Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zdemolowałem Windowsa 10 - wyświetla czarny ekran z kursorem, co robić?

Piterixos 28 Jun 2018 22:01 3024 35
Optex
 • #1
  Piterixos
  Level 27  
  Na 99% wiem dokładnie jaka jest przyczyna problemu. Bawiłem się w podkręcanie pamięci RAM, niestety po wejściu do Windowsa nagle bum wszystko zniknęło i pozostał tylko kursor na czarnym tle. Przypuszczam, że niestabilna pamieć doprowadziła do uszkodzenia danych na dysku.

  Niestety po ponownym uruchomieniu po ekranie POST widoczny jest tylko czarny ekran z kursorem właśnie. Co ciekawe zachowuje się on w nieco dziwny sposób. Pojawia się na środku ekranu dopiero gdy poruszę myszą, przez kilka sekund widoczne jest kółeczko ładowania, po czym to kółko się zatrzymuje, a kursor jakby się resetuje, to znaczy znika i trzeba znów poruszyć myszą by pojawił się na środku ekranu, znów z kółkiem ładowania, które się zatrzyma...

  Tryb awaryjny ma dokładnie ten sam problem. Sprawdzałem też inne tryby tj debugowania, kontrolowanego rozruchu, niskiej rozdzielczości i jest dokładnie tak samo chociaż ten ostatni istotnie powoduje zmianę rozdzielczości.

  Próbowałem opcji przywracania systemu niestety nic to nie dało, pojawiła się informacja że plik

  C:\Windows\WinSxS\amd64_microsoft-windows-windowscodec-31bf3856ad364e35 nie mógł zostać przywrócony.

  Kod błędu 0x80070571

  Gdy teraz uruchamiam opcję przywracania systemu ten sam punkt do którego próbowałem powrócić nie jest już widoczny.

  Próbowałem użyć opcji naprawy przy uruchomieniu -nie zadziałała

  Komputer wykonał jakąś automatyczną naprawę dysku -nie zadziałało.

  Podłączyłem nośnik (pendrive) z instalatorem systemu i użyłem opcji "napraw komputer" , ale to również nie przyniosło żadnych rezultatów, po użyciu tej opcji wyświetla mi się ten sam niebieski ekran z opcjami naprawczymi, z dostępnych opcji wybrałem naprawę przy uruchomieniu tym razem windows trochę dłużej coś pomielił, ale efekt ten sam czyli żaden. Wyskakuje informacja że program nie mógł naprawić.

  Plik dziennika: C:\WINDOWS\System32\Logfiles\Srt\SrtTrail.txt

  Próbowałem też użyć opcji "przywróć poprzednią wersję", ale to narzędzie nie uruchomiło się w ogóle.

  Mam dostęp do wiersza poleceń oraz przywracania z użyciem obrazu systemu, ale takowego nie posiadam.

  Jest jeszcze opcja resetowania ustawień do stanu początkowego z zachowaniem plików osobistych, tego nie próbowałem, nie za bardzo rozumiem jak to ma działać. Jeżeli np na partycji C utworzyłem folder gry i mam tam zainstalowane parę gier oraz folder "muzyka" z plikami muzycznymi to czy to zostanie usunięte? Co w przypadku folderów w "moje dokumenty" ? Czy nie spowoduje to wyczyszczenia rejestru?

  Ktoś coś wie?

  Winows 10 Pro 64 bit.

  Dwa dyski jakie posiadam to

  GoodRam IRDM Pro 240GB (SSDPR-IRIDPRO-240) - dysk systemowy
  Toshiba P300 Performance 3.5 2TB

  Na obu z nich mam dane, których nie chciałbym tracić.

  Myślałem żeby np spróbować uzyskać dostęp do danych korzystając z linuxa, zakładam że problem tyczy się tylko dysku systemowego i tylko plików systemowych. Mógłbym spróbować przekopiować potrzebne mi pliki z dysku SSD na HDD, potem wykonać format systemu na SSD, a następnie poprzenosić dane w odpowiednie miejsca. Z tymże to nie takie proste bo np wyczyściłbym w ten sposób rejestr więc to też by trzeba było chyba jakoś zachować... Nie wiem czy taki plan ma sens bo trochę mi wiedzy i doświadczenia w tym zakresie brakuje, stąd ten wątek.
 • Optex
 • #2
  rzymo
  Level 33  
  Opcja resetowania do stanu początkowego - czyli po prostu reinstalacja.

