Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projektor laserowy na dyskoteki

Expoo 28 Jun 2018 23:37 2043 6
Optex
 • Projektor laserowy na dyskoteki
  Witam, wczoraj ukończyłem swój mini projekt projektora laserowego na imprezy.
  Wprawdzie nie jest to jakaś silnie skomplikowana konstrukcja ale aż żal się nie pochwalić.
  Do rzeczy... Budowa zwykłego projektora na samych silnikach i wyświetlania prostych wzorów na ścianie, jakoś nie za bardzo mnie interesowała, dlatego moim osobistym dodatkiem było dodanie głośnika który poruszałby lusterkiem. Pomysł wprawdzie banalny i trochę mijający się z celem rzucania na ścianę ładnych wzorów (dużo kwiatów,figury,minki itp.) ale za to, kiedy powiesimy go na statywie, i skierujemy na parkiet to potrafi wypełnić całą sale zielonymi kreskami,które poruszają się w rytm muzyki, a to już jest duży +.
  Pierwotnym planem, co do jego wyglądu, miało być kierowanie się powiedzeniem: "Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie". Patrząc na to wszystko od wewnątrz można się przyczepić do sporej ilości rzeczy, natomiast od zewnątrz dosyć schludnie to wygląda.
  Silniki od tworzenia wzorów, są sterowane dwoma potencjometrami. Laser nie jest z bazarku, czyli małej mocy nie jest, aczkolwiek dużej również nie. Producent podawał że podobno 500mW (ta.. w snach..). Miałem pewne problemy z jego zasileniem, podłączając bezpośrednio do modułu ładowania ogniw 18650 (posiada napięcie które zapewniłoby maksymalne świecenie lasera) nie zawsze chciał działać, nie była to wina włącznika, nie wiem czemu tak się działo. Dlatego ostatecznym rozwiązaniem było zamontowanie samego akumulatora w środku i wtedy podłączenie do niego modułu. Tak niestety wiem, że jeśli zabraknie prądu to może stać się krzywda bo silniki przestaną się kręcić, głośnik grać, i zabłyśnie 1 mocna kropka, oby tylko nikt w nią nie spojrzał. Co do samego głośnika to jest podłączony do wzmacniacza zamontowanego w środku obudowy wejście na sygnał znajduje się w obudowie (zdj.). Lusterko które porusza całą wiązką lasera, czyli to co znajduje się na głośniku, przymocowane jest za pomocą kleju na gorąco i przymocowane sprężynką od długopisu, co zapewnia że jeśli na chwile przestaje grać muzyka to lusterko wciąż się "buja" przez chwile. To by było chyba na tyle, czekam na wasze opinie na ten temat i pytania. Jutro, jeśli będę miał czas to dodam filmik na którym pokaże jego prace. Pozdrawiam

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Expoo
  Level 5  
  Offline 
  Expoo wrote 58 posts with rating 4, helped 0 times. Live in city Zamość. Been with us since 2016 year.
 • Optex
 • Optex
 • #3
  fysiek
  Level 24  
  Film byłby bardzo miłym dodatkiem to na pewno. Druga sprawa ze z tego co widzę podstawowym elementem spajajacym wszystko w kupę jest klej na gorąco. Wiem że to szybkie rozwiązanie jednak mało profesjonalne.....o estetyce nie wspomnę.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Expoo wrote:
  Tak niestety wiem, że jeśli zabraknie prądu to może stać się krzywda bo silniki przestaną się kręcić, głośnik grać, i zabłyśnie 1 mocna kropka, oby tylko nikt w nią nie spojrzał.


  W tym momencie sam siebie znokautowales.
 • #4
  twierdza10
  Level 12  
  Obudową nie rzuca na wszystkie strony kiedy "wał" silnika jest nierównomiernie obciążony tym lusterkiem ?
 • #5
  Expoo
  Level 5  
  twierdza10 wrote:
  Obudową nie rzuca na wszystkie strony kiedy "wał" silnika jest nierównomiernie obciążony tym lusterkiem ?

  Tylko wtedy kiedy obroty silnika są ustawione na maxa, ale nigdy nie ustawiam na max, bo wzór jaki wychodzi jest trochę zbyt bardzo przesadzony i według mnie lepsze są na mniejszych obrotach.

  Dodano po 2 [godziny] 31 [minuty]:

  Udało mi się nagrać filmiki. Z góry przepraszam za tą kreskę (dziwny pixel) na nagraniu latającą - Kiedyś uszkodziłem przypadkowo aparat przez swoją głupotę :/ i że nagranie jest w pionie.
  1. Praca lasera bez muzyka, same wzory:
  https://www.youtube.com/watch?v=K2IZwtCbNdc
  2. Praca lasera: wzór + muzyka:
  https://www.youtube.com/watch?v=6V4v-aCM1ZQ
  3. Praca lasera: 2 wzór + muzyka:
  https://www.youtube.com/watch?v=6SamT0OHWHE
  4. Praca lasera: wyłączone silniki, tylko muzyka:
  https://www.youtube.com/watch?v=dDlE3vd7FPQ
 • #7
  Expoo
  Level 5  
  krzysztof212 wrote:
  Witam
  Kolego co jest z filmami nie można ich obejrzeć, po kliknięciu w podane przez ciebie linki mam takie coś jak na foto
  Projektor laserowy na dyskoteki

  Już naprawiłem, mam nadzieję że będzie działać