Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

EU-40 - Maszyna wytrzymałościowa, zrywarka - brak wskazania mierzonej siły

29 Cze 2018 11:25 537 4
 • Poziom 4  
  Witam

  Mam problem z maszyną wytrzymałościową EU-40. Maszyna podczas rozciągania próbek nie wskazuje wartości zmierzonej siły na wskaźniku (nie wychyla się).
  Przewody wychodzące z czujnika siły do szafy sterowniczej całe.
  Pytanie czy ktoś z kolegów na forum zna się na zrywarkach?
  Jak uda mi się zeskanować schematy to wstawię.
 • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
 • Poziom 23  
  Do mierzenia siły stosuje się tensometr.

  Tensometr to 4 przewody w postaci 4 rezystorów połączonych w mostek.

  Odepnij tensometr(koniecznie przy wyłączonej maszynie) i zmierz rezystancje pomiędzy przewodami.

  Tradycyjnie nieobciążone powinny mieć rezystancję około 350 Ohm.

  Następnie te 4 przewody od tensometru będą szły do wzmacniacza. A na wyjściu wzmacniacza będzie gotowy sygnał do wskaźnika.

  Sprawdź, czy ten wzmacniacz dostaje zasilanie.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Czasem od tensometru jest 6 lub 8 przewodów, ale zasada jest podobna. Też występuje mostek i te przewody są odpowiednio do niego przyłączone.
 • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
 • Poziom 1  
  Witam.
  Funak ma zasadniczo rację. Praktyka pokazuje jednak, że latami funkcjonujący mostek tensometryczny rzadko ulega zniszczeniu. Nie zmienia to faktu, że pomiar oporności mostka to dobry pomysł. Proponuję zmierzyć napięcie zasilania mostka. Obojętnie, czy cztero/sześcio/ośmioprzewodowa wersja (ta ostatnia nie jest właściwie stosowana) ? musi istnieć kombinacja dwóch przewodów z napięciem pomiędzy nimi DC 5 V albo 10 V. To typowe zasilanie mostka. W precyzyjnych systemach (ta maszyna nie ma z nimi nic wspólnego) stosowane jest również napięcie 2,5V (bardzo niewielkie efekty związane z przyrostem temperatury tensometru: niskie napięcie zasilania - niewielki prąd - niewielka ?produkcja? temperatury). W przypadku, kiedy sam mostek jak i jego zasilanie są OK, szukamy błędu we wzmacniaczu. A tu schemat ? dla niedoświadczonego elektronika - to podstawa. Nie demonizuję niczego. Błąd jest łatwy do wykrycia. Tak czy owak: uwaga na zmianę wzmocnienia (niczego nie regulować, kręcić podkówkami itp.). Jedynie ?ZERO? albo ?OFFSET? są dozwolone! Wszystko inne zmieni nam kalibrację siły. Nie mam pojęcia w jakim celu używasz maszyny. Po naprawie ewentualne przepisy (albo przynajmniej przyzwoitość) nakazują co najmniej kontrolę wskazań siły. A tutaj można wykazać się dużą fantazją. Zlecić kalibrację, samemu porównać ze wzorcem, porównać odkształcenie i siłę/siły z wcześniejszymi wynikami testów konkretnych próbek.
  Życzę powodzenia!
  Jurek
 • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
 • Poziom 4  
  Udało mi się zdobyć dokumentacje.

  Wydaje mi się że problem leży po stronie zasilacza. Do tej płytki powinno dochodzić napięcie +15 V i -15 V (jak mierzyłem to takie napięcia są) i wychodzić +8,4 V i -8,4 V (takich napięć nie znalazłem)

  Poniżej zdjęcia.EU-40 - Maszyna wytrzymałościowa, zrywarka - brak wskazania mierzonej siłyEU-40 - Maszyna wytrzymałościowa, zrywarka - brak wskazania mierzonej siły

  Dodano po 6 [minuty]:

  A na następnych schematach napięcie 8,4 V wchodzi między innymi do potencjometrów, które powodują ustawianie wskazówki na poszczególnych zakresach
 • Poziom 33  
  A jakie napięcia są zamiast +/-8,4V? Sprawdzałeś po odłączeniu wyjścia od reszty układu, może tam jest zwarcie. Jesteś szczęściarzem że posiadasz schemat płytki, wykrycie usterki nie powinno nastręczyć większych problemów.