  Do wyboru masz:
  * zachowanie plików, czyli "moje dokumenty" nie zostaną ruszone, podobnie jak utworzone przez Ciebie foldery,
  * usuń wszystko - usunie "moje dokumenty" i pliki użytkownika (czyli np. mogą zginąć zapisy stanów gry, opcje konfiguracyjne programów - wszystko co jest zapisywane w folderze użytkownika), ale wbrew nazwie nie ruszy Twoich folderów,
  * usuń wszystko, z zaznaczeniem opcji czyszczenia partycji (tylko z systemem lub wszystkie) - dopiero wybór tej opcji usuwa wszystkie dane z poszczególnych partycji.

  W każdym przypadku czeka Cię ponowna instalacja aplikacji (w tym gier) i sterowników.
 • #3
  Piterixos
  Level 27  
  Dlatego myślę, że chyba jednak warto spróbować najpierw zabezpieczyć tyle danych ile się da. Z tego co napisałeś wynika, że nie muszę martwić się o całość, a jedynie o rejestr, dobrze rozumiem? Jak wybiorę opcję resetowania do ustawień początkowych to tam na początku mam dwie opcje, obie usuwają aplikacje i ustawienia natomiast jedna z nich zachowuje pliki osobiste. Czyli rozumiem że pomimo tego że mowa o usuwaniu aplikacji tak naprawdę nie zostaną one usunięte i jeśli zainstalowałem coś na partycji systemowej to tam pozostanie? Nie mówię tutaj o używalności bo wiadomo, czysty rejestr będzie problematyczny.

  Póki co, w oczekiwaniu na jakieś instrukcje, przerzucam na pendrive BootCD od Hirena

  https://www.raymond.cc/blog/latest-hirens-bootcd-v83-the-king-of-all-boot-cds/

  Do tego znalazłem jakieś informacje na temat robienia kopii rejestru:

  https://www.raymond.cc/blog/backup-restore-whole-windows-registry-selected-hives/

  Czyli skopiowałbym rejestr (licząc na to że nie jest uszkodzony) i potem skorzystał z opcji resetowania i następnie próbował wgrać kopię rejestru? TO chyba powinno sprawić że reinstalacje nie powinny być potrzebne. Brzmi nieźle, ale nie wiem czy to takie proste. Np z tego co wyczytałem ta opcja resetowania wcale nie musi działać.

  Bo w przypadku reinstalacji to chyba nie mam gwarancji że np w przypadku gier zapisane stany będą działały np w sytuacji jeśli był one w tym samym folderze co gra, mogą chyba zostać nadpisane przy ponownej instalacji? No i czy w ogóle nie trzeba będzie takich aplikacji najpierw odinstalowywać i usuwać przed ponowną instalacją? Nie wiem na ile inteligentne są te instalatory.
 • #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  Piterixos
  Level 27  
  Ale np aplikacje zostały fizycznie usunięte, czy po prostu stały się bezużyteczne z powodu rejestru? Jeśli to drugie (a chyba tak wynika z reszty wypowiedzi) to czy nie próbowałeś wykonać kopii rejestru po to by potem nie trzeba było wszystkiego od nowa instalować? Bo to chyba powinna działać, zakładając, że sam rejestr nie jest powodem problemów. Wydaje mi się, że jest to rzecz warta próby.

