służy. Kondensatory w zasilaniu naładują się do nieco wyższego napięcia, lampa stopnia końcowego m. cz. samoczynnie ustala sobie punkt pracy. Nic nie ulega zmianie.

  Zastanawiam się jeszcze nad:
  puncio1 napisał:
  po włączeniu radia słychać bardzo głośne buczenie zasilacza, kondensatory elektrolityczne w zasilaczu wymieniłem na nowe ale dalej buczy
  Rozumiem, że po rozgrzaniu lamp choć to wydaje się być oczywiste. Radio dość stare, być może ktoś dokonywał w przeszłości jakichś przeróbek.

  Autor pisze o wymienionych kondensatorach. Nie wiemy, czy na identyczne.
  Rzecz w tym, że w oryginale były kondensatory przystosowane do montażu w chassis odbiornika, w konkretnym miejscu.
  Jeśli wymienił na nowe to nie wiemy, gdzie podłączył ich (-). Nie każdy punkt masy nadaje się do tego.
  Zły dobór punktu masy często jet powodem przydźwięku.
 • Poziom 43  
  W.P. napisał:
  A w radiu rezystor niczemu nie służy. Kondensatory w zasilaniu naładują się do nieco wyższego napięcia, lampa stopnia końcowego m. cz. samoczynnie ustala sobie punkt pracy. Nic nie ulega zmianie.
  Jednak śmiem wątpić. Radio zostało zaprojektowano na określone napięcie (z uwzględnieniem wahań napięcia sieci) i napięcie wyższe o 15-20% wykracza poza dopuszczalny zakres. Rezystor nie jest dobrym rozwiązaniem bo pobór prądu nie jest stały ale jest rozwiązaniem lepszym niż jego brak.
 • Poziom 38  
  Zawsze można zastosować w układzie diody zenera.

  Spadek napięcia będzie w miarę stały więc można coś dobrać.
  Jednak dałbym po kondensatorze filtrującym bo impulsowy prąd ładujący kondensator (zwłaszcza przy włączaniu) może uszkodzić diodę zenera.