  To co napisałeś trochę koliduje z wcześniejszą wypowiedzią kolegi @rzymo według którego opcja zachowania plików osobistych zachowuje także moje dokumenty. Dla pewności wykonam kopię także tych plików.
 • #6
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  Robert B
  Level 43  
  Na pewno będziesz potrzebował odzyskać jakieś loginy i hasła. Nie nadpisuj tego dysku a po instalacji systemu na nowym, przeskanuj ten stary za pomocą recALL i zapisz do pliku wszystko, co znajdzie (możesz też pod Linuksem skopiować całą zawartość dysku na inny i wtedy instalować system na tym):
  https://keit.co/p/recall/
  Użyj odzyskiwania ręcznego i pokaż dysk do skanowania (lub folder do którego skopiowałeś całą zawartość dysku):
  Zdemolowałem Windowsa 10 - wyświetla czarny ekran z kursorem, co robić?
  Zaznacz i odznacz tak, jak pokazałem.
  Zdemolowałem Windowsa 10 - wyświetla czarny ekran z kursorem, co robić?
  Zapisz wyniki do pliku (najwygodniej do .html) i przejrzyj go.
  Zdziwisz się ile znajdzie :D Poda nawet z jakiej wyszukiwarki korzystałeś, odtworzy klucze licencyjne itp.
 • #8
  Piterixos
  Level 27  
  Nie do końca rozumiem o jakie loginy i hasła chodzi. Jeśli chodzi o to że czegoś zapomnę i nie będę mógł się zalogować - takiego problemu nie ma.
  Mój obecny plan jest taki:

  Odpalić jakiś system z pendrive np mixi Xp bo linuxa raczej nie ogarniam.
  Skopiować rejestr oraz pliki z dysku SSD na HDD
  Użyć opcji resetowania do ustawień domyślnych z zachowaniem plików osobistych
  Ewentualnie jeśli to pierwsze nie zadziała to pozostaje format i instalacja od nowa
  Przerzucam rejestr i pliki do nowego systemu.  Na tej stronce piszą, że rejestr można normalnie skopiować z poziomu innego systemu, a sami podają jak to zrobić przy użyciu osobnej aplikacji uruchamianej wierszem poleceń:
  https://www.raymond.cc/blog/backup-restore-whole-windows-registry-selected-hives/

  Czy są jakieś przeciwwskazania przed tym by zamienić jeden rejestr na inny? Czy to będzie działało, czy są jakieś problemy?

  Jeszcze nie odpalałem żadnego systemu z pendrive ale czy dobrze rozumuję, że powinienem być w stanie normalnie zapisywać pliki na dysku HDD tak żeby nie nadpisać zapisanych już tam danych? Są jakieś przeciwwskazania?
 • Optex
 • #9
  Robert B
  Level 43  
  Piterixos wrote:
  Nie do końca rozumiem o jakie loginy i hasła chodzi.

  Przecież nie moje, tylko Twoje, które miałeś na tamtym dysku :D
  Klucze licencyjne również.
  Piterixos wrote:
  Czy są jakieś przeciwwskazania przed tym by zamienić jeden rejestr na inny?

  Wszystkie. Skopiowanie żywcem nie zadziała i w najlepszym przypadku BS.
  Piterixos wrote:
  tak żeby nie nadpisać zapisanych już tam danych?

  Robert B wrote:
  Nie nadpisuj tego dysku
 • #10
  Piterixos
  Level 27  
  No ale ja się pytam czy da się skopiować bez nadpisywania, a Ty mi ponownie piszesz, żebym nie nadpisywał danych... Ja nie chcę nadpisać, a jedynie dopisać. Po co miałbym nadpisywać dane na których mi zależy?

  Odpaliłem Windowsa z pendrive jest to jakaś wersja Windows 10 enterprise.

  Mam tam normalnie dostęp do wszystkich plików i folderów.

  Co ciekawe Partycja systemowa ma tylko 1GB wolnego miejsca, podczas gdy przed zdarzeniem było to około 15GB. Nie wiem z czego to wynika.

  Czyli chyba powinienem być w stanie normalnie przekopiować dane typu zdjęcia/muzyka/moje dokumenty na dysk HDD, bałem się że np ten windows w ogóle nie będzie tych plików widział czy coś w ten deseń.

  Robert B wrote:
  Wszystkie. Tak to nie zadziała i w najlepszym przypadku BS.


  Chodziło mi bardziej o konkrety, bo tak na chłopski rozum to powinno działać. Chociaż wydaje mi się, że problemem mogą być aktualizacje windows, któe chyba rejestr modyfikują, musiałym chyba najpierw wszystkie aktualizacje pobrać, a dopiero potem próbować podmianę rejestru.

  Tutaj jest napisane gdzie rejestr się znajduje:
  https://www.thewindowsclub.com/where-are-the-windows-registry-files-located-in-windows-7

  Sprawdzałem tez folder regback, ale chyba jest z nim coś nie tak bo wszystkie pliki zajmują zero bajtów:/

  https://pureinfotech.com/restore-registry-backup-windows-10/

  Dalej liczę na to, że jest jakiś prostszy sposób:/ Zastanawia mnie dlaczego odzyskiwanie systemu oraz opcja naprawy przy użyciu nośnika z systemem nic nie dały.
 • #11
  Robert B
  Level 43  
  Piterixos wrote:
  Zastanawia mnie dlaczego odzyskiwanie systemu oraz opcja naprawy przy użyciu nośnika z systemem nic nie dały.

  Chociażby z tego:
  Piterixos wrote:
  Przypuszczam, że niestabilna pamieć doprowadziła do uszkodzenia danych na dysku.


  Piterixos wrote:
  Partycja systemowa ma tylko 1GB wolnego miejsca, podczas gdy przed zdarzeniem było to około 15GB. Nie wiem z czego to wynika.

  Nieprawidłowe rozmiary są wynikiem uszkodzenia informacji o danych na dysku w wyniku BS.
 • #12
  Piterixos
  Level 27  
  Spróbuję przerzucić dane na HDD tak żeby na SSD było więcej miejsca i spróbuję jeszcze raz opcji naprawy.

  Kopiowania rejestru i tak spróbuję no bo czemu nie, co najwyżej będę musiał ponowną instalację/resetowanie wykonać, to akurat mały problem już będzie.

  Jeśli ktoś ma jakieś inne pomysły to pisać śmiało.
 • #14
  Piterixos
  Level 27  
  A jeszcze a propos tego pliku, którego system nie mógł przywrócić, czy nie istnieje np opcja, żeby ręcznie gdzieś ten plik umiejscowić? Sprawdzałem folder WinSxS i po wpisaniu nazwy tego pojawia mi się pusty folder o takiej nazwie, a obok niego jakiś plik typu manifest.

  Przy próbie skopiowania folderu programdata wyświetl mi się komunikat, że nie mogę dokonać zmian na pliku events.dat i że potrzebne jest pozwolenie od NETWORK SERVICE.i nie wiem jak to ugryźć.

  W zestawie mam jeszcze taką aplikację

  http://www.lazesoft.com/free-windows-recovery-manual/mbr-recovery.html

  Też spróbuję.

  Jeszcze jedno pytanie. Kopiując ręcznie zawartość dysku SSD na HDD część plików musiała zostać pominięta bo albo nie mam wymaganych uprawnień (i nie wiem jak sobie z tym pordzić) albo dlatego że ponoć nazwa ścieżki byłaby w niektórych przypadkach za długa. Zastanawiam się czy nie ma jakiejś innej, zgrabniejszej metody przeniesienia danych? Wiem że można zrobić kopię sektorową, ale nie wiem czy to by działało w sytuacji gdy chcę przenieść dane na dysk na którym już się coś znajduje.
 • #15
  Robert B
  Level 43  
  Piterixos wrote:
  Wiem że można zrobić kopię sektorową, ale nie wiem czy to by działało w sytuacji gdy chcę przenieść dane na dysk na którym już się coś znajduje.

  Przecież możesz zrobić kopię posektorową nie na dysk, tylko do pliku!
  www.elektroda.pl/rtvforum/topic1330304.html
  Piterixos wrote:
  Odpaliłem Windowsa z pendrive jest to jakaś wersja Windows 10 enterprise

  Ponadto zbyt wysoka wersja Windows, jeśli chodzi o kopiowanie plików systemowych nawet z innego dysku. Postaraj się o XP lub 7.
 • #16
  Piterixos
  Level 27  
  Jak za wysoka wersja?

  Nie rozumiem. DMDE pobrałem, wykonam kopię, a to co wcześniej przekopiowałem zostawię, taka kopia w pliku nie powinna chyba zajmować więcej miejsca niż dane same w sobie? Dysk ma 240GB, zajęte jest 210GB, na HDD mam zaś 279GB wolnego miejsca.

  A jeszcze jedno pytanie. Czy ktoś może mi powiedzieć czy istnieje jakiś bardziej profesjonalny sposób robienia kopii rejestru niż zwykłe kopiowanie odpowiednich plików i folderów? Na internecie jest sporo poradników jak takie coś wykonać ale w każdym przypadku tyczy się to rejestru aktualnie używanego systemu, ja natomiast chcę wykonać kopię rejestru systemu który nie jest aktualnie używany.
 • #17
  Robert B
  Level 43  
  Piterixos wrote:
  Jak za wysoka wersja?

  Piterixos wrote:
  Kopiując ręcznie zawartość dysku SSD na HDD część plików musiała zostać pominięta

  Wyższe wersje Windows właśnie na to nie pozwalają
 • #18
  Piterixos
  Level 27  
  Wykonalem kopie posektorowa, udalo sie to bez zadnych problemow. Zastanawia mnie troche skad mi sie tyle woluminow na dysku wzielo, nie powinien byc tylko jeden??? Rozumiem z jak cos to taka kopie moglbym normalnie na dysk przywrocic i by wszystko bylo tak jak na chwile obecna?

  Zdemolowałem Windowsa 10 - wyświetla czarny ekran z kursorem, co robić?
 • #19
  Robert B
  Level 43  
  Microsoft Reserved jest tworzona przy instalacji. Prawdopodobnie Noname 02 ma flagę Boot, ale byłeś uprzejmy najechać kursorem i okienko podpowiedzi zasłoniło opis. Daj screena porządnie już bez tych "udogodnień".
  Piterixos wrote:
  Rozumiem z jak cos to taka kopie moglbym normalnie na dysk przywrocic i by wszystko bylo tak jak na chwile obecna?

  Na chwilę obecną masz niedziałający system i w takiej postaci zostałby przywrócony.
 • #20
  Piterixos
  Level 27  
  Przy tych "noname" mam opcje otworzenia woluminu

  Zdemolowałem Windowsa 10 - wyświetla czarny ekran z kursorem, co robić?

  Na tym dysku SSD mam jeszcze pare plikow, czesc chyba sie utworzyla przy tworzeniu kopii, nie widze ich na otworzonej kopii, wszystko co bylo widoczne na dysku SSD jest widoczne w woluminie noname3, w folderze root za wyjatkiem tych plikow na dole liczac od Aeroadmin i nie widze ich takze w noname1 i noname2. Nie wiem czy to jakis problem

  Zdemolowałem Windowsa 10 - wyświetla czarny ekran z kursorem, co robić?
 • #22
  Piterixos
  Level 27  
  Ups, troche mi sie pomieszalo, caly czas patrzylem na to drzewo po lewej stronie, natomiast nie zwrocilem uwagi ze calosc wyswietla sie po prawej stronie i okazuje sie ze jest tam wszystko widoczne.

  Jeszcze dodam ze probowalem tego narzedzia naprawczego od lazesoft, uzylem chyba trzech opcji naprawy, ale zadna nie poskutkowala. Po wyborze opcji "rebuilt boot menu" wyskoczyla informacja ze nie mozna takiej operacji wykonac zas dwie pozostale opcje nic nie zrobily.

  Dodam ze probowalem jeszcze opcji naprawy z nieco wieksza iloscia wolnego miejsca na dysku, ale nic to nie zmienilo

  Jesli nikt nie ma innych propozycji to zaraz bede probowal opcji resetowania z zachowaniem plikow osobistych, jesli toz adziala to pokombinuje z rejestrem.
 • #23
  Robert B
  Level 43  
  Piterixos wrote:
  Dodam ze probowalem jeszcze opcji naprawy z nieco wieksza iloscia wolnego miejsca na dysku, ale nic to nie zmienilo

  Sprawdź dysk pod kątem błędów logicznych (chkdsk lub podobne).
 • #24
  Piterixos
  Level 27  
  Chyba wszystko dobrze ale prosze zerknac

  Zdemolowałem Windowsa 10 - wyświetla czarny ekran z kursorem, co robić?

  Zdemolowałem Windowsa 10 - wyświetla czarny ekran z kursorem, co robić?

  Zdemolowałem Windowsa 10 - wyświetla czarny ekran z kursorem, co robić?

  Cos jeszcze czy brac sie za reset?
 • #25
  Robert B
  Level 43  
  Piterixos wrote:
  Chyba wszystko dobrze

  Całkiem niedobrze. Wystarczy spojrzeć na komunikat Stage 3 na 3 screenie:
  "Dysk jest zabezpieczony przed zapisem"
  W tej sytuacji obstawiam uszkodzenie SSD.
  Chyba, że chodzi o "dysk" na płycie CD? Wtedy faktycznie jest OK, że nie zapisał logu.
 • #26
  Piterixos
  Level 27  
  W moj komputer wyswietla mi sie partycja F o takim rozmiarze.

  To chyba ten Windows live za te partycje jest odpowiedzialny wczesniej byly tylko dwie, po jednej na dysk, a obecnie mam wciaz dwie, do po jednej na pendrive i do tego trzy dodatkowe, nie wiem do konca jak to wszystko dziala


  Zdemolowałem Windowsa 10 - wyświetla czarny ekran z kursorem, co robić?

  Tutaj zawartosc:

  Zdemolowałem Windowsa 10 - wyświetla czarny ekran z kursorem, co robić?

  Nigdzie nie pisze nic o zadnym bledzie wiec skad wniosek ze cos jest uszkodzone?
 • #28
  Piterixos
  Level 27  
  Rozwiazalem problem z zabezpieczeniem dysku przed zapisem korzystajac z tego:

  https://www.disk-partition.com/articles/chkdsk-write-protected-3889.html

  Natomist dalej wyswietla sie ta druga informacja

  Zarowno SMART jak i Error scan w HDTune nie wskazuja na zadne problemy. Zreszta chyba nie ma za bardzo powodow by sadzic ze nagle doszlo do jakiegos mechanicznego uszkodzenia

  Tutaj pisza ze powodem problemu moga byc albo uszkodzone pliki albo bad sectory na partycji systemowej. Z tymze ja to uruchamiam z partycji X, ktora to w sumie nie wiem gdzie sie fizycznie znajduje, zas windows siedzi na pendrive (w sensie tam go wypalilem) na partycji I. Stary system mam zas na partycji C. Troche sie w tym gubie.

  https://www.easeus.com/resource/failed-to-transfer-logged-messages-status-50.html
 • #30
  Piterixos
  Level 27  
  No wlasnie nie za bardzo wiem jak tego typu problem mialby powstac na SSD w pierwszej kolejnosci

  https://www.easeus.com/resource/failed-to-transfer-logged-messages-status-50.html

  Tutaj pisza ze powodem problemu moga byc albo uszkodzone pliki albo bad sectory na partycji systemowej. Z tymze ja to uruchamiam z partycji X, ktora to w sumie nie wiem gdzie sie fizycznie znajduje, zas windows siedzi na pendrive (w sensie tam go wypalilem) na partycji I. Stary system mam zas na partycji C. Troche sie w tym gubie. Na tej stronie napisali zeby sprobowac wykonac naprawianie dysku tylko wlasnie teraz juz nie wiem ktora partycje mialbym probowac naprawic

  W menadzeze dyskow wolumin F jest nazywany partycja recovery, zas wolumin E partycja EFI. A wolumin X w ogole nie wystepuje. Obok wszystkich jest napisane ze sa healthy czyli zdrowe:p

  Tak ogolnie to nie wiem gdzie sie te partycje (E, F, X) znajduja i nie wiem jak mam to sprawdzic. Nie wiem tez skad te partycje sie wziely, czy to ten windows live jest za nie odpowiedzialny czy moze ma to zwiazek z proba przywracania systemu? Nie wiem tez czy sa one wazne. Jakies odpowiedzi?

  Co dalej?